Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Kazak Vadisi (Kımız Çiftliği)
123 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 1
Cüneyt_Y
16 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 09:37
Kazak Vadisi (Kımız Çiftliği)


Kazak Vadisi, İzmir’e yaklaşık olarak yarım saat uzaklıktaki Kemalpaşa ilçesi sınırları içerisinde. Kemalpaşa’yı geçtikten sonra Torbalı Selçuk karayolunda 4 Km kadar gidip, sağdaki toprak yoldan 800 metre kadar ilerledikten sonra Kazak Vadisine ulaşılıyor. Giderken Kazak Vadisi, yahut Kımız Çiftliği yazan tabelalar işinizi kolaylaştıracaktır.
Çiftlik Nif dağının eteklerinde, ormanın kıyısına kurulmuş. Çevresi ağırlıklı olarak zeytin, çam ve çeşitli meyve ağaçlarıyla çevrili.
Çiftlikte betonarme olarak yapılmış bir otağ var. Burada sergilenen yöresel el sanatları ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor. Ayrıca otağdaki görevliler tarafından konuklara Kazak kültürü hakkında bilgi veriliyor.
Çiftliğin lokantasında geleneksel kazak yemeklerini tadabilir, kımız içebilirsiniz. Lokantanın mönüsünde kolay kolay her yerde yeme olanağı bulamayacağınız çok değişik lezzetler var: Dana etli sebze,  Özbek pilavı, buharda pişmiş mantı, kespe köje çorbası, bavursak, alaş salatası, çiğ börek, özel hazırlanmış sucuk kazı, kavurdak, şaşlık, kömürde tavuk budu, ızgara köfte bunlardan aklıma gelenler.
Ayrıca çiftlikte beslenen koyunların sütünden üretilen yoğurt, peynir ve yine çiftlikteki atların sütünden üretilen kımızın satışı da yapılıyor. (Kımızın 200 ml’lik şişesi 3,5 Lira)
İçmeyenler için; Türk'lerin geleneksel içkisi olan kımız, sulu ayran kıvamında bir içecek. Tadı biraz kefiri andırıyor. Çok yararlı olduğu değişik kaynaklarda anlatılmakla birlikte, eğer birkaç kişi gidecekseniz öncelikle bir tane isteyip tadına baktıktan sipariş vermenizde, yahut satın almanızda yarar var. Damak tadınıza uygun olmayabilir, paranız boşa gitmesin.
Çiftlikte ata binme olanağınız da var. Haflinger (doğru yazmışımdır umarım) cinsi olduğunu öğrendiğim atlar çok uysal hayvanlar. Bu gidişimde ata binmediğim için sormadım ama; 3-4 ay öncesinde manejde 10 dakikası 5, ormanda rehber eşliğinde yaklaşık yarım saat süren tur ise 19 Liraydı.
Bunların dışında çiftlikte ve çevresindeki ormanda yürüyüş yapabilir, keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Kışın yumuşak geçmesinden olsa gerek, her taraf papatyalar, gelincikler ve ismini bilmediğim onlarca çeşit çiçekle doluydu.


(Çiftlik girişi)

 

(Çiftlik alanı)(Manej)

 

(Otağ)

 

(At gezisi)(Tepeden çiftlik arazisi ve çevresi)

 

(Tepeden çiftlik binaları)


Murat KULAPA

15 yıl önce - Cmt 23 Hzr 2007, 21:47(+)


En son Murat KULAPA tarafından Cmt 23 Hzr 2007, 22:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


kolonya81
15 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 10:08

Gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim.
Ata binin, kımız için.
Güzel bir yer


silgi
15 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2007, 00:03
Biraz pahalı ama güzel yer...
utku2484
15 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2007, 21:11

Bence de kesinlikle gidin arkadaşlar.
süper bir yer ve yemeklerinide ben çok beğendim.sayfa 1
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR