Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Kızılay Kan Merkezi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Sibel:Bursa

11 yıl önce - Cmt 03 Mar 2007, 20:12
Bursa - Kızılay Kan Merkezi


BURSA KAN MERKEZİ
Orhan M. İmaret Sok. No : 9 / B Tayyare Kültür Merkezi Altı BURSATel : (224) 221 15 08 –Faks : 0 224 224 47 09


(+)


Bu yazıyı okuyarak buradan kaç defa geçtiniz kimbilir peki içeri girdinizmi hiç?
Kan vermek için gittigimde kan bağışı için gelen kimse yoktu.
Bende hem kan vereyim hemde sitede bursa kızılay kan merkezini tanıtmak için fotoğraf çekeyim dedim.
Doktor ve hemşirelere teşekkürler hepsi çok güler yüzlü insanlar.ve orada görevlimi bilmiyorum hatta adınıda sormadım onada güler yüzü ve çay için teşekkürler.
(bügün kan veremedim kan oranım düşük çıktıgı için almadılar ancak yarım ünite fazlam varmış
Ama  sitemizi tanıttım hatta orada siteye girip onlara anlattım gezilerde belkide kızılaydanda katılımcılar olabilir bundan sonra.)    
Kapıdan çıktıgınızda tam karşınıza çicekçiler çıkıyor.

 

(+)

gelelim fotograflara pek iyi değil ama daha iyileride eklenir inşallah. 

(+) 

(+)
 

(+)


 

(+)

alttaki resimdeki kişi kan merkezinin binasını yaptıran kişiymiş.bağış yapmayı seven yardımsever biriymiş.

 

(+)

KAN BAĞIŞ ORANLARI
Kızılay güvenli kan teminine yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında gezici kan alma ekiplerinin sayısını sürekli arttırdı. 2004 yılında bin 886 olan gezici kan alma ekip sayısı, 2005 yılında 3 bin 187’ye, 2006 yılında ise 8 bin 304’e yükseldi.

Bu çalışmaların da yardımıyla geçen yıl Kızılay’ın kan merkezlerine gelerek kan bağışında bulunanların sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 47 artış görüldü.

Kızılay’ın kan merkezlerine 2005 yılında toplam 342 bin 146 kan bağışı gerçekleşirken, geçen yıl bu rakam 502 bin 102’ye ulaştı. Aynı dönemde eritrosit süspansiyonu, taze donmuş plazma, trombosit süspansiyonu üretim miktarları da yüzde 38 arttı.

SİVİL BAĞIŞLARDA ARTIŞ GÖZLENDİ
Kan bağışında 2005-2006 yılı verileri karşılaştırıldığında sivil-asker oranlarında, sivil kan bağışlarının oranının arttığı dikkati çekti.
MARMARA BÖLGESİ BİRİNCİ
Kan bağış sayısı bölgelere göre incelendiğinde ise en çok kan bağışının Marmara Bölgesi’nde yapıldığı gözlendi.

Marmara Bölgesel Kan Merkezi, geçen yıl 172 bin 24 ünite ile en çok bağış alan bölgesel merkez olurken, bunu 102 bin 359 üniteyle Orta Anadolu Bölgesel Kan Merkezi (Ankara) izledi. Üçüncü sırada ise 127 bin 995 ünite ile Ege Bölgesel Kan Merkezi (İzmir) yer aldı.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ SAĞLAYAN İLLER
İl bazında ise 2006 yılında bir önceki yıla oranla kan bağışında yüzde 100’ün üzerinde artış sağlayan merkezler Erzurum (yüzde 291), Rize (yüzde 161), Antalya (yüzde 143), Manisa (yüzde 128) ve Isparta (yüzde 104) oldu.

Malasef buna ragmen, Yardımseverliği ile tanınan ve sevilen Türk insanı kan bağışında yüzde 2’lik oranla dünya sıralamasında son sıralarda yer alıyor.Türkiye’nin yüzde 2’lik kan bağışı oranının yüzde 1 askeriyeye ait Geriye kalan yüzde 1’lik bölümünü ise tüm Türkiye oluşturuyor.KAN BAGIŞI
Donör: Kan bağışı yapan kişi.
Yaş: 18 - 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.
Sıklık: Erkekler,en sık 2 ayda bir; kadınlar ise, en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler.
Vücut Ağırlığı: 50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.
Miktar: Bağışlanan kan standart olarak 450 mL'dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7,5-9' u kadardır.Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.
Anemi: Kansızlık, elbetteki kan bağışı için engeldir. Günlük yaşamın olağan sayılabilecek ve çoğunlukla psikolojik kaynaklı olan halsizlik, bitkinlik gibi durumlar, anemi olarak algılanmamalıdır. Anemi tanısı, kan testleriyle yapılmaktadır. Kan bağışı için kriter hemoglobin değeridir..
Saklama: Kanın saklanma süresi, torba içindeki antikoagülan solüsyonun niteliğine bağlıdır. Bugün kullanılmakta olan torbalarda bu süre 35-42 gündür.Bu süre, kanın tüketimi için fazlasıyla yeterli bir depolama süresidir.
Sterilite: Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.
Yan Etki: Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur.
İlaç Kullanımı: Almış olduğunuz ilaçlar, kanınıza geçmektedir. Bu ilaçlardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder.Kan bağışından önce, eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz, ilaç almayınız. Almak durumundaysanız, kan verip veremeyeceğinizi kan merkezi doktorlarımıza danışabilirsiniz.
1. Aspirin kullanımı: Kan bağışına engel değildir. Sadece, trombosit amaçlı kal alımında veya tromboferezde dikkat edilmelidir.
2. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ilaç) kullananlar, ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir.
3. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ilaçları kullananlar, ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
4. Faktör konsantresi kullananlar, donör olamazlar.
Tansiyon: Sistolik kan basıncı 180 mmHg'yı, diastolik kan basıncı ise, 100 mmHg'yı aşmamalıdır.

Kan Vermenin Faydaları
 Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
 Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
 Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
 Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
 Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
 Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
 Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.
 Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.
Günümüzde hastaların artık nadiren tam kan ihtiyacı olmaktadır. Bu nedenle kan grubu bakılmış ve tarama testleri yapılmış kanlar kan bankalarında son derece yararlı bölümlere ayrılarak kullanılana dek uygun ısı ve ortamlarda saklanır. Kanlardan elde edilen ürünlerin her biri farklı hasta ve hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
Genellikle tek bir bağış kanı birden çok hastanın ihtiyacını kartılamaktadır.
Kanın Yapısı
Kan vücutta;
• Oksijen alışverişi
• Enerji sağlayan karbonhidratların dokulara dağılması
• Proteinlerin dokular arasında dağılımı
• Hormonların ilgili dokulara giderek burada fonksiyonlarını yerine getirmesi
• Atık ve toksik maddelerin vücuttan atılması için ilgili organlara taşınması
• Mikroplarla savaşta bağışıklık sisteminin yaptığı antikorların hastalık bölgelerine taşınması için hayati öneme sahip bir dokudur. Fonksiyonlarını içinde taşıdığı çeşitli hücreler ve plazma adı verilen sıvı sayesinde yapar. Görevlerini yerine getirirken akışkan, fakat bir yaralanma anında korunması için pıhtılaşabilir özellikte olması gerekir. Pıhtılaşma işlemi kanın plazma adı verilen sıvı kısmındaki çeşitli proteinler tarafından sağlanır.
Kanın hücresel elemanları kemik iliğinde yapılır. Başlıca 3 grupta incelenebilir.
Eritrositler (Alyuvarlar)
Lökositler (Akyuvarlar)
Trombositler
Eritrositler: Kana kırmızı rengini veren alyuvarlardır. İçinde taşıdıkları hemoglobin molekülü ile hücrelere oksijen ve hücrede enerji sağlama sırasında yakılan oksijenin metaboliti karbondioksiti dışarı atmak üzere akciğere taşır. Eritrositlerin ortalama yaşam süresi 120 gündür.
Lökositler: Vücuda giren canlı cansız her çeşit yabancı maddeyi tanımak ve onlarla savaşmak için görev yaparlar. Bir kısmı doğrudan mikroplarla savaşırken, başka bir kısmı yabancı molekülleri ve mikropları tanıyarak sistemi uyarır, diğerleride mikropla savaşmak üzere antikor denen spesifik proteinleri üretir. Akyuvarların yaşam süresi değişiktir. 48 - 72 saat ile yaşam boyu canlı kalabilirler.
Trombositler: Bir yaralanma halinde yaralanan bölgeyi ilk tamir etme ve bu bölgede pıhtı oluşması için bir dizi olayı başlatma görevi olan hücrelerdir. Bu hücrelerin yaşam süresi 7 - 9 gündür.
Görüldüğü gibi kan hücreleri kemik iliğinde sürekli olarak yapılan, yaşayan ve ölen hücrelerdir. Bir bakıma kan hücreleri sürekli olarak yenilenen hücrelerdir. Kemik iliği ise sürekli olarak çalışan ve gereksinime uygun miktarda hücre üreten bir fabrikadır. İnsan vücudunda 70 ml / kg kadar kan vardır. ( 70 kg ağırlıkta biri için yaklaşık 5 litre ) Bu kanın % 35 - 40 kadarı hücresel elemanlardan oluşmuştur.
Kanınızdan hangi ürünler elde edilir?
Kan Ürünü Saklanma Süresi Kullanıldığı Durumlar
Tam Kan 35 gün Masif kanamalarda
Eritrosit Süspansiyonu 42 gün Eritrosit sayısını artırır. Travma, Cerrahi girişimlerde, yanıklarda , Anemi (kansızlık) tedavisinde
Trombosit Süspansiyonu 5 güne kadar Trombosit fonksiyon bozukluklarında, Trombosit sayısındaki azlığa bağlı kanamalarda
Taze Donmut Plazma ve Kriopresipitat 1 yıl Bazı koagülasyon hastalıklarında, Yanık ve kanamalardaki plazma kayıplarında , Lösemi ve diğer kanser tedavisi sırasında

Kendi ihtiyacınız içinde kan bağışalayabilirmisiniz?
Yakın tarihde bir ameliyat olacaksanız ve bu ameliyat sırasında kan ihtiyacınız söz konusu ise ihtiyacınızı kendiniz karşılayabilir, başka birinin kanına maruz kalmayabilirsiniz.OTOLOG KAN olarak isimlendirilen, kisinin kendisi için verdigii kan veya kanlar , son kullanma tarihine veya ihtiyaç anına dek kan bankasında saklanır. Doğal olarak kendinize ait olan bu kanın gene sizin için kullanımı sırasında transfüzyona bağlı herhangi bir problem ortaya çıkmayacaktır. İleri tarihde planlanmış ameliyatı olan sağlıklı ve kansızlığı bulunmayan herkes otolog donör olabilir.
Birkaç yıl öncesine kadar, kişi başına kan bağışı istatistiklerinde dünya sonunculuğuna aday olan Türkiye; son yıllarda giderek artan bir hızla kan bağışına koşuyor. 2006 sonu rakamlarına göre 2005 yılına göre neredeyse iki katına varan kan bağışı artışı, Türk halkının da yapılamayan tek ilaç kan konusunda hızla bilinçlendiğinin rakamsal ifadesi olarak öne çıktı.

 

(+) 

(+)

Bu resimlerde kanın saklandığı yerler artık kan ayrıştırılarak kişinin ihtiyacına göre veriliyormuş bu sayedede bir kişinin verdigi kan birkaç kişiye verilebiliyormuş.
           KAN KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR
      Türkiye Kızılay Derneği’nin halen 10 bölge kan merkezi ve bunlara bağlı 19 kan istasyonuyla faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan Kırali, tam kanın komponentlerine (kan bileşeni) ayrıştırıldığını ve komponent kullanımının gittikçe daha yaygın hale geldiğini vurguladı. Kırali, klinik durumlarına göre çoğu hastanın bir komponent veya ürüne ihtiyaç duyduğuna değinerek, şunları söyledi:
      “Komponentlerine ayrıştırma işlemi, bir ünite tam kanın bir hastada değil, daha fazla hastada kullanımına imkan vermektedir. Ayrıca, komponent kullanım yoluyla hastaya, hastalığına özel olarak ihtiyaç duyduğu madde verilebilmektedir. Örneğin bağışıklık sistemi hastalığı olanlarda immünglobülinler, yanıklarda, kanamalarda, şokta albümin gibi. Artık klinisyenler tam kan yerine, kan komponentleri istemektedirler. Kanın bileşenlerine ayrıştırılarak kullanılması hem hasta güvenliği hem de verimlilik açısından çok önemlidir.”
      Kızılay’ın, kan hizmetlerinde üzerine düşeni yapabilmesi amacıyla, kan toplama birimlerinde komponent üretimine ağırlık verdiğini, 2004 Ekim ayından itibaren komponent üretiminin, ülke genelindeki kan toplama birimlerinde yüzde 85’in üzerinde çıkarıldığını belirten Kırali, “Amacımız, bağışlanan kanın her damlasının hastalara en etkin şekilde kullanılmasını sağlamaktır” dedi.
      Kırali, ihtiyaç sahibi hastalara yeterli ve güvenli kan ve kan komponenti temini konusunda tüm dünyada özel düzenlemelere gidildiğine değinerek, Türkiye’de 1950’li yıllardan bu yana gönüllü kan bağışçılarının eğitimi ve organizasyonu konusunda özel kazanım programları düzenleyen tek kuruluşun Kızılay olduğunu bildirdi.-selin
11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 17:43

önünden defalarca geçmiştim. bir kez de kan bağışında bulunmak kısmet olmustu.
görevliler gerçekten çok ilgiliydiler.
iğneyi görünce insan biraz korkuyor. çünkü normal iğnelerden biraz kalın ucu. fakat acı verdiği söylenemez.
kan veren  sayısı da benim gözlemlerime göre oldukça iyiydi. küçük bi cesaret yetiyor....
kan merkezinin kapısından çıkarken güzel çiceklerin eşliğinde kendinizle gurur duyuyorsunuz.  


Figen
site denetçisi

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 20:41

Ben düzenli olarak 6-7 ayda bir Kızılay da kan bağışında bulunuyorum, şimdi biraz aksadı gerçi. Bronz madalyam var, hedef gümüş sonra altın  
Kan bağışlamak başka birinin hayatını kurtarabildiği gibi, bağışta bulunanın hücrelerini de yeniliyor. Her bağıştan sonra kendimi daha zihnde , daha canlı hissediyorum.Özcan

11 yıl önce - Cum 23 Mar 2007, 10:07

Düzenli olarak Kızılay'a gidip kan bağışı yapan bir arkadaşım, babasının ameliyatı için kana ihtiyaç duydu.
Gidip iki torba kan isteyince Kızılay'dan, bilin bakalım ne oldu? Tanesinden 200 YTL aldılar.
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?


ERCAN AKGÜNGÖR

11 yıl önce - Cum 23 Mar 2007, 11:30

Kızılay kan merkezi kan bağışı almakta ve bu bağışları ihtiyaç sahiplerine vermektedir. İlk önceleri ben de bu paranın kan bedeli olarak alındığını sanıyordum. Broşüründeki açıklamaya göre kan üzerinde yapılan tahlillerin ve koruyucu serumların ücretini talep etmektedir. Ama alınan bu para gerçekten büyük bir meblağ, tahlilerin ve serumun bu kadar tutacağını sanmıyorum.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA