Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
...Mert...
15 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 16:23
[İST-C6.31] - İstanbul Yeraltından Demir Ağlarla Örülüyormuş"İstanbul`u yer altından demir ağlarla örüyoruz"

İSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT`nin Otogar-Bağcılar hattında yürüttüğü raylı sistem çalışmalarını Genel Müdür Mehmet Öztürk`le birlikte yerinde izledi. Esenler istasyonunda inşaatı tamamlanan 1,5 kilometrelik tüneli basın mensuplarıyla birlikte gezen Başkan Topbaş: "İstanbul`u  yer altından demir ağlarla örmeyi hedefliyoruz" dedi."İstanbul’da artık trafik konuşulmayacak"  

Basın mensuplarıyla birlikte İETT`nin yapımına hızla devam ettiği Otogar-Bağcılar hattında incelemelerde bulunmak üzere sabah saatlerinde Esenler istasyonuna gelen Başkan Topbaş, İstanbul`un raylı sistem hattının  2012 yılında banliyö dahil 560 kilometreye ulaşacağını söyledi. 2007 yılı içerisinde iki yeni hattın temelinin atılacağını, bu güzergahların Bakırköy-Beylikdüzü ve Üsküdar-Altunizade-Çekmeköy hatları olduğunu söyleyen Topbaş: "Göreve geldiğim üç yıl içerisinde İstanbul`da 1 milyon nüfus artışı oldu. Bu rakam Avrupa`daki birçok şehirden büyük. Trafik dünyanın hiçbir yerinde tam olarak çözülmez, erişebilirlik çözülür. Şu anda İstanbul ulaşımıyla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Mevcut raylı sistem hattımız 53,5 kilometre, 72 kilometrelik raylı sistem inşaatı da devam ediyor. Otogar-İkitelli-Olimpiyat Stadı Hattının uzunluğu 22 kilometre ve burayı 2008 yılı sonunda bitirerek hizmete açmayı hedefliyoruz. Vatandaş sadece yüzeyi görüyor, yüzeye bakarak İsanbul şantiyeye döndü diyor. Ama ondan çok daha fazlası esasında yerin altında. Gelecek adına şunu söyleyebilirim; İstanbul artık trafikten çok bahsedilecek bir kent olmayacak." dedi."Köstebek makinalar fabrika gibi çalışıyor"

Başlangıçta 4 istasyon olarak planlanan, ancak daha sonra Başak Konutları-Olimpiyat ayrımı metro inşaatının eklenmesiyle 22 kilometreye ulaşan hattın 16 istasyondan oluştuğunu belirten Topbaş, 40 metre derinliğe sahip İkitelli Güney istasyonunun hatların geçiş yerinde, kavşak özelliği taşıdığını da sözlerine ekledi. Olimpiyat Stadı, İkitelli ve Başakşehir’i raylı sistemle şehre bağlamak amacıyla 2005 yılında yapımına başlanan hattın 2008`in sonunda bitirileceğine değinen Başkan Topbaş, tünel açma çalışmalarının iki ayrı delme (TBM) makinesiyle sürdürüldüğüne dikkat çekerek “Köstebek olarak adlandırılan bu makineler ileri teknolojiye sahip. Günde 15 metre yol alan delme makineleri yürüyen bir fabrika adeta. Kazıyı yaparken uyguladığı basınçla beton bilezikleri monte ederek işini bitiriyor. Yalnız bu makinelerin bir özelliği var, geriye dönemiyor. O yüzden de işi bittiği zaman bulunduğu noktadan dışarı çıkarılıyor” dedi."Maça gelen seyirci 20 dakikada metro ile şehre aktarılacak"

Esenler, Kirazlı 1 istasyonunda Başak Konutları –Olimpiyat Stadı metrosuyla buluşacak Otogar-Bağcılar hafif raylı sisteminin ilk istasyonu. Hat Menderes Mahallesi, Çinçin ve Bağcılar istasyonlarının ardından Kirazlı 1’e ulaşıyor. Burada Olimpiyat Stadı metrosuna entegre olan hat Kirazlı, Mahmutbey, İSTOÇ, İkitelli Sanayi, Başak Konutları, Halkalı Yolu`ndan Olimpiyat Ayrımı’na varacak ve Esenler’de Aksaray-Havalimanı Hafif Metrosu ile entegre olacak. Böylece 100 bin seyirci metro ile 20 dakikada Olimpiyat Stadı’ndan şehre aktarılacak.    www.iett.gov.tr


Cemoli D18
12 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 10:54

olimpiyat stadı metrosu açıldı mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim başkan 2008 in sonunda açılacağını diyo da????????????????

ANA SAYFA -> ULAŞIM