Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Pınar Telgeren

7 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 14:35
Bursa'daki Devlet ve Özel Okullar

Bana göre eğitim.Sabır ve uzmanlık gerektiren en önemli sektör.Bu gün bir Devlet okulunda her bir sınıfta en az 40-50 öğrenci bir arada okuyor.Böyle olunca o sınıftaki daha başarılı çocuklar daha hızlı ilerleyerek arada büyük bir açık oluşuyor.Sınıfların kalabalık oluşu öğretmenlerin tekrar geriye dönüp hangi çocukların geride kaldığını takibini zorlaştırıyor.Bu durum çoğu devlet okulunda malesef aynı ve geride kalan çocukların toparlanması gerçektende zor.Ama öze okullarda durum daha farklı her sınıf en fazla 15-20 kişilik öğretmenlerin çocukları takip etmeleri son derece kolay hangi çocuk anlamış, hangisi geride kalmış ona göre tekrar bu çocuklarla ilgilenmesi rahat.Özel okullar'daki eğitim daha güzel deniliyor.Ama burdaki en büyü faktör herkesin bildiği gibi sermaye faktörü. Öğrencilere daha iyi ilgi alaka gösteriliyor.Bunun sebebide her bir öğrenci için yıllık ortalama 10.000YTLyatırıldığı düşünülürse böyle olması çok nomal.Bu imkanlar devlet okullarında da olsa bence eğitim seviyemiz çok çok üst seviyelerde olur.

ozhanesemen

7 yıl önce - Pts 26 Şub 2007, 00:14

Verimli bir eğitim için gereken şeyleri hepimiz biliyor sayılırız.
    1. İyi yetişmiş ve alanında yetkin öğretmenler
    2. İyi planlanmış ders programları
    3. Sürekli devam eden bir rehberlik sistemi
    4. Çağın gereklerine uygun eğitim donanımı
    5. Uygun mevcutlu sınıflar

Sevgili wowturkey dostları. Özel okulları ve devlet okullarını bu bağlamda biraz karşılaştırırsak :

1. Öğretmen kalitesinde aslına bakarsanız çok bir fark göremezsiniz.
    2. Ders programlarını MEB belirler. Bazı özel okullar bunu çeşitli ek seçmeli ders ve etütlerle desteklerler.
    3. Bu konu devlet okullarının kanayan yarası. Özel okullar konusunda fikrim yok.
    4. Özel okulların parasal problemleri nispeten az olduğundan bu konuda daha kolay yatırım yapabiliyorlar. Ama kısıtlı imkanlarla harikalar yaratan devlet okullarını da gördüm.
    5. İşte asıl fark burada ortaya çıkıyor. Diğer tüm faktörleri burası elimine edebiliyor. En iyi öğretmeni, en iyi donanım malzemesiyle de olsa, 60 kişilik bir sınıfa verdiğiniz takdirde etkisizleşiyor. Maksimum 30 kişilik bir sınıfta ise ders performansı 50 kişilik sınıfa göre %50-60 yüksek oluyor. Hem öğretmen rahat ediyor. Hem de öğrenci dersten daha yüksek bir verim elde ediyor.

Yani sonuç olarak büyük şehirlerimizde, eğitim kalitesindeki düşüşün en önemli sebebi kalabalık sınıflardır. Konu buradan eğitim bütçelerine, iç göç ve çeşitli konulara doğru dallanır. Ben yazımı izninizle burada noktalamak istiyorum.

Saygılar.

Alıntı:

Not : Başlık Türkçe'mize pek uygun olmamış. Anlatım bozukluğu içeriyor. Düzeltilmesini öneriyorum.

asamüjgan
7 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 21:35

Arkadaşlar yakında Bursa'ya taşınabilirim iyi bir lise ve ilk öğretim tavsiye edebilirmisiniz?(öncelikle devlet okulları)
Bursa'da konservatuar olduğunu duymuştum burada ilköğretim çağı için piyano bölümü varmı?
Ev kiralamak için hangi semti tavsiye edersiniz?
Bursayla ilgili tavsiyeleriniz olursa sevinirim.
şimdiden cevap verenlere çok teşekkürler

ersindonmez

7 yıl önce - Sal 29 May 2007, 13:09

ev kiralamak için şehir merkezinde olsun diyorsanız Çarşamba'yı öneririm ama ben şehir merkezinden hoşlanmam diyorsanız ise Beşevler Ataevler İhsaniye bide Siteler Kaplıkayayı öneririm.
Okul konusu ise lise olarak eğer nilüferde oturusanız Milli Piyango Anadolu lisesi ama siteler kaplıkayayı seçerseniz orada Ulubatlı Hasan lisesi ni öneririm

OSMAN DENGIZ

7 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 00:26

Ben su anda Karadeniz Teknik Universitesi Insaat muhendisligi 3.sinif ogrencisiyim.Bursada dogup Bursada buyudum.11 sene ozel okulda okudum.8i Ozel Ihsan Cizakca lisesi ki maalesef bu koklu okul kapandi 3 u de Melike Pinar lisesinde.Bence Bursadaki ozel okullar ile devlet okullari arasinda hicbir fark yok.Hatta devlet okullarinin daha fazla artilari var.Su anda ozel okullar gercekten acinacak haldeler.Ne yabanci dil ne sinavlara hazirlik iyi sekilde veriliyor..Bence para israfindan baska birsey degil

ozenme

7 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 14:17

Devlet okulları arasında Nilüfer'de Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu'nu öneriyorum. 4 yıllık bir okul ama eğitim kalitesi çok iyi. Açıldığından beri OKS puan ortalamasında devlet okulları arasında Bursa'da 3.lüğü bırakmamıştır.

ugurcavac
7 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 17:00

Alıntı yazılar:
-Bursa da, binası 1468 yılında yapılan Hoca İlyas İlköğretim Okulu, Zafer Plaza tarafından tadilatı yapılarak, yeni eğitim ve öğretim yılına sorunsuz başladı.Bursa’nın  gözde alışveriş ve yaşam merkezi  Zafer Plaza,  bakım ve onarıma ihtiyaç duyan tarihi Hoca İlyas İlköğretim Okulu’nun   yenilenmesi için 300 milyar Tl kaynak  aktardı.
-Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Genç Arıştırmacılarını Arıyor konulu Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Hoca İlyas İlköğretim Okulu öğrencisi Altuğ Balamur’un doğayı kirletmeden rüzgâr enerjisinden elektrik üretme projesi ikincisi oldu.
-Bursa'da Sitti Hatun ve Hoca İlyas mektepleri, günümüze birçok onarımın gerçekleştirilebilmesi sonrasında gelebilmiş olup bu mekteplerden ikincisi bugün, kuruluş amacına uygun olarak ''Hoca İlyas İlköğretim Okulu'' adıyla tedrisatını sürdürmektedir

Erol Gündüz

5 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 18:38

(+)
Özel Nilüfer Yıldırım İlköğretim Okulu

Sedat KASRAT

5 yıl önce - Sal 28 Ekm 2008, 17:19

Alıntı:
(+) Özel Nilüfer Yıldırım İlköğretim Okulu

Şu okulun da ne zaman önünden geçsem, kapıdan çığlık çığlığa eğlenerek koşarak çıkıp hızla gelen çimento kamyonunun altında kalan çocuklar imgesi belirir gözümün önünde; irkilirim. Bilmiyorum belki iköğretim yoktur bile içinde. Gerçekte okulun önünde böyle birşey olmaması için bir bariyer veya benzeri birşey var gerçi ama; hızla akan trafiğin bu kadar dibinde bir okul binası garibime gidiyor.

ugurcavac
5 ay önce - Prş 17 Nis 2014, 11:35

(İstiklal İlköğretim Okulu)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet