Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 04:24
BUR » E1.20. Bursa Kentiçinde Nostaljik Amaçlı Fayton Çalıştırılabilir mi?

Bursa kentiçinde uzun yıllar faytonlar hizmet vermiştir... Motorlu araçların öneminin artmasıyla bu özelliğini yavaş yavaş yitiren Bursa'da faytonların son örneklerine 70'lerde rastlanmaktadır.

Günümüzde, nostaljik amaçlı ve trafiği aksatmamaları kaydıyla belediye denetçiminde fayton çalıştırılabilecek güzergâhlar oluşturulabilinir mi? (Meselâ; "Emirsultan-Yeşil-Setbaşı" ya da "Kültürpark içi" gibi)

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
15 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 18:35

Biraz hayal gibi duruyor bu fayton çalıştırılması.En azından Atatürk Caddesi-Setaşı-Altıparmak Caddelerinde fayton çalıştırılması mevcut trafik şartlarında düşünülemez bile.Bence şehir içinde fayton çalıştırılabilecek yerler ancak kültürpark içi ya da Botanik park veya Bursa Hayvanat Bahçesi içinde gezinti amaçlı olabilir.Ancak buralarda fayton çalışması da çevre kirliliğine yol açabilir.Burada bir öneri getirmek istiyorum.Faytonlar atlarla değil elektrik şarjıyla çalışan motorsikletler tarafından çekilebilir.Sanırım bu tür araçları yapabilecek teknolojiye sahip işletmeler vardır Bursa'da.

Fayton denince aslında benim aklıma Mudanya ve Burgaz(Güzelyalı) sahilleri geliyor.Yakın zamana kadar buralarda gezinti amaçlı faytonlar çalışmaktaydı.Mudanya,Güzelyalı,Kurşunlu,Gemlik,K.Kumla gibi fayton işletilmeye uygun sahil bandında yer alan yerleşim alanları bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi'nin sınırları içine katıldılar.Bu merkezlerde belediye isterse gezinti ve turizm amaçlı fayton işletmeciliği yapabilir aslında.

ersindonmez

15 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 18:40

Evet faytonlar deniz kenarında daha bi güzel oluyor çok hoş da bi görüntü veriyor etrafa.Örneğin İzmir Kordon da çalışan nostaljik faytonlar.Mudanya'da da uygulanabilir ve Mudanya Kordon'u renklenir biraz.

oral ünlü
15 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 22:46

2 sene önce yaz aylarında Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda da faytonlara rastlardım ya izinsizdi ya da belediye tarafından kaldırıldı..

Salih Kuş

15 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 23:22

son zamanlarda kültürparkta gözle görülür değişiklikler yapılıyor.eski halinden yavaş yavaş kurtuluyor.tamda bu değişimi yaşarken aslında bu fayton olayı kültürpark içi için düşünülebilir.ancak bunun iyi bir tanıtımı olmasıda gerekir.kültürparkta benim cocuklugumdaki canlılık artık yok.artık kafelerinin dışında hayalet bir park görünümünde.bu tür değişiklikler hem parkı canladırır hemde Akın abi'nin dediği gibi biraz nostalji olur.

Saygılarımla..

A.Nibal
15 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 01:22

Ben mi yanlış hatırlıyorum... Kültürpark'ta vardı bir ara fayton ama...

Yeşil-EmirSultan yolu yeterince dar... Genişletmekse neredeyse imkansız... Trafiği kilitlerler gibi geliyor bana... Düşüncede hoş olsa da uygulamada sıkıntı yapar... (Ee bizim insanımızın da ne kadar trafikte sabırlı ve klaksona basmaktan imtina eder bir karakteristiği olduğu gözlerde canlandırılırsa !..)

Kitle ulaşımı veya trafiğe kapatma uygulamasının olmadığı dar yola sahip alanlarda Bursa için uygulanması zor !..

M.Erdoğan
15 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 11:10

Faytooooon

daha duyduğum gibi kentiçi yollarda ne gibi şeylerle karşılaşağımızı düşününce bana sorsalar baştan karşı çıkarım   Kent içinde 4*4 şerit +15m genişlikte kaldırımları olan bulvarlarımız olsa geyikli kızak bile çalıştırsak trafiği etkilemezdi ama bu haliyle iş arapsaçına döner. Gerçi geniş bulvarlardaki faytonlarda o modernlik içinde sırıtır bu seferde ambiyansı yakışmaz yine olmazdı

En güzeli kültürpark veya botanik park içinde bu uygulama yapılabilir.

Birde uzun vadeli düşünürsek Merinos parkı ve kültürpark'ı birbirne bağlayacak bir proje gelişirse bu iki parkın büyüklüğü ve birbirine yakınlığını avantaja çevirip o bölgede fayton işletilebilir bence. Kültürpark ve merinos parkları birlikte yaklaşık 1milyon metrekarelik alan kaplıyorlar. Birbirine bağlandıklarında yürüyüerek bu kadar alanı dolaşmak zor olur. Bence ilerisi için böyle birşey işe yarayabilir.

Pınar Telgeren

15 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 12:49

Bence faytonlar botanik parkta harika olur.Zaten çok güzel biryer oldu,birde faytonla gezildiğini düşünülürse dahada özel biryer haline gelebilir.Benim aklımada Uludağ'a çıkışta kullanılsa çok güzel olur gibi geliyor tabi yazın.Bu olabilirmi bilmiyorum ama mesafe uzun gelebilir.Doğanın içinde faytonlarla bir gezi bence bunu Turizim şirketleri düşüne bilir.

Akın Alan
15 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 03:33

Bence Fayton Bursa için uygun değil.

Çünkü Bursa faytonla özdeşleşmiş bir kent olmadı hiç bir zaman.Turistler için düşünülebilir fakat Bursa'ya çok fazla yabancı Turist gelmediği için çok uygun düşmez diye düşünüyorum.

Salih Kuş

15 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 00:18

Bana kalırsa Yaz aylarında Bursa'ya arap ülkelerinden turist bol miktarda geliyor.Ve bu turistlerin genelde akşamları vakit geçirdikleri ortak nokta kültürpark.Yaz aylarında bu turistlerin yoğunluğu düşünülerek belirli zaman zarfı için bu tür faaliyetler yapılabilir.

Saygılarımla..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara