Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 02:25
Bursa Simgesini Arıyor!!!!

Bursa Simgesini Arıyor!!!!

İl Özel İdaresi, kenti temsil edecek ve hediyelik eşya olarak satılabilecek simge ve objelerin belirlenebilmesi amacıyla ''Simge Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması'' düzenliyor.

İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen "Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması" hakkında bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş, Bursa'nın kestane şekeri ve havlunun yanı sıra bir zamanlar bıçakla da anıldığını belirterek, tüm bunların simgesel bir hediyelik eşyaya dönüştürülemediğini bildirdi.
Düzenlediği basın toplantısında, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistin, Bursa'dan götürecekleri hediyelik eşya bulmakta zorlandığının altını çizen Altuntaş, bu alanda İl Özel İdaresi olarak adım atmak istediklerini ve böyle bir yarışmayla bu eksikliği gidermeyi hedeflediklerini kaydetti.
Yarışmanın düzenlenmesindeki temel amaçlardan birinin Bursa'nın kendi figürü olabilecek bir sembol ürün ile herkes tarafından kolayca algılanmasını, simgelenmesini ve tanımlanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Altuntaş, şunları söyledi:
"Bursa gibi önemli bir potansiyeli olan bir kenti gezenlerin buradan hediyelik eşya almakta zorlandıklarını görüyoruz. Bu dünya kentlerine bakıldığında önemli bir sektör... Paris'e gidenler oradan Eyfel Kulesi'nin maketiyle ya da bibloları ile gelir. Bu diğer kentlerde de böyledir. Bursa'da ise bu sektör ihmal edilmiş. Biz İl Özel İdaresi olarak bu eksikliği gidermek için adım atmak istedik. Eminim yarışmanın sonunda çok hoş tasarımlarla karşılaşacağız."

Sizce Bursa'nın Simgesi Ne olmalıdır? Yorumlarınızı Bekliyorum.....

Cemali_16
13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 03:16

Bence Yeşil Türbe Bursa'nın simgesi olabilir. Bazı şehirleri gezme imkanı buldum ve genelde Bursa denildiği zaman akıllara (yapı anlamında) ilk olarak  Yeşil Türbe geliyor.
Mesela Yeşil Türbe'nin maketi yapılarak pazarlanabilir. Öyle adi değil ama  porselenden, camdan falan yapılsın. Fiyakalı olur    Aslında bir çok öğe bu şekilde pazarlanıyor ama ön plana çıkan yok.
Teleferik, Ulucamii, Yeşil Türbe, Koza Han vs. daha çok resimlerde görülüyor. Maket şart bence.

Saygılarımla  

Pınar Telgeren

13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 12:55

Bence de Bursa denince ilk akla gelen Yeşil Türbe oluyor.Bunun dışında da Bursa simgesi olabilecek pek çok şeyler bulunabilir.Mesala Minyatür bir Uludağ olabilir.Ya da Bursa'nın tanınmasını sağlayan şeylerin bir arada olduğu bir karma simge de kullanılabiir.

Gülümhan

13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 13:10

1-) Çocuklar için oyuncak teleferik tasarlanabilir... Bunun elektronik düzeneği çok zor olmasa gerek. Bu şekilde hem Uludağ hem teleferik tanıtılır.

2-) Yetişkinler içinde Yeşil Türbe tasarlamaları yapılabilir. Örneğin Yeşil Türbe temasını oluşturan bir gece lambası olabilir.

3-) Minyatür olarak Karagöz ve Hacivat (Osmanlı Padişahları için bu uygulama yapıldı)

4-) Kestane, şeftali ve hançer üçlüsünden oluşan buzdolabı süsleri olabilir.

Batur

13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 13:16

Ben de Yeşil Türbe’nin hediyelik eşya olarak ön plana çıktığını düşünüyorum, orijinal rengini maketine yansıtabilirlerse güzel bir hediyelik eşya olur. Güneşli bir havada, karlı Uludağ gravürü de olabilir, tepeler bembeyaz, yamaçlar ise yemyeşil…

sercan_10
13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 17:38

Bursa'nın birden çok simgesi olabilecek ünlü yapı ve ya ürünleri var.Ama Bursa'ya simge olarak direkman Bursa ile özdeşleşmiş bir olgu lazım.İlk başta benim aklıma teleferik geldi.Fakat teleferik bazı bölgelerimizde de kullanıldığından bu fikri daha sonra beğenmedim.Bize öyle bir simge lazım ki sadece Bursa'da olsun.Daha sonra Uludağ aklıma geldi fakat dağ motifini bazı illerimizde kullanıyor(mesela Kayseri, Erciyes Dağını simge olarak kullanıyor.)Bu yüzden tek olan sadece Bursa'ya özgü olan bir simge düşümeye başladım.Fikirlerimi tarımsal öğeler üzerine yoğunlaştırınca aklıma bir sürü simge geldi.Kestaneden tutunda şeftaliye kadar bir çok simge olabilecek meyvemiz var.Fakat bu tip simgeler Bursa'nın kendisini tüm zaman kavramlarını birleştirerek simgeleyebilecek olgular değiller.Bursa'nın tarihten günümüze simgesi olabilecek tek yapının Yeşil Türbe olabileceğine karar verdim sonra sizler gibi.Çünkü Yeşil Türbe tarihten gelen bir serin yel gibi yıllarca Bursa'nın simgesi olmuştur.Bursa deyince akla Yeşil Türbe;Yeşil Türbe deyince de akla Hemen Bursa gelebilmektedir.Tarihini güzelliğini ve asaletini
simgeleyen tek yapı bence Yeşil Türbedir.Uludağın eteklerinde İhtişamlı bir şekilde tasvir edilebilirse eğer gerçekten Bursamız için güzl bir simge olur.

umut çam
13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 22:27

Bursa'nın ne yazık ki sahip olduğu turizm potansiyelini iyi kullanamadığını düşünüyorum. Bu kadar çeşitlilik olan bir şehri mutlaka daha fazla kişi ziyaret etmeli ve bunun için çalışmalar yapılmalı. Sembol konusunda benim de düşüncem diğer arkadaşlar gibi Yeşil Türbe den yana. Her ne kadar Ulucamii de bütün ihtişamıyla gözümüzün önünde duruyorsa da, Yeşil Türbe hem benzersiz çinileriyle, hem de daha küçük şirin bir yapı olması sebebiyle sembol yapılmaya daha uygun.

-selin
13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 22:35

hediyelik eşya olarak küçük karagöz ve hacivat heykellerinin uygun olacağını düşünüyorum. böylece karagöz ve hacivatımıza da sahip cikmis oluruz.

SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 23:09

Hediyelik eşya için bir sembol arıyorsak ben de en uygunun Yeşil Türbe olduğunu düşünsemde tek bir yapı üzerinde yoğunlaşılmasını doğru bulmuyorum.Bursa'yı simgeleyen herşey her ne kadar bazıları diğer şehirlerde de olsa kulanılmalıdır.Bazı illerde var diye uludağ'dan vazgeçmek,başka yörelerde var diye teleferiği görmemezlikten gelmek olmaz.Bunlar Bursa'nın asla vazgeçemeyeceği simgeleridir.Kestane şekeri,şeftali,havlu,hatta otomobil bile ön plana çıkarılmalıdır.Bunlar her şehirde olsalarda bence en çok bursaya aitler.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 00:02

Şu ana kadar önerilenler:

* Yeşil Türbe,
* Teleferik,
* Uludağ,
* Kestane Şekeri,
* Karagöz-Hacivat,
* Ulucami,
* Koza Han,
* Hançer-Bıçak,
* Şeftali,
* Havlu,
* Otomobil,

önerilerine yenileri eklendikten sonra, siteiçinde bir oylama da yapılabilir bu konuda...

Bu arada Tophane Saat Kulesi, Bursa Kapı, Fuar/Kültürpark Giriş Kapısı, Atatürk Heykeli, Irgandı Köprüsü ve Timurtaş Paşa Türbesi unutulmuş.

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet