Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rifat Behar
12 yıl önce - Sal 27 Şub 2007, 15:37
[İST-A2.16] - Nostaljik Halk Otobüsleri (XX. Yüzyılın Başları)

(+)

(+)

(+)

(+)

onur orhon
12 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 00:11

Rıfat BEHAR beyin açtığı bu sayfadaki fotografları temininden dolayı kutluyorum. Bunların yılları ile ilgili bir bilgi mevcut mudur? Yeni Türkçe harfler büyük bir olasılıkla 1930 sonrasını göstermektedir. İlk fotograftaki otobüsler kaptı kaçtı olarak söz edilen ve Kadıköy-Moda arasında çalıştığı bazı yayınlarda anlatılan otobüslerdir. İlk fotograftaki otobüsün arkasındaki bina bugün de mevcut olan tarihi Kadıköy Belediyesi binasıdır.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 01:58

Rifat'ın fotoğrafları 1929-33 döneminden. Plakaları da 4 haneli...

Bunlar da 1940'ların başından iki hususi otobüs... İlki "Sirkeci-Emirgân" hattından, ikincisiyse "Eminönü-Yıldız" hattından...

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

9 yıl önce - Cum 16 Nis 2010, 18:36

Bu resim de bu başlığa girmeyi hakkeden araçlardan biri olmalı.
Taksim Yeni Mahalle otobüsü. Motor kaputu üzerinde 18 kişilik olduğu yazıyor, bizim bugünkü otobüsler kaç kişilik
Yan cephe üzerinde de bir yazı var, Taksim-Yenimahalleden farklı olmalı ama okuyamadım.
Yer Taksim olmalı ama dar açıdan ötürü belirleyici bir şey yakalayamadım.

(+)

Rifat Behar
9 yıl önce - Cmt 26 Hzr 2010, 09:29

(+)

(+)

(+)

Mustafaoe
9 yıl önce - Pts 30 Ağu 2010, 15:46
KIRIKKOVAN

RIFAT Beyin verdigi resimde difransiyel kovani kırılmış o devirlerde ön akis kovan şaft rot vesayire kırılması normal gibiydi çünki arabanın orjinal toplam ağırlığı mesela beş ton araba kuru şasi bir bucuk iki ton ehhh teknige dayanmiyan arkasına üç tonu bulan ağaç kasa zaten ton hesabını doldurmuş oluyordu o zamanları yaşıyanlar daha yaşıyor hatırlarlar insanlar pencerelerden kapılardan taşardı biletciler disardan camdan kapidan bilet keserlerdi o yükle o ranpaları istanbulu nasıl taşırlardı bu günki arabaları onlar gibi kullansalar her halde şasi nin göbeğine çöker kalır onlar yine daha dayanikliymış kapasitesine göre

yılmaz büktel

8 yıl önce - Cum 01 Ekm 2010, 12:38

Bizim zamanımızdaki(70ler-80ler) 90 Eminönü Draman otobüsünün ağa babası olan Eminönü-Fatih-Çarşamba otobüsü.

(+)

yılmaz büktel

8 yıl önce - Pzr 03 Tem 2011, 02:27

Kurtuluş-Beyazıt otobüsü. İETTnin araçlarından olmadığı kesin sanıyorum ancak marka model konusunda bir şey söyleyebilecek durumda değilim

(+)

ANA SAYFA -> ULAŞIM