Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Ulu Cami
« önceki   123 ... 185186187   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Ebru K.Türk
13 yıl önce - Sal 08 Şub 2005, 22:23
Ulu Camii'nin Sırrı..

Ben ulucamii hakkında birkaç bilgiye ulaştım. Aslında bunları istanbul marmara ü. Tarih bçlümünde yüksek lisans yapan bi arkadaş aracılığı ile buldum. Daha doğrusu o önceden bulmuş bana da öyle aktardı. Ama sonuçta ben hiç bir delil görmedim. Fakat resmi arşivlerde anlatacağım olayın kayıtlarının bulunduğunu falan söyledi.

Yinede paylaşmak istedim...:

Öncelikle ulucamii'nin tüm üst camları aslında bu şekillerle süslü imiş fakat sonradan bir tanesi özellikle bırakılmak şartı ile sildirilmiş. Sebebi ise şuymuş. Aslında malum 1850-1860 yılları civarında Bursa 8-8,5 şiddetinde (galiba 15 gün arayla 2 tane) bir deprem geçirmiş ve yıldırım camii, muradiye, yeşil türbe ve camii gibi pek çok eser yıkılmış ve önemli hasar görmüş. Hatta o depremde yeşil türbede önemli hasarlar almış ve orjinal çinilerin çoğu yokolmuş. Şu anki türbedeki tüm çinilerinde en eskisi bile orjinal değilmiş. (yani en fazla 150 yıllık falan)İşte o depremde Malum Ulıcamii'nin de kubbleri çökmüş ve bazı stünları yıkılmış. Dönemin osmanlı padişahı (abdülhamit veya abdülmecid gibi bişeydi ama uuttum adını) bu dede yadigarı eserleri yaptırmak istemiş fakat devlet bütçesinde yeterli para zaten olmadığı için Yahudi ve Hristiyan bankalarından Borç para istenmiş. Onlar da parayı borç değil hiybe olarak vereceklerini ancak şart olarak bu tip süslemeler yapılmasını istemişler. Tabi bundaki amaçlarının da OSmanlı devletindeki tüm dinlerin barış içinde yaşayıp birbirlerine zor zamanlarda yardımcı olabildiklerinin ispatı olacağını söylemişler. O zor dönemde biraz da mecburiyetten bu kabul edilmiş ve camii restore edilmiş. Tabii yeşil, muradiye vs gibi diğer osmanlı eserleri de. (yıldırım küliiyesi hariç. Onun özellikle bırakılma sebebi de var) Ancak aradan birkaç zaman geçince osmanlı devleti o camide bu süslemelerin uygun olmayacağını ve kandırıldıklarını düşünüp bir tanesi dışında hepsini sildirmişler. Özellikle bir tanesinde bırakılma sebebi olarak da bu yahudi ve hristiyan grupların devletin ve halkın en zor anında bile ne kadar çıkarcı davranıp her olayı kendi emelleri doğrultusunda kullanabileceğini gelecek nesillerin de farkında olabilmesini sağlamak içinmiş.

Benim bilgilerim de bu yönde oldu. ASlında aklıma hiç de aykırı gelmedi. Yani bende 1860lı yıllarda bursanın çok büyük bir yıkıma uğradığı depremler silsilesi geçirdiğini duymuştum. Tüm osmanlı camileri ve şu anda yerinde yeller esen; şimdiki ordu evi, Tophane End. meslk lisesi bölgesinde kalan bir Saray da aynı dönemde yıkılmış fakat onarılamadığı için zamanla yokolmuş ve cmhuriyetten sonrada o bölge başka amaçla kullanılmış. Anladığım kadarıyla O deprem bursa'ya çok şey kaybettirmiş. Zaten onca yıl başkentlik yapan bir kentte hiç mi saray gibi bir bina olmaz diye düşünüp duruyordum.

Herkese saygılar.. Sevgiler Selamlar

akinkisa
13 yıl önce - Prş 10 Mar 2005, 11:54
Bursa UluCami

Ulu Cami

ursa'nın en heybetli ve en çok cemaat alan camiidir. Sultan Yıldırım Bayezıd Niğbolu savaşını kazandıktan sonra 1398-1400 yıllarında inşa ettirmiştir. Cami kalın duvarlara ve 12 büyük yığma ayaklara bağlanan kemerlere ve pandantiflere oturan 20 kubbe ile örtülüdür. Orta kısmındaki kubbenin üstü camlıdır. Altında 16 köşeli mermer şadırvan vardır. Caminin inşa edileceği yerdeki yapıların istimlakı sırasında bir kadın evini satmak istemeyince zorla alınır. Gönül rızası olmadan alınan yerde namaz kılınmaz gerekçesiyle evin yerine gelen kısımda şadırvan yaptırıldığı rivayet edilmektedir.
Minberi ağaç işçiliğinin bir şaheseridir. Oyma kabartma, geometrik, yıldız, çivi başları ve gülçelerle süslüdür.

Taç kapısı başlı başına sanat abidesidir. 1399-1400 yıllarında tamamlanmıştır. Sanatkarı Mehmed bin Abdülaziz Dakıva'dır.

Zarif sekiz ceviz sütun üzerine oturan müezzin mahfili 1549 yılında yapılmıştır. Mihrabı sekiz sıra stalaktitlidir. Kum saatinin etrafındaki Ayet'el-kürsi sülüsle yazılmıştır. Ayrıca küfi ihlas suresi yazılıdır. Mihrap 1571 yılında tamamlanmıştır. Camideki diğer yazılar ve yaldız boyalar 1904 yılında Mehmed Usta tarafından yapılmıştır.

Caminin ilk yapıldığı zaman üç tane olan kapısına 1740 yılında Hünkâr Mahfili kapısı eklenmiştir. Kapıların ikisi yenidir. Altıngenlerin oluşturduğu, yıldızların dekore ettiği tablalardan meydana gelen doğudaki ceviz kapı, cami ile aynı yaştadır.

Tek sütun üzerine oturan yuvarlak mermerden kürsü 1815 yılında yapılmıştır. Cepheler sağır kemerler içinde, altta ve üstte ikişer pencereden oluşmaktadır. Cephelerin tümü kesme taştan yapılmıştır.

Caminin kuzey cephesinin köşelerinde, kaidesi mermerden gövdeleri tuğladan örülmüş birer minaresi vardır. Batıdaki minarelerin içinde çift merdiven mevcuttur. Bunun yardımı ile çatıya çıkılmaktadır.

Cami, Moğol Şeyhi Emir Bedrüddin tarafından 1403 yılında ve Karamanoğlu Mehmed Bey'in 1413 yılındaki Bursa muharasası sırasında yaktırılmıştır. 1 Mart 1855 tarihlerindeki büyük depremde ve 1889 yangınında hasar görmüştür.

Kaynak : www.bursa.gov.tr (Turizm)

eminya
13 yıl önce - Sal 03 May 2005, 22:11
Ulu cami

Burası müze değil. Gerçek, hayatın tam ortasında. Çok güzel bir camimiz.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

c_ozanturan
13 yıl önce - Prş 05 May 2005, 16:08
Bursa-Ulucami

(+)

En son c_ozanturan tarafından Cum 06 May 2005, 00:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Salih Erden

12 yıl önce - Prş 11 Ağu 2005, 16:53

(+)

(+)

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 185186187   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA