Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

BursaRAY Renklerinden Memnun musunuz?
Evet, hoş ve modern renkler. Aynen kalmalı 57.7%  57.7%  [86]
Hayır, renklerden memnun değilim. Değiştirilmeli 42.3%  42.3%  [63]
Toplam Oy : 149

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 16:03
BUR » B1.10. BursaRAY Renklerinden Memnun musunuz?

Bugün yine BursaRAY'ı kullandım. Bildiğimiz üzere BursaRAY'da Turkuaz renk kullanılmış ama Yeşil Türbe'nin Turkuaz'ı da değil bu renk. Koyu yeşil tonunda.  

Ciddi şekilde ben BursaRAY'ın renklerinden ilk gördüğümden beri rahatsızım. Neden tam bilmiyorum ama ben bu renkten hiç hazzetmiyorum. Belkide artık bu tonların yeşilliği, güzelliği değil de ağır sanayi ürünlerini bana çağrıştırıyor olmasındandır. Ne zaman torna tezgahı görsem BursaRAY'ın kullandığı tonlara yakın boyanmış olduğunu farkediyorum. Belki de bana hep öyle denk gelmiştir.  

Bence BursaRAY şu anki renkleriyle hiç hoş durmuyor. Bir de vagonların tasarım olarak (bence) pek hoş olmadıkları durumunu eklersek bu koyu turkuaz renk son derece itici duruyor. Aslında vagon tiplerini pek beğenmesem de yine benim zevkime göre BursaRAY kadar tipsiz vagonları olan ama kullandığı renkler sayesinde göze hoş görünen metro sistemleri var ülkemizde. Benim düşüncem, vagonların tipleri değişmesebile  (ki aslında gerek yok) tek renk Koyu Turkuaz tonu yerine mavi-beyaz-yeşil tonlarından en iki tanesini kullanarak  daha ferah ve dikkat çekici hatta gayet hoş görünen bir tasarıma sahip olabilirdi BursaRAY.

Ben Bursa'da ÖHO ve Belediye Otobüsleri ile BursaRAY'ın üç farklı renkte olmasını isterdim. Belediyenin sarı otobüsleri geyet hoş oldu. Keşke hepsi bu renge dönse. ÖHO'lar ise yine turkuaz tonlarda kalabilir ama tek renk yerine yine başka bir açık renkle kombine edilmesini tercih ederim. BursaRAY da ise hiç bir şekilde şimdiki renkleri yakıştıramıyorum. Hele ben şimdiki renginden şikayet ederken belediye otobüsleri gibi tek ton olarak sarı renge dönerse bile yine çok rüküş durur düşüncesindeyim.  Bence BursaRAY gibi bir raylı sistemde en çok yakışacak, en modern gösterecek, onun bir raylı sistem olduğunu belli edecek ve iç açacak renkler mavi-beyaz-kırmızı-turkuaz renkleridir. Bu renklerden doğru bir şekilde kombinasyon çıkartarak faydalanmak olacaktır. Hatta turkuaz hiç kullanılmasa daha çok sevinirim.

Şahsen mavi-beyaz-kırmızı renklerini kullanan metro sistemlerinin vagonları tipsiz bile olsa oldukça başarılı olarak göz yanıltıp araçların göze hoş gelmesini sağladığı düşüncesindeyim.

Sizlerin de bu konudaki görüşlerinizi merak ettim.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 17:48

Alıntı:
Ciddi şekilde ben BursaRAY'ın renklerinden ilk gördüğümden beri rahatsızım. Neden tam bilmiyorum ama ben bu renkten hiç hazzetmiyorum

Zevkler ve renkler tartışılmıyor işte.Denetçimiz Ebru Hanım Bursaray vagonlarının turkuaz renklerini beğenmiyormuş.Bende tam tersine vagonların rengini seviyorum.Hatta aslında hiç sevemediğim ve Bursa da istemediğim küçük halk otobüslerinin Bursaray vagonları ile aynı tonda olan Turkuaz renkleri bu otobüsler hakkında bir nevi hafifletici sebep olmakta benim için Ben bu turkuaz rengin Bursa'ya yakıştığını düşünüyorum.Elimde olsa şehiriçinde toplu taşımacılık hizmeti veren tüm araçları bu renge boyatıp toplu taşım araçlarında tek renk standartı oluştururdum.

Emre Alkor
15 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 20:05

Değişmesi lazım o renklerin kötü duruyorlar bence. Benim önerim (bunu bilenler anlar) oturduğumuz yerden herşeyi belediyeden beklememektir. Şehrimizi seviyorsalar Bursarayın rengini bursalı işadamları birleşip kendi boyasın. herşeyi belediyeden beklemeyelim.Milliyetçilik böyle olur dimi    

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 20:12

Tek renk konusuna ben de katılıyorum.Tek renk bana göre her zaman ağır durur,kaliteli imajı verir.Tek rengi süslemek için farklı renkler çok az olmak şartıyla kullanılabilir.Bursaray'ın renginden memnun olup olmadığıma dair oluşmuş kesin bir fikrim yok.Başka renklerle de güzel görünebileceğini düşünüyorum.Boyayıp görmek gerekir.

Batur

15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 13:03

B etabına alınacak yeni vagonların kesinlikle bu renkte ve bu modelde olmasını istemem. Mevcut vagonlara hem model açısından hem renk açısından bir türlü ısınamadım. Belki de bu renge karşı olumsuz düşüncem vagon modelinden kaynaklanıyordur. Daha farklı bir renk bu vagonları daha modern gösterebilirdi.

engincl

15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 13:44

Bursaray'ın renklerini bende beğenmiyorum.B etabının vagonlarının model ve renklerinin daha farklı olmasını ve bir anket ile belirlenmesini istiyorum.

Hakan Aydın

15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 13:50

Başlıklarımızın birinde Göçmen'in "kendimi kebap salonunda gibi hissettim" sözleri Bursaray'ın renkleri konusundaki hislerime tercüman olmuştu. Bu renkleri bende sevmiyorum. Farklı tasarımlarla daha modern bir görünüm kazandırılması gayet mümkün. Doğu etabı ulaşıma açıldığında yeni vagon alımı yapılacaksa mutlaka renk konusunda bir değişime gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

A.Nibal
15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 15:20

Alıntı:
Bursaray'ın renklerini bende beğenmiyorum.B etabının vagonlarının model ve renklerinin daha farklı olmasını ve bir anket ile belirlenmesini istiyorum.

Bilmiyorum ama B etabı için farklı tarzda vagonlar kullanılacağını sanmam. Onlar da beğenilmezse, C etabına da 3. bir tarz mı koyulacak... Tek tip olarak kalacaktır diye tahmin ediyorum. Aksi durumda garip olurdu heralde.

Batur

15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 15:26

Alıntı:
Aksi durumda garip olurdu heralde
.

BOİ ve ÖHO’lar rengarenk oldu ama bence çok da garip olmadı.

osman_safa
15 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 20:47

renkler gayet güzel yeşil - beyaz  şampiyon bursa

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara