Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Gökhan AsGül
12 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 13:50

Alıntı:
Tamamen katılıyorum. Özel araç sahipleri aktarmalar nedeniyle, metrobüs ile seyahati tercih etmeyeceklerdir. Yer altından yapılan seyahat ise, hız, güvenlik ve çevre şartları açısından tercih edilebilir olmaktadır. Metrobüs bunu ne yazık ki sağlamamaktadır.

bende aynı görüsteyim c.bag'da(topkapı'da) son bulacak bir metrobüs hattının yeterli faydayı saglayamayacagı ve özel arac trafiginde bir azaltma yapmayacagı görüsünde hemfikirim

Fatih Can
12 yıl önce - Sal 18 Eyl 2007, 12:19

Alıntı:
The capacity of a Bus Rapid Transit system can match that of a light rail and rapid transit system. Although the vehicles are considerably smaller (at 18 to 24 meters compared to 75 to 240 meters for tram/metro), the system compensates by being able to operate at much shorter headways (10 seconds versus 1 minute).

http://www.2getthere.eu/Bus_Transit/Comparison/BR ...omparison/

Yukaridaki alinti phileas icin elektoronik kilavuzlama sistemini ureten firmanin sitesinden yapilmistir. Burada 10 saniyede bir sefer yapilabilecegini belirtiyor bunun raylı sistemler için 1 dakika oldugun belirtiyor (ancak raylı sistemlerde de ek istasyonlarla 15 saniyeye kadar indirilmiş sistemler mevcut yolcu talebi çok olan şehirlerde) . Belki de manyetik kilavuzlama bu sefer araliginin bu kadar sık olmasını saglamaktadır bılemeyız.

Ancak 10 saniyede bir sefer yapılabilirse.

Dakikada 6, saatte 360 sefer demektir bu. 200 kisiden 72000 yolcu/saat/yon yapar. 300 kısıden daha da ucar hesaplamıyorum zaten. Hem daha sık sefer sayısı hem daha fazla kapasıte demektır bu. Bunun yarısı bile tutturulsa basarıdır.

Yalnız hat sogutlucesmeye kadar acılırsa yolculuk suresı de 1 saat dersek. 360 otobus ıhtıyacı olur en az, cok aldık diye tanesini bir milyon eurodan verirlerse bu da 360 mılyon euro eder. 20 saniyede bir sefer için de 180 milyon euro.

Ali Cemal
12 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 22:47

Bugün itibari ile METROBUS YETMİYOR yani şuan çalışan Citarolar talebi karşılayamıyor Cevizlibağ durağında tıklım tıklım olan Metrobusler diğer duraklardan yolcu bile alamıyor. Uzun araçların en kısa zamanda gelmesi lazım. 50 Capacityler bile bu yola yeteceğini sanmıyorum en azından pik saatlerde yetmiyeceğine eminim.

sayfa 5
ANA SAYFA -> ULAŞIM