Ana Sayfa  

www.sercan.de

Çrş 05 Ksm 2003, 13:12   Edirne - Rüstem Paşa Kervansarayı

[/img]

mesajı beğendiniz mi?
YalcinKapsiz

Cum 13 Ağu 2004, 10:58   Selimiye Resimleri güzel , ama Edirne hani? Nerede?

Ben doğma büyüme Edirneliyim. Uzunköprü'lü..
İlkönce size Edirne hakkında biraz bilgi vereyim..
........................................................................
Edirne, Marmara Bölgesinin Trakya kısmında yer alır. Güneyinde Ege denizi, kuzeyde Bulgaristan, batıda Yunanistan, doğuda Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale ileri ile çevrilidir.

Yüzölçümü 6.276 km² olan Edirnenin, deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 41 metredir. Edirne, idari olarak, biri merkez ilçe olmak üzere 8 ilçe ve 248 köyden oluşmaktadır.

Edirne ili, Trakya Yarımadasında; kuzeyde Istranca Dağları, güneyinde Koru Dağları ve Ege Denizi-Saroz Körfezi, batısında Meriç Nehri ve Meriç Ovası, doğusunda da Ergene Ovasını içine almakta olup, il topraklarının % 80 tarıma elverişlidir.

Trak Soylarından olan Odris''ler tarafından MÖ. 5.Yüzyılda ilk defa kent olarak kurulan ve zaman içinde değişik milletler tarafından değişik isimler verilen kentimizin adı I.Murat zamanında Edirne olarak kalmıştır.

Edirne, Milattan sonra ikinci ve üçüncü yüzyıllarda askeri, ticari ve tarımsal bakımdan çok önemli bir kent görünümündeydi. Bu durumu günümüzde de sürdürmektedir. 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilen ve ebedi Türk yurdu olan Edirne, konumu nedeniyle İstanbul''un alınışına kadar (92) yıl boyunca Osmanlı Devletinin başkenti olmuştur.

Edirne''de eski çağdan itibaren sanat eserleri yapılmıştır. Bu eserlerin en eskisi Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Edirne Kalesinden günümüze kalan sur ve burç duvarlarıdır. Ayrıca, Edirne''de Osmanlı Mimarisinin de çok değerli örnekleri mevcuttur. Selimiye Camii bunların en ünlüsüdür.
............................................................................
Edirne dendiğinde akıllara "Selimiye Camii" nin gelmesi çok doğal elbette. Ancak "sadece Selimiye Camii'nin" gelmesi abartı. Edirne, Osmanlıya başkentlik etmiş, tarih yazmış bir kent.
ancak sadece tarihi bir kent değil. Lozan'dan sonra elimizde kalan son Avrupa parçasının(=Trakya) en uç noktası. Batıya açılan kapımız. Türkiyenin belki de en çok işgale uğramış şehri. Herkesin gözünün üzerinde olduğu bir yer..
Türkiyenin diğer herhangi bir yöresinde yaşayan herkes, yurdum insanları!!.. Size sesleniyorum.
Edirne çok özel bir yer.
Avrupa Birliği kapısındayız.
Kaç kişi AB'nin aday ülkelere sınırı olan en küçük üniter idari birime katılım öncesi özel kredilendirmeler sağladığını biliyor?
Bu konuda fonları var AB'nin .. Ve tanıma uyan "tek" il Edirne Türkiye'de. Giriş öncesi büyük imkanlar akıtılan, örnekleri Polonya'da, Yunanistan'da yaşanmış, Bulgaristan ve Hırvatistan'da yaşanmakta olan komşu illere olanak akıtma Edirne'de yok!! Takip eden yok, bilen yok..
Edirne'de birşeylerin marşına basılmalı. İl dışında yaşayan Edirne'liler. Edirneye borunuzu ödeme zamanı...

mesajı beğendiniz mi?: +1
irfan x

Çrş 24 Ksm 2004, 00:57  

Bu hafta sonu bir vesileyle Edirne'ye gittim. Gördüklerim bana inanılmaz geldi. Bu kadar tarihi bir şehir, ve bu kadar tarihi yapı dolu bir şehir, böyle sahipsiz bırakılmamalıydı. Elimizde Prag olabilecek bir sehrimiz var, ama bakımsız kalmış. Avrupa'ya açılan sınır şehrimiz, bizim prestij meselemiz, ama hiç ilgi görmemiş. Çok üzüldüm! Böyle bir yer bulmak gerçekten zor, buram buram Türklük kokan bir yer Edirne, ve mimari harikası eserlerle dolu, ama şehir bırakın sanayiyi turizm açısından bile düşünülmemiş Praga giden binlerce turist bir yana Edirneye anca Kırkpınar için gidilmiş.Şehirde modernlik adına hiçbirşey olamdığı gibi, tarihi yapıların önemlileri korunmuş ama tarihi doku korunmamış, bakımsız kalmış. Bu Rüstempaşa kervansarayı bugün şehrin en önemli oteli. Bunu düşünmek bile inanılmaz. Mimar Sinan'ın eseri ve yüzyıllar önce de burda insanlar konaklıyorlarmış bugün de insanlar konaklıyorlar. Böyle müthiş bir şey nerde var? Bunu bile değerlendiremiyoruz, tanıtıp satamıyoruz.

Biliyorum, bu tip yazılar sitenin amacına uygun değil ama, sizlerin de dikkatini Edirne'ye çekmek istedim. Bir yerden başlayalım, bu önemli ama geri plana itilmiş sahipsiz bırakılmış şehrimize sahip çıkalım. Ve Edirne'nin güleç yüzlü yardım sever insanlarını da tanıyalım

Not: Edirneli değilim, oraya ilk defa gittim.

mesajı beğendiniz mi?
esra_okur

Sal 05 Nis 2005, 21:16  

(+)

(+)

(+)

mesajı beğendiniz mi?: +1
oktay akçay

Pts 29 Ekm 2007, 16:55  

Hali hazırda otel olarak kullanılmaktadır.

(+)

(+)

(+)

(+)

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: