Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
erkut
15 yıl önce - Cum 09 Mar 2007, 12:44

Alıntı:
.Bursa Uludağ Seyahat firması son dönemlerinde  Nilüfer Seyahat tarafından satın alınmıştı.Firma bir süre daha aynı isimle faaliyet gösterdikten sonra Nilüfer Seyahat bünyesinda eritilerek tarihe karıştı.

Alıntı:
Bursa Uludağ Turizm'i Nilüfer Turizm değilde Metro Turizm aldı diye biliyorum.Uludağ'ın otobüsleri Gemlik içine kadar giderdi,şimdi metro gidiyor.

"Bursa Uludağ" başlı başına bir firmaydı. Nilüfer veya  Metro'nun bünyesine girmedi. Uludağ efsaneydi kapandı gitti. Gemlik'in içindeki yazıhaneler ise eskiden Uludağ'ın ortaklarınındı. Eski Uludağ'ın ortaklarından Ali Cakalıoğlu şimdi Bursa'da Metro firmasına baktığı için bu yazıhaneler Metro'ya geçti.

Bursa'da Uludağ firması gerçekten çok tutmuştu. Uludağ 5 ortaklı bir firmaydı: Hasan Külçe, Ali Cakalıoğlu,İbrahim Cakalıoğlu, Ferit Yıldırım, İsmail Yıldırım. Bu 5 abimiz Bursa'nın yetiştirdiği ender insanlardandı. Amaçları Bursa'ya hizmetti ve gerçektende Bursa 'ya layıkıyla hizmet verdiler. Bugün ben inanıyorum; Uludağ firması kurulsa yine Bursa'da çok tutar. Çünkü Uludağ'ın yolcu sıkıntısı yoktu.

Yani Uludağ'ın Metro'yla ve Nilüfer'le hiç bir alakası yok. Uludağ kapandı gitti ama dönüşü her an olabilir.

M.Ali Sade
15 yıl önce - Cum 09 Mar 2007, 23:14

Alıntı:
Uludağ'da ise bildiğim kadarıyla otobüsler farklı farklı kişilere aitti.Bu nedenle renk ve şekil konusunda standart yoktu

Yukarıda yazan arkadaşımızın aksine,bence  Uludağ firması 90 ların başındaki çift katlı furyasında bile ,hostesli,yeşil-beyaz standart renkte ve  teleferikli amblemli otobüsleri ile belli bir standarda sahipti.

Asıl 1960 lı yıllarda da bir Uludağ firması vardı.Açık mavi renkli Magirus'larıyla pek çok hatta zehir gibi çalışırdı.Ama o da aynen bu Uludağ gibi birden uçup gitti.

Herkese selamlar...

Olgay Sadak

15 yıl önce - Cmt 10 Mar 2007, 00:50

Uludag üzerine bende iki satir yazmak istedim, eski, köklü firmalardan biriydi Uludag, otobüscülügün gelistigi 60 li yillarda ( 63 olabilir) Kamil Koc gibi Bursa yollararinda iddali bir firma idi, ilk Bursaya gidisimi Ankara dan Uludag firmasinin O 3500 tipi burunlu, muhtemelen yine Bursa yapimi kasasi olan bir otobüsle yapmistim, o zamanki güzergahda  Bozöyükden sonra Pazaryeri üzerinden Ahi dagi gecilerek Inegöle varilirdi.
Selamlar Olgay Sadak

Gökhan Varişler
15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 05:50

Uludağ firması son zamanlarda gerçekten çok kötü durumdaydı kapanmasına yakın zamanlarda Afyonda okuyordum Afyona gideceğim birgün beni çok zor durumda bırakmışlardı öğle vaktinde Uludağ firmasının seferi vardı o vakit daha uygun olduğu için bana Uludağ firmasından biletimi almıştım fakat araç gelmedi deyip bizi öylece bırakmışlardı paramızı iade etmişlerdi fakat 3.5-4 saatte gideceğim yolu Eskişehir`den aktarmalı 6 saatte gitmiştim.
Bu arada çok kötümsersin diyebilirsiniz fakat sanırım hep beni buluyor bu durumlar yazacaklarım birazda şikayet niteliğinde şu anda Adapazarında okuyorum ve Bursadan Adapazarına giden sadece tek firma var oda Narlıca firması İzniğin Narlıca köyüne ait bir firma yani Bursa firması diyebiliriz fakat iyi bir firma diyemem aramızda belki kullananlarımız olmuştur benimle sanırım ayni fikirdelerdir üstelik Bursa-Adapazarı hattında bir nevi tekel oluşturuyorlar daha önceleri bu yol üzerinde daha ucuza taşımacılık yapan yeni kurulmuş bir firmayı müşterilerinde azalma olmasından dolayı baltaladıklarını filan duydum muavinlerinin çoğunluğu zaten nezaketsiz ve çok kaba olan eğitimsiz kendi köylüleri (yanlış anlaşılmasın köylü milletin efendisidir fakat firmadaki durum böyle) ayaktada sürekli yolcu alıyorlar yani resmen Bursa-Adapazarı hattı bu firmanın tekeline geçmiş durumda umarım kısa zamanda buna bir çözüm yolu bulurlar.

ersindonmez

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 14:31

Herkesin Uludağ Turizmle ilgisi az çok bi bilgisi varmış.Ben Uludağın çift katlı otobüslerini çok severdim ve hep onlara binmek isterdim doğrusu.Uludağ Turizm bendede bi çocukluk anısı olarak kaldı artık

turker ustun

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 15:29

Uludağ turizm bursanın Semboleşmiş firmalarından birisiydi. Kendini yeni çaga hazırlamadı ve bu sonu yaşadı. Çocukluğunum çok güzel anıları var uludağ turizmde keşke kapanmasaydı...

Kemal Türkmen

15 yıl önce - Pzr 08 Tem 2007, 19:35
Bursa Uludağ Turizm

Değerli Dostlar:
          Cengiz Coşkuner isimli sanatçının Enstrümental parçalarından' sonbahar yaprakları' perondan
çıkarken çalmaya başlar,devamında Bursa Uludağ Sade gazoz u ve çokoprens servisi yapılırdı.
          Bursa Santal Garaj dan sizi uğurlayan Ata Bey,sizden önce Değirmendere dinlenme tesislerine
gider ve sizi karşılayıp bir şikayetiniz olup olmadığını sorardı,bu şahıs feribotla olan yolculuklardada
her an karşınıza çıkardı,hatırlayanınız varmı?
          İnsanın inanası gelmiyor,bu firma nasıl tarih oldu gitti    

Mehmet34
15 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 20:26

Bursa uludağ firmasının batmasının tek sebebi içteki karışıklıklardır.Nilüfer turizmle ilgisi yoktur.Dediklerinizi hatırlıyorum gerçekten çok büyük bir firmaydı.Ferid Yıldırımın beyin ameliyatı geçirmesi sonucu işlerle ilgilenilmediği kanısındayım.bu sebebten firma dağıldı.bence bugün uludağ olsaydı ulusoy ve varandan sonraki en büyük firma olurdu ve kamil koçu bile geride bırakırdı.Çünkü çok büyük bir yolcu kitlesi vardı.

Kemal Türkmen

15 yıl önce - Pzr 22 Tem 2007, 18:23
16 DY 001

Kıymetli wow arkadaşlarım:
        Doğan Körfez Turizm e ait yeşil-krem rengi kuşaklı efsane 0302 ile yolculuk yaptınızmı?
Bu otobüsü diğerlerinden ayıran özellik televizyonlu olmasıydı,çok sonraki yıllarda otobüslerde
televizyonlar yaygınlaştı ama bana göre bu olayın öncüsü 0302 ler döneminde 16 DY 001 dir.
         Maratonlar çıktığında bu plakayı Maratonda da kullandı Doğan Körfez.    

Kemal Türkmen

15 yıl önce - Pzr 22 Tem 2007, 18:36
16 FY 612

Kıymetli dostlar:
       Tofaş ta çalıştığım 1987 yılında kuruldu Bursa Uludağ,bu firma ile İstanbul seyahatleri o kadar
hoşuma giderdi ki işimi aksattım,16 FY 612 ile İstanbul a gider,o yıllarda Varan ve Ulusoy da moda
olan çift katlılar ile Ankara ya gider,Ankaradan da Kamil Koç un Mavi Servis 0303 leri ile Bursa ya
dönerdim. Otobüs hevesim istikbalime maloldu,hala yanıyorum ama otobüsleride hala çok seviyorum
bu ne yaman çelişki?

En son Kemal Türkmen tarafından Pts 23 Tem 2007, 17:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara