Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
vozkan
11 yıl önce - Pts 26 Şub 2007, 15:57
Ankara - Yarış Pisti


--ANKARA, TEMELLİ'DE YARIŞ PİSTİNE KAVUŞUYOR. GİRİŞİMCİ ERKAN ERDALI TARAFINDAN YAPTIRILAN YARIŞ PİSTİ 2007 OTOMOBİL SPORLARI SEZONUNA YETİŞTİRİLECEK..

   
  Türkiye yeni bir motorsporları tesisine kavuşuyor. Ankara Drag Klübü'nün (ANDRAG) girişimleri ile hazırlanacak tesis Ankara'nın Temelli beldesinde kurulacak.
    Ankara Drag Klübü başkanı Erkan Erdalı'nın sahibi olduğu Eragon A.Ş.'nin finansal desteği ile inşaa edilecek tesislerde 2800 metrelik asfalt yarış pisti, 800 metrelik drag pisti, 1100 metrelik karting pisti, 800 metrelik toprak kros pisti, 7500 metrekarelik drift pisti ve 45 metrelik model araç pisti yer alacak.

   Ankara'da düzenenlenen basın toplantısı ile tanıtılan pistin tamamlanması aşama aşama gerçekleştirilecek. İlk olarak Mayıs ayında Ankara Otomobil Klübü (ANOK) tarafından düzenlenecek Türkiye Drag Şampiyonası'nın Ankara ayağının yapılabilmesi için Drag pisti tamamlanacak. Projelerini Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'na (TOSFED) sunan Andrag yetkilileri verilecek karar doğrultusunda çalışmalarına başlayacaklar. Daha sonra sırasıyla karting, kros ve gerçek pistin inşaası tamamlanacak.

   Pistin inşaa edileceği Temelli beldesi Ankara'nın merkezine yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta Eskişehir yolu üzerinde bulunuyor. Tesisin kurulacağı 210 dönümlük alan belediyenin rekranasyon alanı içinde yer alıyor ve 25 yıllığına Eragon A.Ş.'ye yap-işlet-devret modeli ile tahsis edildi.
  Tesisler içinde 6000 kişilik ana tribün, 600 kişilik karting tribünü, lokanta, kafetaryalar, büfeler, simülasyon salonları, ileri sürücülük okulu, ralli okulu, 25 adet garaj, 800 araçlık otopark, VIP salonu, 20 odalı butik otel, yarışçılar için giyinme odaları ve duşlar, klüplere ücretsiz verilecek 8 oda, ambulans merkezi, itfaiye, eğitim salonları  da yer alacak.

   Pist tamamlandıktan sonra bulunacak ana sponsorun ismi ile anılacak. Tamamı  Eragon A.Ş.'nin finansal desteği ile kurulacak tesis bu aşamada 4 milyon 350 bin YTL'ye mal olacak. Pistin tamamının 2007 sonunda tamamlanması planlanıyor. Pist tam anlamı ile tamamlandığında pist üzerinde yapılacak tüm yarışlar, ralli kros yarışları, karting yarışları ve model araç yarışları düzenlenebilecek.


İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 24 Hzr 2009, 13:33

Alıntı:
İSTANBUL PARK'A RAKİP GELİYOR!..

Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kente yarış pisti yapmayı planladığını söyledi.

Süleyman Memnun yaptığı açıklamada, Ankara'da (A) lisansı olan pist için çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in bu yönde planlarının bulunduğunu ve incelemeler yaptırdığını dile getiren Memnun, ''Görevlendirdiği kişilerle yurtiçi ve yurtdışında bazı pistleri inceledik. Çünkü Büyükşehir Belediyesi (A) lisanslı bir pist istiyor'' diye konuştu.

Ankara'ya pistin yapılması durumunda büyük bir eksikliğin de giderilmiş olacağını anlatan Memnun, şunları söyledi:

''İstanbul Park gibi bir yer düşünüyorlar. Fakat şu an İstanbul'daki sadece israf pisti olmaktan öteye gidemiyor. Pist (A) lisanslı olacak. Uluslararası federasyonlardan bu lisans alındığında Formula 1 ve MotoGP yarışları düzenlenebiliyor. Uluslararası federasyonlar pistler için büyük yatırımlar, VİP veya köşkler istemiyor. Uygun pistin yanında makul padok alanı ve güvenlik alanları istiyor. Avrupa'nın hiç bir yerinde bir anda 100 milyon dolar harcanarak yapılan pist yok.''

Pistin Esenboğa Havalimanı yolu üzerinde düşünüldüğünü kaydeden Memnun, ''Aslında yer aramaya gerek yok. Belirli törenler için kullanılan hipodrom pist için çok uygun bir yer. Yine törenler yapılabilir. Sadece törenler için arazinin atıl durması doğru değil'' diye konuştu.

Motosiklet Federasyonu ve Kenan Sofuoğlu'nun da 3-11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Büyük Ankara Festivali'ne davet edildiklerini belirten Süleyman Memnun, başarılı yarışçının gösteri sürüşü yapacağını

http://www.maraton.com.tr/news.php?news_id=80744
Bu 141 projeden birisiydi, projelerle ilgili ilk adımlar atılıyor.Umarım inşaatın yapılıp, hizmete açıldığı günleride görürüz.


yalcin
9 yıl önce - Çrş 24 Hzr 2009, 15:03

Alıntı:
Pistin Esenboğa Havalimanı yolu üzerinde düşünüldüğünü kaydeden Memnun, ''Aslında yer aramaya gerek yok. Belirli törenler için kullanılan hipodrom pist için çok uygun bir yer. Yine törenler yapılabilir. Sadece törenler için arazinin atıl durması doğru değil'' diye konuştu

biz central park diyoruz adam yarış pisti diyo ya inşallah oraya yapmazlarİ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 24 Hzr 2009, 15:34

Alıntı:
biz central park diyoruz adam yarış pisti diyo ya inşallah oraya yapmazlar


Bu bölge Milli Komite'ye bağlıdır.Milli Komite ne şekilde karar verirse o şekilde bir düzenleme yapılır.Sanırım oraya 40 bin m2'lik bir müze yapılacak.British, Louvre gibi bir müze yapıp yanına yarış pisti yapacaklarını sanmıyorum.Kültür ve Turizm Bakanı müze ile ilgili olarak Milli Komite'nin başkanı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmüş ve olumlu yanıt almış.AKM alanına yarış pisti yapılacağını sanmıyorum.Haberde geçtiği gibi Esenboğa yolu üzerinde bir yere yapılabilir.


yalcin
9 yıl önce - Çrş 24 Hzr 2009, 15:43

zaten oraya yapılması çok zor bi ihtimal de beni sinir eden federasyon başkanının tavrı..bakın orası boş orda yapalım tarzı bi açıklama yapmış resmen..ankaradan ne kadar kopuk olduğu apaçık ortada

cihangir kalkan
9 yıl önce - Prş 25 Hzr 2009, 10:47

Ankara' da bir pist güzel olur. Temelli tarafını görmediğim için yer hakkında yorum yapamıyorum.

Eski hipodromun yeri çok güzel ama oralarda yarışmak tehlikeli olur.Serdar_Valerii

9 yıl önce - Prş 25 Hzr 2009, 11:33

Alıntı:
Eski hipodromun yeri çok güzel ama oralarda yarışmak tehlikeli olur.


Eski hipodromun yerinde Oto-Drag , Moto-Drag gibi yarışlar zaman zaman yapılsa da yarış pisti olacak kadar geniş değil. İş sadece pisti yapmakla bitmiyor. Tribün lazım , otopark lazım , padok lazım. Bunlar eski hipodrom alanına sığmaz.


mucisk
9 yıl önce - Prş 25 Hzr 2009, 13:26

hiç resim falan yok mu?

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 18:56

Alıntı:
Kongre tanıtımına İstanbul Park damgası!
Avrupa Motosiklet Birliği "UEM"in kongresi yarın (perşembe) İstanbul'da başlıyor. Taksim'deki Elite World Hotel'de başlayacak ve 5 Temmuz'da sona erecek kongre öncesi, kongrenin tanıtım toplantısı yapıldı ve önemli açıklamalar yapıldı..

-İSTANBUL PARK GENEL MÜDÜRÜ GÜÇLÜ'YE TEPKİ-
Basın toplantısında bir gazetecinin TMF Başkanı Memnun'a ''İstanbul Park Genel Müdürü Can Güçlü, Kenan Sofuoğlu'nun antrenman yapması için kendilerine bir teklif gelmediğini söylüyor. Kenan ne zaman ülkesinde antrenman yapabilecek'' şeklindeki sorusu üzerine Memnun, ''Can Güçlü dünyanın en büyük yalancısı ve sahtekarıdır'' dedi.

İstanbul Park ile ilgili defalarca başvuru yaptıklarını kaydeden Süleyman Memnun, ''Bize hiçbir cevap verilmedi. Kenan bir sembol. Kendi yeteneğiyle Dünya Şampiyonu oldu. Pist şu anda Kenan'ın antrenman yapması için uygun değil. Orada motosiklet yarışlarının yapılmasını istiyoruz'' dedi.

Yurt dışında kendilerine, ''200 milyon dolara dünyanın en pahalı pistini yaptınız ve anahtarını Bernie Ecclestone'a verdiniz'' dediklerini anlatan Süleyman Memnun, şöyle devam etti:
''Bu pist 'verelim, kurtulalım' diye Ecclestone'a 6 yıllığına verildi. İnsanlar Formula 1'i izlemeye gelsin diye para ödeniyordu. Bu sene foyası meydana çıktı. 50 milyon dolara şahane pist olabilirdi, çok büyük kazık yedik. Pistin mutlaka Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilmesi ve buradan diğer federasyonların da faydalanması lazım. Önce pistimizi istiyoruz. Bu düzelmedikçe Kenan'ın yarışını Türkiye'ye getirmek istemiyoruz.''

Memnun, bir soru üzerine de Ankara'da pist yapmak için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile görüşeceklerini belirterek, ''Ankara'da hipodrom pist için harika bir yer. Pisti orada yapmayı teklif edeceğiz'' dedi.

http://www.ajansspor.com/motorsporlari/motosiklet ...ref=sp_stb

Federasyon başkanı hipodromda ısrarlı gibi ama buna izin verileceğini sanmıyorum.Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı müzelerinden birisinin yanında böyle birşeye izin vermezler.Federasyon başkanı uygun başka bir yer bulsa iyi olur.


yalcin
8 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 15:40

orda bi müze değil de yarış pistinin olması ankaranın bittiği anlamına gelir bütün hayaller suya düşersayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet