Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Kara toplutaşımacılığında, İstanbul'un simgesi olarak kabul edilebilecek (ya da İstanbul'la özdeşleşmiş) olan İETT belediye otobüs markası nedir?
Renault-Scémia 0.4%  0.4%  [1]
Scania-Vabis 1.3%  1.3%  [3]
Büssing-4500/5500/6500 0.9%  0.9%  [2]
Skoda RO-706 2.6%  2.6%  [6]
Mercedes-0321H-L 0.4%  0.4%  [1]
Magirus-Saturn-II 0.4%  0.4%  [1]
Ansaldo San Giorgio Troleybüs 1.8%  1.8%  [4]
Tosun (İETT'nin ilk ve tek yerli yapım troleybüsü) 2.2%  2.2%  [5]
Leyland-Levend 30.3%  30.3%  [69]
Büssing-U47D 0.9%  0.9%  [2]
Mercedes-Benz 0302-12RST, 1.8%  1.8%  [4]
İkarus (solo ve körüklü modelleri) 23.7%  23.7%  [54]
Magirus-E113 0.0%  0.0%  [0]
M.A.N. (solo ve körüklü modelleri) 5.7%  5.7%  [13]
Berkhof-Premier 0.9%  0.9%  [2]
DAF-Optare SB-250 1.3%  1.3%  [3]
Mercedes-0345 (solo ve körüklü modelleri) 6.1%  6.1%  [14]
Mercedes-Citaro (solo ve körüklü modelleri), 19.3%  19.3%  [44]
Toplam Oy : 228

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 16:33
İstanbul'un simgesi kabul edilebilecek olan İETT otobüs modeli nedir?

Kara toplutaşımacılığında, "İstanbul'un simgesi olarak kabul edilebilecek (ya da İstanbul'la özdeşleşmiş) olan İETT belediye otobüs markası nedir?" diye sorsak...

Gelmiş-geçmiş İETT otobüs modellerinin içinden oylamaya lâyık görülebilecekler: Renault-Scémia, Scania-Vabis, Büssing-4500/5500/6500, Skoda RO-706, Mercedes-0321H-L, Magirus-Saturn-II, Ansaldo San Giorgio Troleybüs, Tosun (ilk yerli yapım troleybüs), Leyland-Levend, Büssing-U47D, Mercedes-Benz 0302-12RST, İkarus (solo ve körüklü modelleri), Magirus-E113, M.A.N. (solo ve körüklü modelleri), Berkhof-Premier, DAF-Optare SB-250, Mercedes-0345 (solo ve körüklü modelleri), Mercedes-Citaro (solo ve körüklü modelleri)...

Akın KURTOĞLU

serifayhan
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 16:42

Ben 1982 yılından beri İstanbuldayım.
Aklıma ilk önce yarı otomatik vitesli kırmızı Leylant 'lar gelir.
Daha sonra ülkenin sıkıntılı döneminde İstanbulu rahatlatan İkaruslar.
Son dönemde ise klimalı ve modern alçak tabanlı Mercedes- citaro lar İstanbulun simgesi sayılabilecek otobüslerdir sanırım.
Bu üçü arasından secim yapılacak olursa İkarus derim.

Orhan
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 16:57

Maalesef ikaruslar  

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 17:01

Meseleye bir de şu açıdan yaklaşmayı deneyin: İkaruslar Türkiye'nin hemen hemen her şehrinde kentiçi taşımacılığında kullanılan otobüslerdir. Ankara, Bursa, Adana gibi büyükşehirler başta olmak üzre bol miktarda, çeşitli il merkezlerinde de adetleri az da olsa örneklerine rastlayabiliriz. İstanbul için simge olabilecek otobüs tipine gelince: Belli bir zaman dilimi içinde kadrajlarda ısrarla boy gösteren, İstanbul dışında (hatta bazıları Türkiye dışında) hiçbir şehirde örneklerine rastlanmayan araçlar bu etiketi hakeder bence...

Adıgeçen bu otobüslerin herhangi bir resmiyle karşılaştığınızda, "Size nereyi çağrıştırır" ilk olarak? Bu soruyu kendinize sorarak, listedeki otobüs modellerini tekrardan elden geçirmenizi tavsiye ederim.

Akın KURTOĞLU

Kemal b
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 17:14

Alıntı:
İstanbul için simge olabilecek otobüs tipine gelince: Belli bir zaman dilimi içinde kadrajlarda ısrarla boy gösteren, İstanbul dışında (hatta bazıları Türkiye dışında) hiçbir şehirde örneklerine rastlanmayan araçlar bu etiketi hakeder bence...

Akın bey açıkça  Leyland-Levend marka otobüsleri tarif etmiş.    Hiç düşünmeden ''Leyland-Levend'' diyorum.

Ali Cenk
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 17:28

Bu mesaja birde bahsi geçen araçların fotoğraflarını ekleseniz yada link verseydiniz, siz ulaşım üstadlarının haricindeki benim gibiler için daha büyük bir kolaylık olurdu düşüncesindeyim.

İsmi hafızama kazınmış Leyland lar diyeceğim bende.

M.Ali Sade
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 17:43

Ben de İkarus'la İstanbul'un bütünleştiğini düşünmüyorum.Mesela Ankara'da da uzun yıllardır İkarus'lar var,ama bence sağlam otobüsler olmalarına karşılık insanın beş duyusuna  hitap eden otobüsler değiller.Yani kendilerine çok has özellikleri olan otobüsler değil.

Ama mesela benim de favorim olan Leyland'ı  insanın 5 duyusu açısından ele alalım.

1. Görme ya da görüntü: Çok kendine has tipiyle,kasasındaki perçinlerle, rahat koltuklarıyla,şoför arkasındaki yeşil renkli koruyucu camıyla,geniş arka sahanlığıyla,alçak ve kolay biniş-iniş yapısıyla göze ne kadar çok hitab ediyor değil mi?

2.Duyma ya da ses: Kendine has İngiliz dizel sesiyle,yarım otomatik viteslerinin tıslayarak geçme sesiyle,kapıların hafif uğultulu açılma sesiyle,duracak zilinin sesiyle,egzost freninin ve balatalarının sesiyle kendisini duyuran bir arabaydı.

3.Koklama ya da koku: İçerisinin kendine has kokusu ve egzostunun kokusu dahil diğer otobüslerden çok çok farklıydı.

4.Dokunma :Koltuklarının sun'i deri yapısına ,tavan askılı meşin tutamaklarına, pırıl pırıl nikelajlı iç boruları ve koltuk tutma yerlerine dokunuş insana haz verirdi.

5.Tad alma:Buna ne yazacağımı sizde merak ettiniz ama, tad illaki bir şeyi yemekle alınmaz.Bu otobüslerle yolculuk yapmanın kendine has bir tadı vardır.Binenler binmeyenlere anlatsınlar.  

Hadi bakalım en yeni Citaro'da bile insanın beş duyusuna bu kadar hitap eden böylesine hususlar var mı?Tabii ki yok.Nedenini ben söyleyeyim,yeni arabalar ne marka olurlarsa olsunlar ruhsuzlar da ondan.

Herkese selamlar...

Not: Mesajı yazdıktan sonra oyumu da verdim.Benim oyla Leyland öne geçti.

kutlay34
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 17:46

Ben ikarus ve mercedes o 345 diyorum... 345'ler bence halk ağzında yeşil otobüsler olduğu için onlada özleşmiştir bence... Oyumu 345'ten yana kullandım...

Kemal
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 18:05

Kesin olarak Leyland - Levend. Bu  tiplerden bir kere İstanbul'dan başka dünyanın hiç bir yerinde yoktu ve yıllarca İstanbul'u gülen yüzleri ile arşınladılar.

Cem Telgeren
10 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 18:36

Bence de  sadece İstanbul için üretilmiş olan ve sadece Türkiye'de değil,dünyada başka bir örneği olmayan Leyland-Levend'ler simge otobüsleridir İstanbul'un.Bundan yola çıkarak günümüz otobüsleri içinde de Citaroları İstanbul'un simgesi sayabiliriz.En azından şimdilik Türkiye'de sadece İstanbul da kullanılıyorlar.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM