Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
M.Ali Sade
12 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 19:43
Klasik Otomobillere Ait Broşürler

Akın üstadla bir mesajlaşmamızda, "Klasik Otomobiller"e ait bulabildiğimiz broşürleri ilgilenenlere açtığımız taktirde, modelleme ve tanıma gibi konularda yardımı olabileceğini değerlendirmiştik.

Açılışı aşağıdaki broşürlerle ben yapıyorum.

İşte eski dolmuşlardan hatırlayabileceğimiz 38 model bir Plymouth.

Bu da II.Dünya Savaşı sonrası General Motor'a ait "Zafer Geçidi" broşürü.

Bu da 1947 model bir Ford.

Açılışı ben bunlarla yaptım ama, devamı gelecek tabii.Sizlerin de elinizde eski klasik arabalara ait ilginç broşürler varsa bu başlık altında paylaşabiliriz.

Herkese selamlar...

M.Ali Sade
12 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 23:32
1952 ve 1956 Chevy'ler...

1952 Model Chevrolet'e ait aşağıdaki broşüre bir bakın.

(+)

Bundan sonrası ise Dünya'da üretilmiş en estetik arabaya,yani 1956 model Chevrolet'e ait  broşürler.Bu broşürleri inceledikten sonra bir de günümüzün hepsi biri birinin aynısı,plastik yığınları,dolmayan çakmak tipli arabalarını bir düşünün bakalım.

(+)

(+)

(+)

(+)

asan70
12 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 23:44

Bu broşürlerle reklamın,otomobil (ve otomotivdeki) çizginin ,aerodinamiğin ve hatta endüstrinin nerelerden nerelere geldiğini görüyoruz..1950 lerden günümüze -babalarımızın zamanından bizim zamanımıza hayatın nasıl aktığını görüyoruz..Estetik olan çizgiler zamanla düz bir hatta,Avrupa ve Asyada küçük otomobillere giderken neredeyse  hepsi birer kişilik olan markalar zamanla azalmaya ve birbirine benzemeye başlıyor..Bu broşürler bir nevi mini tarih dersi veriyor..

M.Ali Sade
12 yıl önce - Pts 19 Şub 2007, 00:38

1956 Chevrolet için yazılabilecek o kadar çok şey var ki buralar yetmez.

Aslında bu günlük bu broşür işine bir son verecektim ama, bu resimleri de görüverince meraklıları mahrum bırakayım istemedim.

"Dünyada üretilmiş en estetik araba" teşhisimde yanılıyor muyum?

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

M.Ali Sade
12 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 17:56

İstanbul'da aslında 60-70 li yıllarda tercih edilen arabalar Chrysler serisi arabalar,yani Dodge,Plymouth ve DeSoto'dur.Chevrolet ve Ford'da vardır,ama bu seri kadar yaygın değildir.

Chrysler'in kendi adıyla ürettiği arabalar ise Lincoln ve Cadillac ile aynı kiloda güreştiklerinden o yıllarda biraz lükstür.Dolmuşa taksiye çok çok eski modelleri düşer.

Aşağıda otomobilde yeni bir çağın başlangıcı olarak değerlendirebileceğimiz ,1955 yılından ,çok  özel ve güzel Plymouth'lara ait broşürleri sergiliyorum.

İnceleyin ,yorumlar sizlere ait.

(+)

(+)

(+)

(+)

Herkese selamlar...

umit1
12 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 05:43

M.Ali.Sade bey ustadimiz Plymouth lara gectigine gore bende Plymouth larla devam edeyim.

(+)

(+)

Tabii  o zaman henuz henuz DVD calarlar henuz piyasa cikmamisti ama onun yerine "LP ve 45 lik plakcalar" lar vardi otomobillerde..Ayrica lastikler icin yazilanlara dikkat.

M.Ali Sade
12 yıl önce - Cmt 24 Şub 2007, 11:48

1961 model Plymouth'larda standart olarak kullanılan bu direksiyon simidi stili bize gelenlerde de aynen vardı.Ancak daha sonra alışılmadık bir uygulama olması dolayısıyla aşağı yukarı hepsi normal yuvarlak simide döndürüldüler.

Değineceğim bir ikinci husus ise, bu SW otomobiller resimlerde de görüldüğü üzere çok geniş iç hacimlere sahip olmalarından dolayıdır ki, şimdilerde minibüslerin yaptığı ambulans görevlerinde de çok başarılı bir şekilde kullanıldılar.

Herkese selamlar...

M.Ali Sade
12 yıl önce - Cum 02 Mar 2007, 01:16

Bu gecenin broşürü de , her ne kadar broşürde topuklu ayakkabıyla kullanılabilme özelliğinden dolayı bayan arabası olarak lanse edilse de, bence pek bayanlara uygun olmayan 1953 Model Lincoln Capri Coupé.

Bayan kullanır mı kullanmaz mı tartışmasına bir süre ara verip, arabanın güzelliğine bir göz atalım.

Herkese selamlar...

En son M.Ali Sade tarafından Cum 02 Mar 2007, 01:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.Ali Sade
12 yıl önce - Cum 02 Mar 2007, 01:22

Gecenin son broşürü ise yukarıdaki Lincoln'ün tek rakibi ve gerçekten bir mücevher kalitesindeki bir araba: 1953 model Cadillac Eldorado Convertible.

Buna da yapılabilecek bir yorum yok.Sadece incelemek için.

Herkese selamlar...

M.Ali Sade
12 yıl önce - Pzr 25 Mar 2007, 13:29

Bu gün arşivimde bulduğum bir reklam.

1947 yılında bir Studbaker.Studbaker bizde pek yaygın kullanılmadı.Bunda arabanın özellikleri  çok rol oynadı. Çünkü Amerikan arabaları yaygın olduğu yıllarda özellikle ticari olarak kullanılmaktaydılar.

Oysa ki Studbaker ticariye gelebilecek bir araba değildi.Daha ziyade sportif kullanımlara ve hususiye uygundu.Yine de 60 ve 70 li yıllarımızın zengin ailelerinde görebilmek mümkündü.

Reklamdaki standart tipini de uzun yıllar muhafaza etti.Ön panjurundaki roket başlığına benzeyen nikelajı da görünümüne çok değişik bir anlam katardı.

Studbaker adına bizim halkımızın pek dili de dönmezdi."Sütlübekar"gibi yakıştırmalar bile yapılırdı.

Herkese selamlar...

sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM