Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Bursa - Ulu Cami
123 ... 130131132   sonraki »
Ana Sayfa -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Barış

10 yıl önce - Cmt 17 Tem 2004, 17:41
Bursa - Ulu Cami

Bursa'da Ulu Cami XIV. yüzyıl sonlarına aittir. İnşasına Yıldırım Bayezid zamanında 1396 yılı sonbaharında başlanılmıştır. Minberinin kapısı üzerinde bulunan kitabeden binanın H. 802 (1399) yılında bitirildiğini öğreniyoruz.

Ulucami dört duvarla çevrili enlemesine tertiplenmiş bir dikdörtgen binadır. Dış ölçüleri takriben 68 m. x 56 m.; iç ölçüleri 62 m. x 50 m. dir. Binanın içine on iki eş ayak oturtularak mekân yirmi eşit parçaya bölünmüştür. Ayaklar kemerlerle her iki yönde birbirine bağlanmış ve her bölüm kubbelerle örtülmüştür. Yalnız orta sıranın cümle kapısından itibaren ikinci bölümün üstünde, aslında tepesi açık bir kubbe var iken bu göz halen bir camekân ile kapatılmış bulunuyor. Bu açık kubbenin, bugün yağmur suyunu altındaki havuzda toplama görevi kalmamışsa da büyük bir iç mekânı orta yerinden aydınlatma görevi değişmemiştir. Bol miktarda ışık, döşemesi caminin namaz bölümlerinden iki basamak alçak ve mermer kaplı, orta yerinde suyu aşağıya doğru üç kademede, bir delikli çanaktan diğerine dökülerek akan on altı köşeli bir şadırvan bulunan iç avluyu doldurur. Cümle kapısıyla mihrabın merkezinden geçen kıble mihveri ile yan kapıların merkezinden geçen arzani mihver, iç avlunun merkezinde birleşir. Böylece caminin önemli unsurları olan kapılar ve mihrab bir mimari düzen içerisinde tertiplenmiştir.

Caminin kubbeleri pandantifler üzerine oturur. Dışarıdan sekiz köşeli kasnaklarla çevrilidirler. Çapları eş olmakla beraber irtifaları farklıdır. Mihrab mihveri üzerindeki kubbeler en yüksek olanlarıdır. Yanlardaki kubbeler dışarıya doğru iki kademede alçalırlar, ancak kubbeler arasındaki yükseklik farkı fazla değildir. İç mekânda hiç hissedilmez. Kasnaklarda sekiz pencere vardır. Binanın beden duvarlarında, bölmelerde umumiyetle altlı üstlü olmak üzere dörder pencere bulunur. Bursa Ulucami'nin son cemaat yeri yoktur. Cümle kapısının iki yanında binanın Kuzey-Doğu ve Kuzey-Batı köşelerinde iki minaresi vardır. Bunlardan camiye bir merdivenle bağlı olan Kuzey-Batı köşedeki minare, cami ile birlikte inşa edilmiştir. Bu minarenin kaidesine, minarenin Sultan Bayezid'in emriyle yapıldığını zikreden bir kitabe konulmuştur. Kuzey-Doğudaki minare ise muhtemelen Çelebi Sultan Mehmed zamanına attir.

Kaynak: İlk Devir Osmanlı Mimarisinde Cami / Abdullah Kuran / Ankara / 1964

Ebru K.Türk
9 yıl önce - Prş 03 Şub 2005, 10:30
Hakan'a

Ulucaminin kuzey kapısının hemen üst tarafındaki pencerelerinden birinin üst kemerinde bazı işaretler var. Bitanesi haç süslemesi, diğeri yahudi yıldızı ama 3. şeklin ne olduğunu anlayamadım. Banada arkadaşım gösterdi ama sadece bir tane pencerede kalmış, diğerleri silinmiş ve ne olduklarını tam anlamadım.  Onları da çekip burada yayınlarsanız sevinirim. Çünkü cidden neden ulucamide Öyle süslemeler kullanılmış bilmiyorum fakat o anlayamadığım şeklinde ne olduğunu belki öğrenebilirim.

Hoşcakalın..

Hakan Aydın

9 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 16:42

cami içinin biraz karanlık olması ve benimde tripod umun olmamasından dolayı çok sağlıklı fotoğraflar çekemedim.. ama içlerinden birkaç tanesini seçtim..

(+)

[Güzel olmayan fotoğraflar silinmiştir - Hakan Aydın - Sal 13 Hzr 2006, 11:09 ]

En son Hakan Aydın tarafından Sal 13 Hzr 2006, 12:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

Hakan Aydın

9 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 16:52

(+)

Ebru Kızıltürk'ün bahsettiği şekiller..

(+)

(+)

En son Hakan Aydın tarafından Prş 18 Oca 2007, 11:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Ebru K.Türk
9 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 23:41
Çok çok teşekkürler

valla hakan gerçekten teşekkür ederim kırmadığın için. foto makinan çok prof olmasa da yinede okadar da kötü iş çıkartmamış . Hele bugün hava biraz soğuktu ve galiba ulucami civarlarında da yağmur-kar gibi bişiler yağıyormuş. Ellerine sağlık.

Açıkcası o ortadaki şekli hala bişeye benzetemedim. Yani tanıdık bir şekil değil. Ben çıplak gözle baktığımda simetrik bir hat ile yaılmış arapça harfler olabilir sanmıştım ama iç içe geçmiş halklara benziyor. Neyse o işlemelerin ve sağ minarenin dibinde bulunan camdaki demir parmaklıkların neden haç şeklinde olduğunu ve o camın çevresinin neden kilise mihrabı gibi yapılıp da mermer kaplandığını araştırıp bulmaya çalışıcam.. Tabi bilen varsa buraya yazarsa daha sevinirim..

Tekrar saolasın bu soğukta uğraştığın için.. Herkese Selamlar.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA