Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kürtleşen Türkler
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
S.Memo
11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 13:43
Kürtleşen Türkler


ASLINDA NEFRET EDİYORUM KOPYALA YAPIŞTIR MESAJLARDAN.AMA SİZLERLE BUNU PAYLAŞIP TARTIŞMAK İSTİYORUM.BİLİYORSUNUZ YENİ BİR KİTAP ÇIKTI KÜRTLEŞEN TÜRKLER DİYE.ONUNLA İLGİLİ BİR YAZI.

Kürtleşen Türkler  

Bu kitaptaki sorgulamalara da şaşacaksınız, sonuçlara da. Olgular ve gerçeklere de... Türk Milliyetçileri bu kitabı okuyarak Türklük ve Kürtlük bilgilerini ve bilinçlerini güncelleyeceklerdir.
Otuz küsur yıl önce, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı rahmetli Prof. Dr. Kaya Bilgegil, biz bir grup gence  “Bu Fahrettin (Kırzıoğlu), ne yapmak istiyor anlamıyorum. ’Kürtler Türktür’diye tutturmuş gidiyor. Kürtler Türk değildir kardeşim, sadece Kürtleşen Türkler vardır, o kadar!”  Şaşırmış, afallamış, birbirimizin yüzüne bakmıştık. Hoca’ya olan saygımızdan bir şey diyememiştik.  
Macit Gürbüz, Selenge Yayınları tarafından basılan  “Kürtleşen Türkler”  adlı yeni kitabında yazdıklarıyla, bizi otuz yıl öncesine, Kaya Bilgegil Hoca’nın çizgisine çekmeyi başarıyor..
Basınımızın -istisnaları var elbette, onları tenzih ederim- utanılası kötü bir huyu var, kitap tanıtmaya kalkışıyor, tanıttığı kitabı okumak zahmetine katlanmıyor. Şöyle bir bakıyor, Erzurum deyimiyle  “atla-butla”  bazı sayfalarına, o kitabı tam anlamıyla kavramayan ve kapsamayan bir tanıtım haberi kaleme alıyor. Sonra, birçok gazete ve internet sitesi, aynı metni yayımlayıp duruyor. Bu kitapta da biraz öyle oldu. Şimdi bir de benden dinleyin, ben özetleyeyim, bakalım neler varmış:
-Kürtler Anadolu’da Türklerden önce var mıydılar?
-Mezopotamya eski kaynaklarında (mesela Asur Tarihinde) Kürtler neden yok?
-Bir Kürt Tarihi ve Kürt Edebiyatı var mı? Kürtler atasız topluluklar mı?
-Sınır toplumlar ne demektir, Kürtler bir sınır toplum mudurlar?
-Kürtlerin; Medlerle, Kartlarla, Ermenilerle, Kaldanilerle ve Cinlerle bağlantısı.
-Ermeni’den dönme Kürtler var mı?
-Malazgirt’te Alparslan’ın Ordusu’nda Kürtler var mıydı?  
-Yavuz Sultan Selim ve II. Abdülhamit, Doğu Anadolu’nun Kürtleşmesine sebep oldular.
-Beğdili aşireti ve Van’da yaşayan Küresinliler nasıl Kürtleştiler? Lek Türkleri, nasıl Lek Kürtleri oldu?
-Kürtçülerin kendilerine mazi bulmak için sarıldıkları Mem u Zin’i gerçekte kim yazdı, Ahmede Xani mi? Türkçe Mem u Zin var mı, onu kim yazdı?
-Hakkarili Avşarlar: Herkiler.
-Kendini Kürt sanan, Kılıçlı Türkmenleri, Kürdili Türkmenleri, Mukriler, Türkan Aşireti.
-Urfa’da Kürt kazınınca, altından çıkan Çapanoğlu.
-Hakkari ve Van’da bulunan Ertuşi Aşireti’nin adı, Kaşgar’dan gelme.
-Hakkari’de bir asır önce, hiç Kürt bulunmadığını söyleyip, sonra da  “herkes Kürtçe konuşuyordu”  diyen yabancı bilim adamı kimdi?
-Evliya Çelebi, Bingöl’ü anlatırken  “Burada yaşayan Türkmen aşiretlerini yazsak, kitap olur” diyordu.
-Gagavuzya’da Tanas Karaçoban; Erzurum’un Çat’ta Tanas, Hınıs’ta Karaçoban.
-Hatunoğlu’nu nasıl Xaladino yaptılar?
-Alevilerin Kürtleşmesi. Bütün Aleviler ve Zazalar, etnik olarak Türkmendirler. Tunceli’li Pir Ahmet Dikme  “Dersim’in tamamı Türk’tür”  diyor.Cazim GÜRBÜZ
cazimgurbuz@reklam_link.com.tr

http://www.reklam_link.com.tr/yazidetay.asp?A ...cleID=4615


ercan yldrm
11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 16:57

aslında o kadar gerilere gitmek gerekmez  bir insan hangi dili kunuşuyorsa  kökeni  odur   kürtleşme yada  türkleşme  gibi laflar biraz saçma

sabahbilen
11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 17:43

Hiç bir tarihi kaynakta kökenleri geçmemesine rağmen ortadoğuda kurulmuş bütün devletlere atamız gözüyle bakarlar

Yani "Ancestral Diversity" var.

Galiba birden ortaya çıktılar.Keşke geldikleri yere dönselerde ülkemiz biraz kalkınsa...

Herkes elinde yeşil kartla zevkine ilaç alıp çöpe atmasa..busegül

11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 18:18

Biz herkezi zorla Türk yapmayı çok seviyoruz zaten
Bir ara kızılderililerin bile Türk olduğunu iddia  etmiştik:)
Kürtlerin türklerle bir akrabalaığı olabilir ancak bence bir tek türklerle akraba değilller.Yöre yöre akrabalıkları değişiyor.
Mesela bazıları gerçekten Türkmenlere benziyor,Bazıları  erminileri andırıyor.Bir kısmıda slav ırkı gibi Sarışın mavi gözlü ince uzun...Hatta ben bunlaradan birini göçmen zannetmiştim renginden ötürü.

Yani kürtler pek çok ırkla akraba bence  etnik olarak Türk demek yada Türkleştirmek çok doğru değil.Ama kürt olduğu halde,ben Türk üm has be has Türk üm diyenleride gerçekten çok fazla...


Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 18:24

Başlığı açtığı için S.Memo arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

Konuyla alakalı bikaç kaynakta ben okumuştum.Orada da şuan kendisini zaza veya kürt diye bilen fakat gerek eski belgelerden gerekse soylarının isimlerinden hareket edilerek bunların Türk boyuna mensup Beydilli,heriki vs olduğunu söylüyordu.Böyle olmasının nedeni olarakta gösterilen olay şöyle:

Türkler islamiyeti kabul ettikten sonra kendi içlerinde Aleviliği ve Sünniliği seçenler oldu.Göçebeler genelde aleviliği benimsedi,yerleşik olanlar ise sünniliği.Osmanlı zamanında ise bu alevi Türkmen toplulukları gerek Şah İsmaile destek vermekle gerekse isyanlardan dolayı Osmanlı ordusunun düşmanı haline gelmiş ve zarar görmüşlerdir.Bunun sonucu olarakta bu topluluklar zarar görmemek adına Türkçeyi konuşmamaya başlamışlar.Ayırt edilebildikleri özelliklerinin sadece Türkçe olduğu biliniyor.Bir dönem Osmanlıda Türkçe bilmek neredeyse Alevi olmaya ve Şah ismail yanlısı olmaya yani ölmeye delaletmiş.Bunun sonucu olarakta beraber yaşadıkları kürtlerin dilini öğrenmişler ve Dilini unutan insan yok olmaya mahkumdur sözün doğrularcasına kürtleşmişlerdir..

Okuduğum kaynakta Tunceli bölgesindeki hangi köyde hangi boy Türkmen yaşar yazıyordu.Umarım tam metni bulur sizinle paylaşırım.Ama şu bilinmelidir ki bu şekilde Din,mezhep farklılıklarının kesinlikle Ulusunu unutmaya yol açmaması lazım.İnsan şaman,göktanrı veya hristiyan olabilir ama Soyunuda kesinlikle unutmaması lazım.Unutmuş ise yanlışından dönmesi lazım bana göre..


Alpino

11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 18:26

aslında sunu düsünmemiz lazım biz zaten tam olarak neyiz ortaasyadan  anadoluya geldiğimizde burada yasayanlara ne oldu  buharlaşıp gitmedilerse   Türklerle kaynasıp hayatlarına devam ettiler önemli olan noldugumuz degil ne gibi hissettiğimizdir kendisini TÜRK olarak gören her kes bence Türk  tür zaten.ayrıca dünyada bizim geldiğimiz yerlerden gelipde özellikle avrupaya yerleşmiş Türk ler varmesela macarlar vede moldova daki gagauz (Gök Oğuz) Türkleri  ama onlar kendilerini Türk olarak görmüyorlarsa artık zorlada Türk yapamayız....ziya güney
11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 22:41

Etnik kimlik pek çok nedene bağlı olarak süreç içinde değişkendir. Tarih içinde kendi dönemlerine damgasını vurmuş sayısız etnik grup, bugün kimlik olarak tarih sahnesinden silinmiştir. Hun, Hitit,Sümer, iskit, Got, Viking bugün hiçbir etnik grubu tanımlayan kimlikler değildir. Bu isimlerle anılmış olan topluluklar elbette bir anda toptan yok olmadılar. Tarihi süreç içinde başka topluluklara karışarak etnik grup niteliklerini kaybettiler..

Bu gruplara tarih içinde en iyi örnek 9-12. yüzyıllar arasında Avrupa'da hıristiyanlığı benimseyen yerli halka karışarak kimliklerini kaybeden Kumanlar,Avarlar,Bulgarlar, Ongurlar, Uzlar, Peçenekler gibi Türk boylarıdır.

Günümüz Türkiye'sinde bile yakın bir geçmişe dayanan etnik kimlik değişiminin pek çok örneğine rastlamak mümkündür..

Araştırmalarla kanıtlanmıştır ki birçok özbeöz Türk unsur Kürtleşmiştir. 24 Oğuz boyundan biri olan Avşarların, Beydilliler'in, bir bölümünün yanısıra,Döğerler, Kalaçlar,Kikiler,Türkan'lar, Karakeçililer önemli sayılabilecek ölçüde kürtleşmişlerdir.

Grup kimliğindeki değişimin en açık örneklerinden biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Kürtleşen Oguz'lardır. Bu bölgelerde Malazgirt zaferinden hemen sonra 1072 yılından başlayarak, Selçuklular tarafından Artukoğulları ( Diyarbakır, Mardin ) Sökmenliler ( Van ) Dilmaçoğulları ( Bitlis ) Mengücekliler ( Erzincan ) Saltuklar ( Erzurum ) gibi 9 yerleşik beylik kurulmuştur.

Aynı bölgelerde 1365-1496 tarihleri arasında Türkmen Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletleri hüküm sürmüştür. Aradan geçen 900 yıllık süreç içinde bu  beylik ve devletlerin Türkmen halkı büyük ölçüde Kürtleşmiştir.

Etnik yapı değerlendirmeleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir başka önemli husus etnik nüfus tespit ve belirlemelerinde bilimsel olarak tek geçerli kriter grubun kendine bakışını esas alan " kendi kabulüne dayalı kimlik tanımı "olduğudur..

Bir başka ifade ile etnik kimlik tanımında esas olan bir başkasının kimi " ne " olarak gördüğü değil kişinin kendini "kim " ve " ne " olarak gördüğüdür..

Etnik kimliğin dışa dönük ( dışarıdan algılanan ) önemli bir göstergesi dildir. Ancak bir kişinin dili her durumda etnik kimliğinin göstergesi değildir.

Ana dilleri İspanyolca olan Meksika halkının kendisini Meksikalı,Peru  halkının Perulu, anadili Portekizce olan Brezilya halkının kendisini Brezilyalı olarak tanımlaması gibi..

Birçok durumda kişinin anadili ve bu paralelde kökeni ile etnik kimliği örtüşmez.. Bu sebeple etnik nüfus gruplarını anadil nüfusuna ( bir dili anadil olarak konuşan ya da beyan edenlerin sayısı ) dayandırmak yanlıştır. Bilimsel bir gerçek olarak kişinin kendi iradesi ile kabulüne dayalı etnik grup nüfusu anadil nüfusunun çok altındadır.

Türkiye'de bugüne kadar etnik nüfus grupları ile ilgili belirlemelerin çoğu dış güç odaklarının da etkisiyle anadil temelindeki tespitlerdir.

Özellikle son 15 yılda yapılan çok sayıda anket ve araştırma önemli bir gerçek olarak Türkiye'de kişinin kendi tanımına dayalı gerçek grup nüfusunun ( reel ) anadil nüfusunun ( bir dili anadil olarak konuşanların sayısı )çok altında olduğunu ortaya koymuştur.

Dolayısiyle ülkemizin etnik yapısının değerlendirilmesinde, anadil nüfuslarının temel alınması bilimsel olarak yanlıştır.

Bu kriteler ve bilimsel veriler dikkate alınarak yapılan tespitlerde bugün Türkiye'de Kürt nüfusun genel nüfus içerisindeki oranı % 6.5 dur. Diğer etnik gruplar ile birlikte tüm etnik grupların toplam nüfusa oranı % 10 olarak tespit edilmiştir.

Bir ülkenin etnik yapısının mozaik olarak tanımlanabilmesi için toplam etnik nüfusun ülke nüfusunun en az % 35 i oluşturması gerekir..

Siyasi anlamda ise üst kimlik farklı etnik gruplara mensup kişilerin, vatandaşlık bilinciyle benimsediği, temsili ulusal kimliktir. Bu kimlik  genelde, ülkenin kurucu egemen unsurunun kimliğidir. T.C. Anayasasının 66. maddesinde de ulusal kimlik, Türk olarak bu anlamda tanımlanmıştır. Bu tanımda esas alınan kriter etniklik değil, vatandaşlıktır. Anayasanın 66. maddesinde Türk; Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı herkes olarak tanımlanmaktadır.

Kaynaklar; Abdülhalük M. Çay Her Yönüyle Kürt Dosyası
                Ali Tayyar Önder   Türkiye'nin Etnik Yapısı


Baris Invictus

11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 23:49

Konu Kürtler'in Türk Kökenli oldukları değil bazı Kürtleşen Türkmenlerden bahsedilmiş. Çok doğrudur mesela Urda'daki Karakeçili Aşireti Türkmendir, Kürtçe konuşurlar ama Balıkesir'deki Karakeçili Türkmenleri ile aynı aşirettir. Ağrı, Van, Diyarbakır, Adıyaman, Bingöl ve Hakkari bundan 50-100 yıl önce  büyük oranda Türkmendi. Tunceli Kürtleşmiş Alevilerden müteşekkildir. Bu bilimsel bir araştırma art niyet aranmamalıdır.

Ali KIRLI
11 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 08:00

Bu konu ciddi bir konudur. Bilimsel çalışma sonucuna göre hareket edilmelidir. Tanıdığımız birkaç vatandaşın rengine, boyuna bakıp da karar verilmemelidir. Faruk SÜMER'in muhteşem eseri "OĞUZLAR" mutlaka okunmalıdır.

S.Memo
11 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 13:54

Yani buradan şu çıkıyor.Ülkedeki kürt nüfusu neredeyse yarı yarıya özbeöz TÜRK. kürt nüfusu hep abartılmıştır zaten.Benim tahminimce bu ülkede kürt nüfusu 7 milyonu geçmez zaten. Saygılar.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET