Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
10 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 12:26
İzmir Kültür Merkezi

Bakan, 15 dakikalık görüşme sonunda, Bornova'da temel çukuru aşamasında kalan projenin genişletilerek hayata geçirilmesi konusunda ikna oldu, akşam da müjdeyi verdi
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Bornova'da temel çukuru aşamasında kalan kültür merkezi projesini genişleterek 50 milyon YTL'lik kongre merkezine dönüştürüleceği müjdesi, sevinç yarattı.
Bakan Koç'un 1993 yılında kazılan ve öylece bırakılan çukura yapılacak dev kongre merkezinin inşaatını da Mayıs ayında başlatacaklarını açıklaması, büyük heyecana neden oldu. Müjdeli haberi önceki akşam İzmir Resim Heykel Müzesi'ndeki bir serginin açılışı sırasında veren Bakan Koç, "İzmir Valimiz ile beraber "Madem elimizde böyle bir alan var, değerlendirelim, dedik. İzmir'in de kongre merkezine ihtiyacı olması nedeniyle projeyi genişletmeyi uygun bulduk. Projesi hazırlandıktan sonra bütçemizden ödenek ayırıp inşaatı başlatacağız. Bu süreç de Mayıs ayını bulur" diye konuştu.

14 yıl sonra
Tam 14 yıl sonra el atılan temel çukuru, geçen sürede 10 Kültür Bakanı, 6 Vali, 10 İl Kültür Müdürü eskitti. Kültür merkezini, kongre merkezine dönüştürerek çukuru kurtarma düşüncesini, Bakan Atilla Koç'u Adnan Menderes Havaalanı'nda karşılayan Vali Oğuz Kağan Köksal açtı. Bakan ile VIP Salonu'nda 15 dakika baş başa görüşen Vali Köksal, kültür merkezinin durumunu anlattı. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi veren Vali Köksal, 'Burasını kongre merkezine dönüştürebiliriz" dedi. Bakan Koç da, Vali'yi haklı buldu; kültür merkezi yerine kongre merkezi yapma ve inşaatı bu yıl içinde başlatma sözü verdi.

Dev bir hayaldi
Bornova Kültür Merkezi projesinin temeli, 13 Mart 1994'te yerel seçimlere sadece 15 gün kala atıldı. Kültür Bakanlığı, seçimler öncesi, İzmirlilere tam anlamıyla gövde gösterisi yaptı. Mevcut bütçeyle karşılanması mümkün olmayan yatırım, göstermelik bir temel atma töreniyle vatandaşlara duyuruldu. Açılışın daha da dikkat çekici olması için temel atan kişi de dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar oldu. Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından da kültür merkezi projesinin adı anılmadı. Türkiye ve İzmir, yeni seçimler yaşadı. 10 Kültür Bakanı değişti, ancak bugünün değeriyle 40 milyon YTL'lik "dev proje", "dev hayalden" bir adım öteye gidemedi.

Üç başkan da talip olmuştu
Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür merkezi inşaatı ile ilgili 14 yılda sadece temel attı ve oluşturduğu çukurun etrafını dikenli telle çevirdi. İnşaat ruhsatı almak için Bornova Belediyesi'ne dahi başvurmayan Kültür Bakanlığı, geçen sürede tek bir çivi dahi çakmadı. Temel çukuruna, temel atıldıktan sonra görev yapan Bornova Belediye başkanları Aysel Bayraktar, Cengiz Bulut ve Sırrı Aydoğan, talip oldu. Başkanlar, görev yapan 10 Kültür Bakanı ile görüşerek "Ya bu projeyi hayata geçirin, ya da bize verin biz bitirelim" teklifi getirdi, ancak hiçbir bakan bu teklife yanaşmadı.

NE DEDİLER?
Bu işle çok uğraştım
Aysel Bayraktar (Bornova Belediye eski Başkanı): Kültür Merkezi'nin yapılması için çok uğraş verdim. O çukuru kazdıran dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar ve daha sonraki bakanlarla görüştüm. 'Siz başlayın, ben İzmir'deki hayırseverleri devreye sokarak bitireceğim' dedim. Ama hep, 'Paramız yok, uğraşamayız' yanıtı aldım."

Beklemede kaldık
Sırrı Aydoğan (Bornova Belediye Başkanı): Çukur için belediye olarak geçen yıl girişimde bulunduk ve Kültür Bakanlığı'na, 'Bize verin, hiç olmazsa yeşillendirelim' dedik. Daha sonra 2007'de yatırım programına almayı planladıklarını duyduk. Bu nedenle beklemede kaldık. Sorunun çözüme kavuşacak olmasına çok sevindik."

Egeli faktörü
Ekrem Demirtaş (İTO Başkanı): İzmir'in bir çukuru daha kapatılarak faydalı hale getiriliyor. Ege'den bakan çıksın diye ısrarımızın neticesi bu. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Aydın'da doğmuş, İzmir'de eğitim görmüş. İzmir'i çok yakından tanıyor ve bizler onun hemşehrileriyiz. Böyle bir projeyi başlatıyor olması beni sevindirdi.

Yeni Asır

Yıllardır her önünden geçtiğimde İzmir'e yakışmadığını düşündüğüm bu çukurun değerlendirilecek olması beni sevindirdi. Yanındaki Paterson köşkü de restore edilirse çok güzel olur. Zaten mevcut alandaki yeşil doku şu andaki haliyle bile göze çok hoş geliyor.

Ege T.
10 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 23:44

Az önce bir televizyon programında bakan bu konudan bahsetti. Kısacası "bende buranın bitirilmesini isterim ama paramız yok" gibisinden açıklamalar yaptı. Doğrusu bende Kütür bakanlığının buraya o kadar para ayırabilecek bütçesi var mı merak ediyorum. Bir seçim öncesi kazılan çukura yine bir seçim öncesi göstermelik bir temel atma yapılacak gibime geliyor.

Ayhan
10 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 02:02

İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni ve İzmir Hava Yolları'nı kuran İZTO'dan burası için destek bekliyorum...

Rafet Alatlı
10 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 11:36

Merhaba,
Yapılması halinde İzmirimize çok şey katacağını düşünüyorum.Umarım ödenek problemi çekmeden en kısa sürede bitirirler.

Bornova çukuru kapanıyor

Bornova’da Kültür Bakanlığı tarafından 1993 yılında ihalesi yapılan ve 1994’te temel çalışmaları başlamasına rağmen ödenek yetersizliği nedeniyle 12 yıldır bekletilen Kültür Merkezi çukuru nihayet tamamlanıyor. Proje İzmir’in en büyük Kültür ve Kongre Merkezi ‘Adnan Saygun’u kapasite olarak ikiye katlıyor.
Proje Kültür Merkezi’nden kongre merkezine dönüştürülüp, “2 bin, bin ve 750 kişilik olmak üzere üç büyük kongre salonu yapılacak. Projenin yüklenici firması İSSA’dan alınan bilgiye göre 22 bin metrekare kapalı alana sahip proje Türkiye’nin en büyük Kongre Merkezi kabul edilen Konya Mevlana Kültür Merkezi ile aynı tipte inşa edilecek... 1993’te 60 milyon lira bedelle ihale edilen projenin bugünkü maliyetinin proje değişikliğinden sonra 30 milyon YTL’yi bulacağını kaydeden İSSA yetkilileri, “Ödenek geldiği takdirde 1 yılda bu projeyi tamamlarız. 2007’de 12 milyon YTL ödenek geleceği söyleniyor. Ödenek sorunu yaşanmazsa 2008 ortalarında Türkiye’de bir eşi sadece Konya’da bulunan Kongre Merkezi inşaatı tamamlanır” dedi.

Göksel’in gayretleriyle

Kültür Bakanı Atilla Koç’un geçtiğimiz günlerde İzmir’de 2007 yatırım programına aldığını açıkladığı Kültür Merkezi için AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel’in yoğun gayret sarfettiği belirtildi. AKP Bornova İlçe Başkanı Mustafa Seyhan, Prof. Dr. Göksel’in girişimleriyle Kültür ve Kongre Merkezi’nin 2007 yatırım programına alındığını açıklarken ‘Bornova’da hükümetlerin utancına dönüşen, geçmişte iki kişinin can verdiği bu çukuru EXPO 2015 öncesi kültür ve kongre merkezine dönüştürüyoruz” dedi. Bornova’da yerel yönetimlere yönelik her türlü eleştirilerinde bu çukurun önlerine getirildiğini anlatan Seyhan, “Bize bu konuda en büyük desteği Genel Başkan Yardımcımız Nükhet Hotar Göksel verdi. Bornovalılar olarak kendisine teşekkür borçluyuz” diye konuştu.

Ege’nin Kongre Merkezi olacak

Seyhan, Kültür Merkezi projesinin temel çalışmalarının kaldığı yerden en kısa sürede başlayacağını belirterek şunları söyledi:
“Fuarlar ve Kongre’ler kenti olmaya aday İzmir’de hala bir kongre merkezine sahip olmayışımız EXPO 2015 adayı bir kent için büyük bir ayıptı. Bu ayıbı kapatmak için Bornova’da çözüm arayışımız sonuç verdi. Çevre Yolu bağlantılarının çok yakında olması nedeniyle toplam 4 bin kişilik üç ayrı salonlu Ege’nin en büyük Kongre Merkezi, sadece İzmir’e değil Ege’ye de hizmet verecektir. Kongre salonlarının yanı sıra projede tiyatro, sergi salonları, ofisler, 4 bin kişilik otopark da yer alacak.

http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=m ...;nID=14753

Ayhan
10 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 10:18

Büyük çukurda çalışmalar başlandı. Şu an temel seviyesinde inşaat devam ediyor.

yasaruruk
9 yıl önce - Pzr 17 Şub 2008, 16:51
İzmir Kültür Merkezi

Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki devasa çukurda Kültür Bakanlığı tarafından yapılmakta olan kültür merkezi tamamlandığı zaman Türkiye'de eşi olmayacak bir yapı olacaktır.
25 yıl önce planlanan o merkez için temel çukuru açıldıktan sonra bazı sorunlar nedeniyle çalışma yarıda kalmış ve çukur kaderine terk edilmişti.
Bölge Müdürü olarak görev yaptığım dönemde Aydın Şükran Güngör Sahnesi açılış töreni sonrası dönemin Kültür ve Turizm Bakanı sayın Atilla Koç'a konuyu açtım, çopk ilgilendi ve bana görev verdi.
Müdür Yardımcısı arkadaşım ile birlikte yaklaşık altı aylık bir çalışma ile tüm sorunları bir bir kaldırdık. Proje yeniden gözden geçirildi, Ankara'da katıldığım birim amirleri toplantısında inşaata başlanmasına karar verildi ve 2007 yılı programında Kültür Bakanlığı'na bütçe kalemi olarak da girdi.
60 Milyon YTL'lik yapım bütçesinin 10 Milyon YTL'lik bölümünün başlangıçtaki müteahhide yaptırılıp, geri kalan bölüm için ayrıca ihale açılmasına karar verildi. Bu nedenle de geçtiğimiz aylarda ilk bölüm inşaatı başladı.
Buranın adı projede İzmir Kültür Merkezi olarak yazıldı. Büyükşehir Belediyesi projesi olan Bornova Kültür Merkezi ile burasının hiçbir ilgisi yoktur.
Yaklaşık 30 dönümlük bir alanda yer alan bu merkezin ana binasının taban alanı şu anda tamamlanmakta olan Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nin yaklaşık dört katıdır. Yapının iç hacmi ise bundan fazla oranda büyüktür. Tasarım, dekor yapım, teknik vb. atölyeleri, orkestra ve bale çalışma salonları, elektronik bölümler ile ilgili planlaması açısından Avrupa'da ilk 10 kültür merkezi arasına girecektir.
Kulis dediğimiz sahne arkası bölümleri ve kullanım özellikleri ise olağanüstüdür.
Şu anda çok kimsenin farkında olmadığı bu yapı tamamlandığında tüm ülkenin göz bebeği sanat merkezi olacaktır.
Çıkabilecek tek sorun bakanlığın her yıl yeterli ödeneği göndermemesinden kaynaklanabilir. Umarım ve dilerim böyle bir sorun çıkmaz ve bu kültür sarayının yapımı yıllarca sürmez.

ozgurok
9 yıl önce - Pzr 17 Şub 2008, 21:45

Umarım projede değişikliğe gidilmiştir. Çünkü bu son derece demode ve kaba yapı İzmir'e hiç yakışmayacaktır

Ömer3510

9 yıl önce - Pzr 17 Şub 2008, 21:56

Yıllardır boş olan arsaya yukarıdaki maket yapı mı yapılıyor...???
İlginç bu yapının çok benzeri Konya Mevlana Kültür Merkezi'dir

işte oranın maketi...

(Mevlana Kültür Merkezi)

Sanırım 1'e 1 kopya çekilmiş...
Karar sizin

ozgurok
9 yıl önce - Pts 18 Şub 2008, 01:11

Süper bir habercilik anlayışının kurbanı olduk demek
Bu şeyin İzmir'e yapılmayacağından dolayı biraz olsun rahatladım ama Konya adına üzüldüm.

Malesef İzmir'e yapılacak olanın neye benzeyeceğini bilmediğimizden dolayı hala endişeliyim :/

umut75
9 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 12:10

burayı şuan hangi firma yapıyor?
bilgi verirseniz sevinirim..

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet