Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Ulu Cami
« önceki   1234 ... 183184185   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
kemalsoylemez

12 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2005, 13:38

(+)Ulu Cami, Minia Türk'ten model.

Mert Doğan
12 yıl önce - Pts 19 Eyl 2005, 13:49

Bu başlık altındaki resimleri incelediğimde genelde Ulucami'nin dış görüntüsü ve içindeki şadırvanın fotolarının ağırlıklı olarak bulunduğunu gördüm. Bende kendimce en önemli yerlerinden biri olan mihrap, hutbe ve duvarda asılı duran Kâbe Kapısının Örtüsü'ne ait birer resim yolladım.

(+)

(+)

(+)

Yavuz Sultan Selim Döneminde Hicaz bölgesinin Osmanlı yönetimine geçmesi ardından Mecdi-i Haram'da yapılan tadilat sonrasında orada bulunan kutsal emanetlerden biri olan Kâbe'nin eski kapı örtüsünün fotoğrafı. Anadolu'ya getirilen diğer kutsal emanetler gibi Topkapı sarayında saklanmak yerine Bursa Ulucami'de durması uygun görülmüş. Eski kitaplardan okuduğuma göre Ulucami Osmanlı'da en değer verilen cami imiş.

Sebebine dair çok rivayet var ancak en çok göze batan yorum Bursa'daki ve İstanbul'daki din alimlerinin ve evliya dediğimiz büyük kişilerin hemen hepsi tarafından Dünyadaki 5. yüksek mertebeli mescid olduğu yönünde. Buna ait bilgileri İsmail Hakkı Bursevi ve Mollafenari gibi dönemlerinin en üstün kişilerinin eserlerinde bulabilirsiniz. Tabi bu görüşe varmalarındaki en etkili sebep ise caminin yapıldığı dönemlerde Bursa çevresinde yaşayan Somuncu Baba, Emirsultan, Mollafenari, MollaGürani gibi çok büyük din alimi ve evliyaların desteğini ve duasını almış olmasının yanında daha caminin yapımından itibaren görülen olağan üstü haller ve bunların yorumlarında ittifakla aynı sonucun çıkarılmasıymış. Hatta caminin ilk açılışında Somuncu Baba'nın gösterdiği kerametlere tüm Bursa halkı şahit olmuştur. Emirsultan'ın kendi bile bu kişinin yorumlarına öncelik vermiş ve kendisinin (Peygamber sotundan olmasına rağmen) asla Somunca Baba kadar yüksekte olamayacağını bildirmiştir.

Her nekadar Diyarbakır Ulucami için de benzer şeyler söylense de pek çok arap, fars ve türk müslüman alimleri ağırlığı Bursa Ulucami'ye vermişler.

Öğrendiğime göre bu sıralama şöyle imiş.
1. Mekke- Mescd-i Haram
2. Medine- Mescid-i Nebevi
3. Kudüs- Mescid-i Aksa
4. Şam - Emeviye cami
5. Bursa - Ulucami

Hakan Aydın

12 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2005, 16:15

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son Hakan Aydın tarafından Prş 18 Oca 2007, 11:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Özcan

12 yıl önce - Sal 25 Ekm 2005, 15:02

Harika çalışmalar:

Ulucami içi 360x180 derece görünüm

Ulucami minareden Bursa 360x180 derece görünüm

ayça_leovinus
12 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 00:05
Ulucami

Sercan'ın eklediği fotoğraflar internet'teki başka bir siteden. Sanıyorum kendisi de reklam yasak olduğu için site ismini yazmamış. Neyse Bursa diye arayan bulur zaten.

Aşağıdaki fotoğrafları Emir Han'dan çektim. Umarım beğenirsiniz.

(+)

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 183184185   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA