Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Uğur1
15 yıl önce - Pts 19 Şub 2007, 19:48
[İST-C6.27] - Metro'nun Tarihi Yarımada İçinde Kalan İstasyon Çıkışları Nasıl Dizayn Edilmelidir?Tarihi yarımadadaki metro çıkışlarını Taksim Levent ya da Gayrettepenin modern hali gibi mi yapıcaklar.. Keşke tarihi yarımadanın havasına uygun bir dokuda yapsalar.. Eskitme taş ya da sur duvarı gibi motifler kullansalar.. Hatta bu çıkan ceneviz surlarını unkapanı durağında kullansalar mesela.. Aslında çok güzel şeyler yapılabilir de anıtlar kurulunun görevinin yapmaktan öte yaptırmamak olduğunu bildiğim için düşünceler sadece akılda kalıyor maalesef..


abhazyalı ugur
15 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 03:19
ahh Uğur Gerger abicim


şu metro bitsede razıyım nasıl yaparlarsa yapsınlar eski otagar metro durağı ğibi sadece yolcu binmesi ve tahliyesini sağlayabilmeseler de ince işleri ğece yaparlar

gürkan okat
15 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 05:15

Alıntı:
Tarihi yarımadadaki metro çıkışlarını Taksim Levent ya da Gayrettepenin modern hali gibi mi yapıcaklar.. Keşke tarihi yarımadanın havasına uygun bir dokuda yapsalar.. Eskitme taş ya da sur duvarı gibi motifler kullansalar.. Hatta bu çıkan ceneviz surlarını unkapanı durağında kullansalar mesela..


Bence harika bir fikir. Hatta bir durak çıkışını bizans tarzında (sur duvarı, kemerler,vs), bir diğerini osmanlı tarzında(ahşap oymalar, kakmalar) da yapabilirler. Bir kaç metrekarelik çıkış duvarı çok fazla bir meblağ tutmaz herhalde.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 07:37

Ya da geri plandaki görünümü bozmamaları ve kapatmamaları için şeffaf da çalışılabilirler. Cam ve hafif metal konstrüksiyon karışımı estetik ve gözü yormayan bir dizayn da hoş olabilir.

Akın KURTOĞLU


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 04:55

Belki, ULAŞIM AŞ'nin bu konuda bir çalışması mevcuttur

Akın KURTOĞLU


H.ANIL

15 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 16:22

Paristen birkac kare :

Bence metro girislerinin basbas metro burda dercesine bagirmasina gerek yok.Sade ,şık ve zarif olmasi yeterli.Paristeki unlu metro girisleri pekala osmanli mimari tarziyla Istanbula uydurulabilir ,hemde paristekindende alta kalmaz hatta cok daha guzel olur inancindayim.

Hem ucuz ,hem tarihe dokuya saygili ,hemde estetik umarim metro a.ş.nin dusunceside bu dogrultudadir.


En son H.ANIL tarafından Pzr 04 Mar 2007, 22:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 04 Mar 2007, 16:44

Aslında, şeffaf malzemeye ağırlık vererek geri plandaki tarihi eserlerin kapatılmamasına özen gösterecek çalışmalar daha estetik duracaktır. Paris'lilerin o acayip şekilli zevksiz çıkış istasyonları İstanbul'da da uygulanırsa, zaten varolan görüntü kirliliği biraz daha artar

Olabildiği kadar sade, şeffaf, naif çalışmalar olmalıdır İstanbul'da...

Akın KURTOĞLUANA SAYFA -> ULAŞIM