Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
CenkCelik

15 yıl önce - Sal 27 Şub 2007, 17:03
[İST-F2.69] - Tarabya'da Kavşak ve Ek Şeritle Yol Genişletme Çalışmaları

Yanından her geçtiğimde "ne gereği vardı ki..." dememe sebep olan Büyükdere Caddesi'nin sonuna doğru Hacı Osman Bayırı tarafında yapılan çalışmaların amacını daha iyi kavrayabilmek için, üşenmeden yarım kalan otel inşaatının içine sızdım ve 20 kat çıktıktan sonra aşağıdaki fotoğrafları elde ettim.

Bence bu çabama kesinlikle değdi. Zira yol genişletme bahanesiyle kesilen onlarca ağacın bu kadarla yetinilmeyip, bölgede kalan yeşil dokunun bozulması için tetikleyici olması en büyük korkumdu. İnşaatı yukarıdan kuş bakışı inceleyince, böyle bir amaç güdülmediğini ve aslında yapılan çalışmaların çok ta gereksiz olmadığını görüp rahatladım.

Şöyle ki:
1. İnşaatın yapıldığı bölge Hacı Osman Bayırı'nın başlangıç noktası ve yakın gelecekte metro buraya kadar gelecek. Yani buranın meydanımsı bir hale gelmesi gerekli idi.  
2. Sarıyer yönünde yolun genişletilmeye başlandığı noktanın karşı tarafı Kilyos ve Bahçeköy sapağı ve özellikle yaz sezonu burada oldukça fazla birikme yaşanıyor ve bu diğer istikamete gidecek araçları da oldukça etkiliyor. Bu çalışma ile sanırım bu sorun çözülecektir.
3. Fotoğraflara dikkatli bakılırsa Tarabya yönünde sadece yeni bir çıkış çalışması var ve zaten yolun ilerisi bölge trafiğini rahatlıkla kaldıracak genişlikte.
4. İki gidiş, iki geliş olan Sarıyer istikameti fotoğraftan tespit ettiğim kadarıyla üç gidiş, üç geliş oluyor ve bence bu da olumlu bir gelişme.

Ulaşım bölümü meraklılarına sevgi ve saygılarımla...

(+)

(+)

(+)

tolginho

15 yıl önce - Çrş 28 Şub 2007, 18:02

Fotoğrafın çekildiği bina ile ilgili bilgi var mı peki? İstinye taraflarından rahatlıkla görülebilen bir inşaat, en az 10-15 kat var sanırım.

Ormanın hemen bitiminde de olduğundan dikkat çekiyor.

Tolga KAPROL

CenkCelik

15 yıl önce - Çrş 28 Şub 2007, 18:18

Benim çıktığım kat 21. kattı. En azından duvara tebeşirle öyle yazmışlardı. Binanın ne olduğu konusuna gelirsek, buraya 1000 yataklı otel yapılması planlanıyordu. Yıllar önce sahibi vurulunca (aldığım güvenilir duyumlara göre boyacısı alacak-verecek dolayısıyla vurmuş), bina da böyle atıl halde kalmış. Yıllardır tek çivi çakılmamış olan bina, ben gittiğimde de etrafı tamamen kapatılmış ve bir bekçiye emanet edilerek kaderine terk edilmiş vaziyette bulunmaktaydı.

İçine girince gördüm ki gerçekten çok büyük ve maalesef atıl vaziyette... Umarım yakın gelecekte bu binayı layıkıyla değerlendirirler...

Baraküda_Turgay

15 yıl önce - Çrş 28 Şub 2007, 18:50

Alıntı:
Zira yol genişletme bahanesiyle kesilen onlarca ağacın bu kadarla yetinilmeyip, bölgede kalan yeşil dokunun bozulması için tetikleyici olması en büyük korkumdu.

Sevgili Cenk,
sanırım sen oraların eski halini bilmiyorsun.Ben eski bir Tarabyalı olarak o bölgeyi iyi bilirim.Şu an kesilen onlarca ağaç, HacıOsman dan Tarabya'ya inen yokuş üzerindeki siteler kurulurken katledilen ağaçların yanında hiç kalır.
Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum.o bölgede(sarıyer,tarabya,büyükdere) daha ne yeşil alan katliamları olduğuna ben bizzat şahidim.
Yani şu an gördüklerin devede kulak misali kalır..

Misafir 15b

6 yıl önce - Cmt 11 Hzr 2016, 15:38

İçeri nasıl giriniz bekciyle konustunuzmu yapilacakmiymis
Nasıl giriniz iceri

ANA SAYFA -> ULAŞIM