Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

İETT'ye, Orijinal Leyland Benzeri Bir Model Otobüs Yaptırtması Konusunda Bir Öneri ve Oylama
Harika bir teşebbüs olur. Kesinlikle katılıyorum. 60.0%  60.0%  [75]
Kesinlikle lüzumsuz bir çalışma olur. İdare'nin daha önemli işleri var. 11.2%  11.2%  [14]
Farketmez, yapılsa da olur, yapılmasa da... 3.2%  3.2%  [4]
Leyland'dan başka, diğer eski otobüslerinin benzerlerini de yaptırtsın. 25.6%  25.6%  [32]
Toplam Oy : 125

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 19:34
İETT'ye, Orijinal Leyland Benzeri Bir Model Otobüs Yaptırtması Konusunda Bir Öneri

Rifat BEHAR demiş ki:
Ben İETT olsam elimdeki imkanlarla (ki var) bir 1/1 ölçekte layland yapardım. Eminim İngiltere Leyland da gerekli desteği verir. Dünyada tek otobüs olur. Motor, direksiyon vs aksamı Leyland verir. Kaportayı da İETT halleder. Olamaz mı? Bence olur. IETT kaybettiği tüm otobüslerle ortadan kalkan tarihe sahip çıkma prestijini bu projeyle kazanır. Bence buna dair de bir oylama yapalım sayın Akın Bey.

Rifat haklı bu konuda, hem de çok haklı!... E, böyle güzel bir ricayı geri çevirmek olmaz...

İETT'nin, orijinal Leyland-Levend otobüslerin birebir benzeri olan 2007 imalâtı , 1:1 ölçekli örnek bir Leyland yapması/yaptırması konusunda, İstanbul-Ulaşımcı üyelerin düşünceleri ne yönde aceba?

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
12 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 20:00

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=262209#262209

yukarıdaki mesajımda:

Alıntı:
Acaba İETT seferden kaldırdığı otobüslerden bir kaçına eski tip otobüslerin karoserlerini uygulayıp(Skoda-Magırius Satürn-Mercedes 321-Bussıng Tupolev-Leyland-Bussıng Consul U47D- Mercedes 302 gibi...)nostaljik otobüsler adı altında İstanbul'un bir yerinde bunları sergileyemez mi?

diye sormuştum.O zamandan bu yana fikrim değişmedi.Bu oylamada da buna uygun olan seçeneğe oy verdim.

yılmaz büktel

12 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 01:39

bu mesaj leyland sayfasındaydı ama bu başlıktan haberim yoktu.

biraz ütopik görünsede rıfat beyin önerisine sonuna kadar katılıyorum. dış çizgileri aynı ama daha modern teknolojiyle donatılmış leylandların istanbul caddelerinde dolaştığını düşünebiliyormusunuz.          

herşey tamam da bir şey kusur kalacak, numara sistemi değişmeli, leylandın yan cephesinde
İ.E.T.T. 07-102 yazdığını düşünebiliyormusunuz çok bed olur  

M.Ali Sade
12 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 12:08

Model olarak olabilir ama, 1/1 ölçekte yürüyen aynısını yapabilmek bence çok zor ve hatta imkansızdır..

Orijinal planını ele geçirdiğimizi bile farz edersek karşılaşılacak sorunların hemen aklıma geliveren bazıları:

1.Perçinli kaportayı yapabilecek kimse kalmadı.

2.Yarım otomatik şanzumanı ,şaftları,diferansiyeli bulabilmek çok zor.

3.Kaptan köşküne ait malzemeyi bulabilmek çok zor.(Özellikle vites kovanı,direksiyon,göstergeler ve diğer aksam)

4.Dış aksesuarı bulabilmek çok zor.(Sinyaller,amblemler,havalandırmalar vs.)

5.Cam aksamı bulabilmek ya da orijinaline uygun yapabilmek çok zor.

6.İç düzeni orijinaline uygun düzenleyebilmek çok zor.

Orijinal malzemenin bulunamaması halinde"benzeri" yapılabilir,bu da Leyland-Levend'i bilmeyenlere sadece fikir verebilir,bilenlere ise hiçbir şey yaşatmaz.

Ayrıca böyle bir aracı yapabilmek için, parçalar seri üretim olmadığından, çok fazla da bir maliyet gerekir.

Herkese selamlar...

cenkince

12 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 22:51

kanımca, leylandlar seferden çekilmeye başladıklarında bu arabalara aşık şöförler arabalarından direksiyon, vites kolu, ayna, sürücü göstergeleri, iç aydınlatma parçaları gibi bazı parçalarından hatıra maksatlı almış olabilirler.

Hatta her kurumun atelyelerinde eski otobüslerin koltukları başta olmak üzere Türk buluşu pek çok pratik araç gereç üretilmektedir. Bakınız TCDD atelyelerindeki eski vagonlara, eski oturma guruplarına....

Bugün İETT şişli ve levent garajları yıkıldıkları için bu arabaların uzun yıllar çalıştığı pazartekke garajı dışında başka bir alternatifimiz yok gibi gözüksede açıkçası ben bir şeyler bulabileceğimize dair çok umutluyum.

Böyle bir hamle yapılsa eminim ellerinde Leyland parçası olanlar seve seve buna katkıda bulunacaklardır.  

onur orhon
12 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 22:28

Aslında bütün wow ulaşım grubu leyland'lardan kalan hurda olup olmadığını araştırabilseler, belki kenarda köşede kalmış bazı parçalar bulunabilir. Örneğin ön ve arka cephede yer alan Leyland-levend yazan ve ortasında panter veya leopar benzeri bir simge olan amblemleri almadığıma bin pişmanım.

Bire bir oranında maket konusuna gelince bu ulaşım müzesi ya da başka bir hatırlama ile İETT Taşıt Müzesi projesinin yeniden hayata geçirilmesi ile ilgili bir girişimin başlatılması ile mümkün olabilir diye düşünüyorum. Bu yapılabilirse Koç müzesindeki Moda tramvayı ve ahşap tünel (finüküler) de ait olduğu yere dönebilir.

ümit 806

12 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 22:40

Alıntı:
Hatta her kurumun atelyelerinde eski otobüslerin koltukları başta olmak üzere Türk buluşu pek çok pratik araç gereç üretilmektedir. Bakınız TCDD atelyelerindeki eski vagonlara, eski oturma guruplarına....

Sevgili Cenk İnce Ağabeyimizin bu sözü beni de epey umutlandırdı. İETT'nin Ikarus 'larında pek çok çeşit parçanın kurşun ya da alüminyumdan kalıba dökülerek yapılmış benzerini gördüm. Meselâ kapıları tutup çekerken kullandığımız plastik kapı sapları, kapının üstündeki siyah kapakları tutturmaya yarayan siyah plastik başlı civatalar ve bilhassa 92-601'den sonraki otoların kilitli cam tutacaklarının plastik kısımları.

H.ANIL

12 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 22:57

Bu proje otobusu birebir kopyalamak yerine otobusun 30 yil onceki stilinden kopyalanirsa olur.Yani bundan 40 yil once Mini neydi simdi ne oldu.Araba sekil olarak ayni ama cagimizin gereksimlerine gore dizayn ve teknoloji degisiklikleriyle.Leylandlarda tipki Mini gibi bastan yaratilirsa harika olur.Hatta butun otobusler bu tip ustunden tek tip olursa ,Istanbul ustu beyaz alti kirmizi Leyland otobusleriyle ulasimda yeni bir kimlik kazanmis olur.

Mustafa Onur Ertürk
12 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 23:54

Ankaralı olmama rağmen heyecanlandım!.. Böyle bir proje hayata geçsin, sırf o araçlara binmek, veya görmek için İstanbul'a gelirim.
Araçlar seri üretim olmadığında, hakikaten yürüyen bir model yapmanın maliyeti biraz uçuk olabilir. Ya kalite kıstası taşımayan bir müze modeli yapabilir, ya da Leyland'dan esinlenmiş bir model yaratması için karoser sanatçısı firmalarımıza sipariş verilebilir. Tezeller, Güleryüz, vb. Örneğin, İngiliz Morgan tipinde model üreten bir atölye, geçtiğimiz yıllarda ana haber bültenlerine girmişti. Leylandvari bir otobüs neden olmasın? İstanbul'un o nostaljik, kırmızı tramvaylarını tamamlayıcı bir etken olur.
Birebir kopyalanan bir araç, bana göre herkese hitap etmez; maliyeti yüksek olacağı gibi. Mini Cooper'ın modernizasyonu gibi bir iş çıkarılırsa, araca Euro4 (şu an için söylüyorum) motor konursa, bu iş sınırlarımızı bile aşar. Sağlam bir güncelleştirme tasarımı için, önceden MAN, Temsa veya Mercedes'te tasarım ekibinde bulunmuş bir isimle görüşülmesi faydalı olabilir. Otobüs tasarımında gün be gün ilerleyen ülkemizde böyle bir isim bulmak çok zor olmaz.
Bu vizyon gerektiren uygulamaya Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin de ortak olabileceğini düşünüyorum.
Hiç birini yapamıyorsak, İETT'nin günümüzde 1:87 model otobüs ürettirdiği gibi; Mercedes O321  1:43 ölçekli otobüslerin İstanbul Belediyesi desenli modelleri sipariş verilsin derim.
Bu bahsettiğim model hayranlık uyandırıcı derecede gerçekçidir, oyuncak değildir. Bakınız:
http://www.minichamps.de/images/shoppic/media//de ...1081_N.jpg

a.dorukhan

12 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 00:37
leyland

Leyland'ın fotoğrafını görebilir miyiz? Kimsede var mı acaba ? Nasıl bir model olduğunu bilmiyorum ya da belki biliyorumdur; ama görmem lazım .. İyi günler.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM