Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

İETT'ye, Orijinal Leyland Benzeri Bir Model Otobüs Yaptırtması Konusunda Bir Öneri ve Oylama
Harika bir teşebbüs olur. Kesinlikle katılıyorum. 60.0%  60.0%  [75]
Kesinlikle lüzumsuz bir çalışma olur. İdare'nin daha önemli işleri var. 11.2%  11.2%  [14]
Farketmez, yapılsa da olur, yapılmasa da... 3.2%  3.2%  [4]
Leyland'dan başka, diğer eski otobüslerinin benzerlerini de yaptırtsın. 25.6%  25.6%  [32]
Toplam Oy : 125

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 00:28

1992 yılında, son Leyland'ların hurdalık alanında yan yatmış halleri...

Akın KURTOĞLU

ümit 806

12 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 03:18

Ben sitedeki ilk zamanlarımda sevgili kemal b'nin bir Leyland plakasının hâlen trafikte kayıtlı olduğuna ve 2005 yılı için haciz mi ceza mı öyle bir şeyi olduğuna dâir mesajını gördüğümü hatırlıyorum, hangi başlıktaydı hatırlayamıyorum. Acaba o plaka, o Leyland hâlâ duruyor mudur ?

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 03:24

Bir adet de, halen çalışır gözüken Büssing-U47D var hatta     (Evet, var )

Akın KURTOĞLU

erolc
12 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 09:34

Yine plaka listesi saklamanın faydası ortaya çıktı.Bu plakayı bakalım nerede ve hangi araçta bulacağız.

Mustafa Onur Ertürk
12 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 22:50

Sayın Yılmaz Büktel büyüğüm, İngilizlerin tarihe ve arşivlemeye çok değer verdiğine değinmiş. Kendi hobimle ilgili olarak örnek verecek olursam, İngilizlerin kurduğu Efe, Corgi gibi markalar, neredeyse tarihteki bütün İngiliz belediye otobüslerinin 1:76 ölçekli modelini üretmiş durumdalar. Bu aşamaya gelmiş bir anlayış, yıllar yılı hizmet vermiş, halkla bütünleşmiş 1:1 belediye otobüslerini müzelerde kim bilir ne denli özenle saklıyordur!
Leyland zannedersem şu anda İngilizlerin elinde değil; ancak kurumun tarihinde sararmış bir sayfa niteliğiyle Levend'in çizimlerinin saklandığı kanaatindeyim. Hatta kim bilir, kalıpları bile duruyordur bir yerlerde. Gerçi benim temennim, dış tasarımıyla da güncellenmiş bir Leyland ama, bir Ankaralı olarak bu kadar karışmak haddim değil sanırım.  

Ümit KIRUÇ

11 yıl önce - Pts 26 May 2008, 06:14

daha önce de bu konuyla alakalı başka bir bölüme eklemiştim şu hüzünlü fotografı . bu arada araşştırma yapacaklara kısa bir bilgi. leyland diye bir marka bugün yok. adını 1986 da ROVER olarak değiştirmiş durumda ve o yıl ürettiği Land Rover ler de efsanedir bilirsiniz ki. Firma şu anda BMW bünyesinde faaliyet gösteriyor. Geniş bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/Britanya_Leyland_Mot ...5%9Eirketi

vahitsan

11 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 00:43

http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=le ...amp;tab=wi
Burada bulduğum leyland otobüs dikkatimi çekti ve çok acemice bir çalışma ile bizim leventlerimizin ön pancur kısmını eklemeye çalıştım ve bu oldu. Anladığım kadarıyla o yıllarda yapılan modellerin bir çoğunda aynı kasa kullanılmış yalnız cam sitilleri ve bazı detayları değiştirilerek değişik ülkelere verilmiş. Buda benim aklıma çok sağlam bir araştırmacının takibiyle hangi ülkede bulunabilrse aynıkasayı taşıyan araçlardan bir adet bulup Türkiye' de bu işi yapabilecek yerlerde cam sitillerini ve diğer detayları mümkün olduğunca aslına uygun şekilde yeniden çalışıp bir adet Leyland- Levend yapılabilirmi düşüncesini getirdi, Tabiiki çok sağlam sponsor/lar desteği olmadan olmaz ama, imkansızmı.?

taner uğur
9 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 20:06

Taner UĞUR.

Ne kadarda bize özgü bir durum.Herşeyi bir anda yok etmek.Silip atmak herşeyi.Hiçmi değeri yoktu; işte bunu anlayamıyorum.Ah o leylandların son görüntüsü yokmu,inanın vicdanım sızlıyor.Birtanesi bile ayrılmamış.Oysa ben geçmişte yolculuk yaptığım bu otobüsleri hiç ama hiç unutmadım.Şimdi sadece resimlerine bakarak iç çekiyorum.Ve o yan yatmış haldeki leylanlardan muhakkak birine bindiğimi anımsıyorum.Babam geliyor gözlerimin önüne ve onunla yaptığım güzel yoculuklar.Bu duygularımı kelimelerle anlatma olasılığını kendimde bulamıyorum.Biraz daha duyarlı olabilsek keşke,işte ozaman bazı şeyleri bir çırpıda silip atmayız.

Mustafaoe
8 yıl önce - Sal 16 Ksm 2010, 14:55
LEYLAND

Kardesler başlıktan yola çıkarak acizane fikrimi yazmak istedim. şimdi bu arabanın aynısını fabrikası ayakta dursaydı bile imkansız bir ugraş , cünkü leyland arabalarin bir standardı yok mesela istanbul leylandları sadece IETT dekiler kadar sınırlı hep bir seri yapmış .belki IETT nin o zamanın ustalarından olsa bir adet te hurda ama hiç müdehale yememiş kenarda bulunsa yine mümkün olmaz . Bittikten sonra başta bu sitedeki arkadaşlar kaşının üstünde gözü vardı diye o emeğe haklı olarak görüşünü bildirir . Hani nostaji diye toplanan arabalara bakin hepsinin bir standartı var zaten piyasa arabasi haliyle cam çerçeve lambalar nikelajar gibi ..Her türlü parcalar piyasada oldugu icin yapıla biliniyor yok dahi olsa imal bile yapılıyor Cünkü devamini isteyen çok .deli mevcut
Cok seneler geçti yanlış hatırlamıyorsam kasada perçin çalışmaları mevcuttu o tür çalışmayı tanıyan usta varmı aceba,, evet baska dalda calisan olabilir ama kasayi topluyacak ustada olmasi lazim Bence cok zor . bir tane film icin yapmışlar tamam ama akillıbir usta olsaydı leyland tan başka arabanın üstüne yapılamıyacağını bilmesi gerekirdi .ama oda haklı bes on kurus kazanc ..bence hangi araba olursa olsun topluyacak ustanın o arabanın ruhunu bilmesi gerekir arife tarifle araba toplanmaz bir aşina tip çalışması olsa mümkün çünkü .omurgası na komple kasa yaparsın ölçüleri gasp etmesen olur haaa yine bir yerlerinden calman gerekir ama incelenmez ise fark edilmez . ama leyland ların omurgası yok tu .
Bu çizdigim karaltı için Leylandçı arkadaşlardan özür dilerim.. belki benimde tezim yanlş olabilir inşallah bir üstad çıkar beni mahçup eder Bizde zevk ile bineriz

taner uğur
8 yıl önce - Cum 31 Arl 2010, 19:26

Taner UĞUR

Mademki film için dahi olsa bir leyland modeli yapıyorlar.Ama hiç olmazsa bu konuyla ilgili o kadar değerli abilerimiz varki bir fikir alabilirlerdi diye düşünüyorum.Tamam arka plandan biraz benzemiş ona birşey demiyorum.Fakat kapılar ve üst tavan bölmesi pek uygun olmamış.Bence bu işi, herşeyin benzerini birebir yapan Çinli ustalara bıraksalar eminimki aynısını yaparlardı.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM