Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bursa'da kullanılan en beğendiğiniz otobüs markası nedir?
MAN SL 200 (BOİ) 3.4%  3.4%  [4]
MERCEDES O302 (BOİ-ÖHO) 6.7%  6.7%  [8]
MERCEDES O302T (BOİ) 3.4%  3.4%  [4]
İKARUS 260-280 (BOİ) 15.1%  15.1%  [18]
MERCEDES 345K (BOİ) 12.6%  12.6%  [15]
BMC SLF 260 (BOİ) 4.2%  4.2%  [5]
BMC BELDE 217B (ÖHO-BURULAŞ) 0.0%  0.0%  [0]
BMC BELDE 217C (ÖHO) 1.7%  1.7%  [2]
DAEWOO (ÖHO) 0.8%  0.8%  [1]
CONECTO SOLO-KÖRÜKLÜ (BURULAŞ-ÖHO) 41.2%  41.2%  [49]
BMC PROBUS 215 SCB (ÖHO) 3.4%  3.4%  [4]
GÜLERYÜZ COBRA GD160 (ÖHO) 5.0%  5.0%  [6]
TEZELLER TEZTIGER (ÖHO) 0.8%  0.8%  [1]
TÜRKKAR MAN (ÖHO) 1.7%  1.7%  [2]
Toplam Oy : 119

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 17:48
Bursa'da En Çok Hangi Model Otobüsü Beğeniyorsunuz?

Bu oylama ile Bursa'da halihazırda kullanılan tüm BOİ,Burulaş ve özel halk otobüsleri modellerinden en beğenilen otobüs markasının hangisi olduğunu tespit edeceğiz.Böylece Bursalıların en sevdiği otobüs türünü belirlemiş olacağız.

kıvanç

15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 19:08

çook uzun bir süre severek kullandığım,lise yıllarımın ikaruslarını 80 küsur tane sarışın geldi diye unutmak bize yakışmaz    

oki30
15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 19:15

Yaa seçeneklere falan bakmadan direk connecto dedim ama sonra ikarusları görünce yanlış yaptığımın farkına vardım. Connectodaki bir oyun İkaruslara geçtiğini düşünerek hesaplayın lütfen İkaruslar içinden de 280 modelini seçiyorum tabi ki. Biraz hızlandıklarında savrulmaları bile harika geliyor insana. En güzel yeri de sol arka köşe.

dipnot: oyumu geri alabilirseniz sevinirim.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 22:20

Bursa'nın kentiçi otobüs markası; 1950'lerin sonlarından itibaren 90'ların başlarına kadar hep Mercedes-Benz olarak akıllara kazındı (aralara birkaç tane de Neoplan ve MAN sıkıştı, o kadar )... Mercedes-0321H modeli ile başlayan, 0302-352 tipleriyle devam eden ve ennihayetinde 0302'lerde karar kılınan bu marka, 40 yıla yakın bir zaman dilimi içinde, Bursa ile ilgili her türlü fotoğrafta kenarından köşesinde yer aldı.

"Bursa'nın son 50 yılına damgasını vuran otobüs nedir?" derseniz, Mercedes-0302 ve Mercedes-0321-H'lerdir derim...

Akın KURTOĞLU

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 16:05

Yeni Connecto'lar güzel ve yeni olmalarının avantajıyla şak diye ona oy verdim   ama rahatlık olarak aslında düşündüm de biraz eski yeşil renkli körüklü Mercedes'leri galiba daha çok seviyordum. Connecto'ların arka tarafları ve koridoru bana fazla sıkışık geliyor. Kalbimdeki aslan 345K körüklü yeşil mercedesler sanırım. Ben de yanlış oy kullandım anlaşılan  

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 17:23

Eh müsadenizle bende Bursa'daki otobüs mödelleri ile ilgili düşüncelerimi yazmak istiyorum.

MAN SL 200:1984 Yılından beri Bursa'ya hizmet veren ve hala daha da inatla seferlere çıkan bu emektar otobüsler halen Bursa'da hizmet veren en eski otobüslerdir.Aralarında fireler de olsa hala daha kişiliklerini ve orjinalliklerini kaybetmeden hizmete devam etmektedirler.Ancak bence bu otobüsler bir türlü Bursalı olamadılar.Sanki başka bir şehirden geçici olarak gelmişler de bir süre sonra geri döneceklermiş gibi bir intibaa bırakmışlardır hep bende.

MERCEDES O302:Akın Üstad haklı.Gerçektende Mercedes O302 ler Bursa'nın simge otobüsüdürler.Hele Kavuniçi şeritli krem renk stilleri tamamen Bursa'ya özgüdür ve başka hiçbir şehirde kullanılmamıştır.En yenisi (251-264 arası grup)17 yaşında olan bu otobüsler de halen hizmete ilk gündeki gibi devam etmektedirler.302'lerin bir özelliği de özel hizmet aracı olarak ayrılanlar dışında firesiz olmalarıdır.(238-264 arası grupta hurdaya ayrılan otobüs yoktur.)Bu da 302 lerin ne kadar sağlam olduklarının ve bir otobüs efsanesi haline gelmelerinin ne kadar doğru bir tespit olmasının göstergesidir.

MERCEDES O302T:Belki de filodaki sayılarının azlığı(10 adet) yüzünden hep filodaki 302 lerin gölgesinde kalmışlardır.302'lerin geliştirilmiş modeli olmalarına rağmen 302'lerdeki estetik ve konfor onlarda yoktur maalesef.

İKARUS 260-280:1980-1994 Yılları arasında Türkiye'de şehiriçi ulaşımda yaşanan İkarus fırtınasından fırtınanın en etkili olduğu 1992 yılındaki furyadan Bursa'nın payına düşen körüklü solo toplam 112 adet le filodaki ençok sayıda otobüs olma özelliklerini koruyan bu otobüslerde aslında fazla sağlam olmamalarına karşın firesiz olarak 15.hizmet yıllarını doldurdular filoda.Bursa'nın dar,virajlı ve bol yokuşlu caddelerindeki görevlerinden yüzlerinin akıyla çıkarak ''Bursa Caddeleri körüklü otobüs çalıştırılmasına uygun değildir .'' gibi saçma bir inanışında yıkılmasına sebep olan İkaruslar 15 yıldır genç yaşlı tüm Bursalılar tarafından benimsenmiş ve sahiplenmiş otobüslerdir.Sağlam olmadığı söylenen İkarusların da firesiz olmaları da bence BOİ'nin otobüslerine gerçekten iyi baktığının bir göstergesidir.

MERCEDES 345KBursa'nın ilk körüklü Mercedesleri ünvanına sahip olan bu otobüsler herşeyden önce Bursa'ya özel renkleriyle dikkat çekiyorlar.Her ne kadar Conectoların gelmesiyle biraz ağırlıklarını kaybetseler de yinede ilk günkü asaletleriyle hizmete devam ediyorlar Bursa'ya.

BMC SLF 260Her ne kadar sadece iki tanecik alınmış olsalar da E-12 ve E-13 gibi Bursa'daki en uzun iki hatta çalışan engelli vatandaşlarımız için özel dizayn edilmiş bu otobüslere adeta saygı duyuyor ve kutsal vazifelerine daha uzun yıllar devam etmelerini diliyoruzm(Keşke bu sevimli otobüslerden daha fazla sayıda alınmış olsaydı)

BMC BELDE 217BHer ne kadar görev yerleri ve nitelikleri değişmiş olsa da Bursa'nın ilk (o) model halk otobüsü olan bu otobüslerin bilhassa özgün renkleriyle Bursa'ya yakıştıklarını düşünüyorum.

BMC BELDE 217CBursa'da sadece 5 adet olarak alınan bu otobüslerin de tıpkı 302T'ler gibi BMC BELDE 217B'lerin gölgesinde kaldıklarını düşünüyorum.Ayrıca bu otobüslerin abartılı alınlıklarına ve aşırı gürültülü motorlarına alışamadığımı da belirtmek isterim.

DAEWOOUzakdoğu otobüslerinin Bursadaki temsilcileri olan Daewoo'lar ilginç arka(orta)kapılarıyla hep ilgi odağı olmayı başardılar Bursa'da.Ancak bu otobüsler benim bir türlü ısınamadığım ve en sevmediğim otobüsler oldular nedense

CONECTOAslında fazla birşey söylemeye gerek varmı bilmiyorum.Bursa ile yeni tanışan solo ve körüklü Conectoların gerek güzellikleriyle gerekse sarı renkleriyle uzun yıllar Bursa'nın simgelerinden birisi olacaklarını ve filonun da amiral gemisi konumunda olacaklarını düşünüyorum.

KÜÇÜK HALK OTBÜSLERİMarka ayrımı yapmadan bu küçük otobüsler hakkındaki olumsuz düşüncelerimi daha önce müteakip zamanlarda ve mesajlarımda belirttiğimden ve bu olumsuz düşüncelerinde en küçük bir değişiklik olmadığından burada tekrar etmeye gerek görmüyorum.

Batur

15 yıl önce - Pzr 25 Şub 2007, 14:51

En beğendiğim otobüs Conecto olmasına rağmen ben de lise yıllarımda körüklü ikaruslarla yaptığım yolculukları unutamam . Bir aralar çalışan Neoplanlar da çok güzeldi. ÖHO’lardan Cobra ve Teztiger diğerlerine göre daha rahat ve görüntü açısından da daha güzel.

onatonur
14 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 13:42
bence conecto

bursaya yeni gelen conectolar için diyecek bişi bulamıyorum ama bahsedildiği gibi diğer otobüslerde unutulmuyor

yusuf ülkü
14 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 00:02

Tamam Arkadaşlar yeni yenidir ama bence eski, aklımızın bir köşesinde güzeldir.Ben nasıl unutabilirim İkarus larda sıkış tepiş gittiğim o öğrencilik yıllarımı Her biri ayrı maceraydı O yüzden İkarus diyorum ama O302 leri de unutursam vicdan azabı çekerim bu yüzden mükerrer oy kullanabilir miyim

turker ustun

14 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 18:49

Bende de ikarusların yeri ayrı uludağ üniversiteye giderken çok anılarım var. Bence bu otobüslerinin hurdaya ayrılacak otobüslerin ön kısmını kısımlarını kesip bursa kent müzesinde kullanabiliriz... Buna benzer boi işletmesinin girişinde bulunan mercedes 0302 model otobüs ömn kısmını örnek gösterebiliriz....

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara