Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Prş 15 Şub 2007, 19:19
Bir Fotoğraf Bir Anı Yarışması (Kayseri Büyükşehir Belediyesi)


Kıymetli arkadaşlar Kayseri Büyükşehir Belediyesi, "Bir Fotoğraf Bir Anı" isimli bir yarışma düzenledi.
Konuyla ilgili haber şöyle:
Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi değişik kültür sanat olaylarına imza atmaya devam ediyor
'BİR ANI BİR FOTOĞRAF' YARIŞMASI
   Kayseri Büyükşehir Belediyesi 'Kent Hafızası'nın oluşmasına katkı sağlamak ve kuşaklar arasındaki bağı güçlendirmek için "Bir Anı Bir Fotoğraf " isimli ödüllü fotoğraf ve anı yarışması düzenledi.
      Büyükşehir Belediye Başkanı     Mehmet Özhaseki, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada neden böyle bir fotoğraf yarışması düzenlediklerine dikkat çekerek,   "Kayseri, yaklaşık 6000 yıllık geçmişi ve uygarlıklar kavşağı üzerinde yer alması ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Gerçekten de zengin bir kültür birikimine sahiptir. İşte bu zenginliğin kuşaktan kuşağa aktarılması ve anlatılması gerekir. Çünkü kentleri benzerlerinden farklı kılan, kendine özgü değerleridir. Bugün her insanın kimliği olduğu gibi kentlerin de kimlikleri ve hafızaları vardır. Biz de bu amaçla "Bir Anı Bir Fotoğraf" yarışması düzenliyoruz. Bugün çevremize baktığımızda gördüğümüz binaların, tarihi eserlerin, doğal güzelliklerin, mahallelerin hatta komşumuzun kendisine ait bir hikayesi ve bu hikayesini destekleyen bir fotoğrafı vardır. Bu hikayeler ve fotoğraflar bize farklı duygular yaşatacak, bu şehrin bu günlere gelirken geçirdiği evreleri gözler önüne koyacaktır. Belki de en önemlisi yeni kuşakla eski kuşak arasında kopmaya başlayan bağı yeniden kuracaktır. Böylece hepimiz hem kendimizle hem de kentimizle ilgili yeni bir şeyler öğrenmiş olacağız. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımız tarafından düzenlenen bu yarışma, hem kentin hafızasını ortaya çıkarmaya katkı sağlarken hem de fotoğraf sanatı ile uğraşanlara da yeni bir pencere açmış olacak"   dedi.
      Başkan   Özhaseki, 11 Mayıs'a kadar sürecek başvurular için Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'ndan (0352 2071625 kultur@kayseri.bel.tr) bilgi alınabileceğini de sözlerine ekledi.
                                       
              ÖDÜLLER
    Birinciye          2000 YTL
    İkinciye            1500 YTL    
    Üçüncüye         1000 YTL
    Mansiyon            500 YTL (Üç kişiye)


 

(+)


Yarışmanın şartnamesi de aşağıdadır:

Kayseri Büyükşehir Belediyesi “Bir Anı Bir Fotoğraf” Yarışması
ŞARTNAME

YARIŞMANIN AMACI
Fotoğrafın en önemli niteliği onun belge yanıdır. Tarihi bir kent olan Kayserimizin hatıralarını canlı tutmak ve bizden sonraki nesillere bu fotoğrafları ve anıları ulaştırmak istiyoruz. İnsanlar eski fotoğraflarını niçin saklarlar ki?... Tabii ki yarınlara kalması için…


YARIŞMANIN KONUSU
Hızla değişen ve bir Dünya kenti olma yolunda önemli adımlar atan Kayserimizin tarihi, kültürel ve sosyal dokusunu yansıtmak ve kent hafızasına katkı sağlamak için hatıraların ve fotoğraf sanatının gücünden yararlanarak “Bir Anı Bir Fotoğraf” konulu yarışma açılmıştır.

Alıntı:
KATILIM KOŞULLARI
1. Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri ve onların birinci derece yakınları dışında, tüm halkımıza, açıktır.
2. Katılımcılar yarışmaya en çok 3 adet renkli veya siyah beyaz baskı ile katılabilir. Baskılar kesinlikle fotoğraf kağıdına yapılmış olmalıdır.
3. Fotoğraflar Kayseri sınırları içinde çekilmiş olmalıdır. Buradaki Kayseri ibaresinden Kayseri ve ilçeleri anlaşılmalıdır, bugünkü sınırları içerisinde değerlendirilmelidir.
4. Fotoğraflar ve anılar, fotoğraf baskıları dışında JPEG formatta, anılar da word dosyası olarak 12 puntoda yazılacak ve CD´ye kayıtlı olarak da gönderilecektir.
5. Katılım formu eksiksiz olarak doldurulmalı, imzalanmalı, fotoğrafların ve anıların kayıtlı olduğu CD ve katılım formu, üzerinde yarışmacının rumuzunun yazılı olduğu ayrı bir zarfın içine konulmalı ve fotoğraflarla birlikte zarar görmeyecek biçimde kapalı olarak teslim edilmelidir.
6. Fotoğrafların arka  sağ alt köşelerine yapıştırılacak etiketlere, en çok 6 harfli rumuz  yazılmalı ve tüm fotoğraflara sıra numarası verilmelidir. (Kayserili - 1 gibi)
7.Fotoğraflara ek olarak fotoğrafı hikâye eden bir anı yer alacaktır. Anılar 2000 kelimeden uzun olmayacaktır. Anılara uygun başlıklar verilecektir. İmla ve kompozisyon kurallarına dikkat edilecektir. Anıların yayınlanmasına karar verilirse Seçici Kurulun ya da Belediyemizin öngördüğü değişiklikler metin üzerinde yapılabilir.  
8.Yarışma koşullarına uymadığı belirlenen fotoğraflar ve anılar yarışma dışı bırakılacaktır.
9.Ödül alan ve yarışmaya katılan fotoğraflar ve anılar Kayseri Büyükşehir Belediyesi Koleksiyonuna alınacak ve fotoğrafçının ve yazarının adı belirtilerek, belediyemizce gerekli görüldüğü zaman çeşitli basılı ve görsel materyallerde tanıtım ve kültürel amaçlı  kullanılabilecektir. Bu durumda eser sahibine ayrıca bir telif ödenmeyecektir.
10. Yarışmaya katılan fotoğraflar ve anılar kesinlikle iade edilmeyecektir.
11. Tüm yarışmacılar, yarışma koşullarını ve seçici kurul kararlarını kabul etmiş sayılır.
Yarışma Takvimi:
Son katılım tarihi : 11 Mayıs 2007
Sonuç bildirimi : 11 Haziran 2007

Seçici Kurul:
1.Oktay Durukan
2.Prof Dr. Nevzat Özkan  
3.Prof. Dr. İsmail Görkem  
4.Doç. Dr. Yıldıray Özbek  
5.Levent Çoruh

Ödüller:
Birincilik Ödülü 2000 YTL
İkincilik Ödülü 1500 YTL
Üçüncülük Ödülü
1000 YTL
Mansiyon 500YTL
Mansiyon 500YTL
Mansiyon 500YTL
Yarışma Sekreteryası:
Tel: 0352 2071625
E-Mail: kultur@kayseri.bel.tr
Katılım Adresi:Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı /KAYSERİ
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Prş 15 Şub 2007, 22:47

Her evde eski siyah beyaz fotoğraflardan tutun da son 20-30 yıl öncesine kadar birçok fotoğraf vardır. Dostlarımızla, arkadaşlarımızla yan yana geldiğimizde bazen önümüze eski fotoğraflardan biri konur. Karşımızdaki o tatlı üslubuyla başlar anlatmaya… Neler anlatılır neler… Dedesinden, dedesinin babasından, yanından duran büyükanneden bahsedilir. O devrin kıyafetleri, eski siyah beyaz fotoğrafın tozlarına karışan anılar, başkalarıyla paylaşılan bir o kadar muhabbet…
Siyasetle ilgilenmiş ailelerde başka fotoğraflar vardır. “Bak, dedem İsmet Paşa’nın yanında nasıl da durmuş. İsmet Paşa da ona ne güzel bakıyor değil mi?” Hakikaten İsmet Paşa da fotoğrafta Sadık Çavuş’a o kadar güzel bakmış ki… Sonra hikayeyi dinliyoruz ki bu anılardan koca bir roman olur.
Edebiyatçıların fotoğraflarında neler var neler… O çıkınlar bir açılmayagörsün… “Bak, üstad Kayseri’ye geldiğinde bir avuç insan onu ağırlamış.” Fotoğrafa bir bakıyorsunuz ki, Necip Fazıl’ın yanında duranları bugün bir araya getirmek imkansız. Kimisi hayata erken veda etmiş, kimisi başka diyara gitmiş; ama bu fotoğrafta işte yan yanalar. Güzellik işte bu…
Edebiyat dünyasının, sanat dünyasının nice insanını ağırlamış bizim büyüklerimiz. Ama bu eski fotoğraflar artık birileriyle paylaşılmalı. Hem fotoğraflar unutulmasın, tozlu raflardan çıksınlar aydınlığa, hem de bu anılar yaşatılmalı. Bizden sonraki insanlar bütün bunları görmeliler. Kayseri bir dünya şehri olmaya giderken dört nala, arada bir bedenimizi dinlendirip ruhumuzun bedenimizi yakalamasını sağlamalıyız.
Bütün bunları niye yazıyorum. Kayseri Büyükşehir Belediyesinden gelen bir yazıyı görünce “hah dedim”. Çünkü aradığımı bulmuştum. Adına yarışma demişler, yarışma gibi bakmadım hiç. Çünkü, heyecanım yarışmadan dolayı değil. "Bir fotoğraf, bir anı" yarışması... Düşünsenize, Kayserisporlu eski futbolcuların, yöneticilerin fotoğrafları gelirse… Birileri o devrin anılarından bizimle paylaşırsa, aman Yarabbim hoş olmaz mı? Ya da Atatürk’ten, İsmet Paşa’dan, Menderes’ten, Demirel’e kadar nice siyasetçinin köylerimizdeki, kasabalarımızdaki, kurumların açılışlarındaki fotoğrafları gelirse dizi dizi… Büyük üstatlar, edebiyatçılar, bilim adamlarının Kayseri’deki yılları göz önüne serilirse… Haydi bir bakıyorsunuz, bir bağ evinde ihtiyar ninem, dedem o serin servinin dibinde bağdaş kurup oturmuşlarsa… Tokanada hacı anne yemek pişirirken, hacıbaba eski mahalledeki dükkanının önünde… Keyfe bakın siz… Birisi beyaz kalpağını, öteki börkünü giymişse… Yemenisi, poşusu, sarığı, yazması derken onca etnografik malzeme dizi dizi gelirse…Gelir mi gelir…. Eski mahallelerin fotoğraflarını görünce şöyle şaşırsak… Vay be, o zaman neymiş, şimdi ne oldu desek…
Bu yarışma aslında Kayseri’nin kültür hayatına büyük bir destektir. Fotoğraflarla anıların birleştirilmesi ise gerçekten çok iyi düşünülmüş. O yüzden Büyükşehir Belediyesini ve kıymetli dostum Oktay Durukan’ı tebrik ediyorum. Umarım ki insanlar ortaya çıkacak büyük güzelliğin farkına varırlar.
Yarılmanın şartnamesinde: “Fotoğrafın en önemli niteliği onun belge yanıdır. Tarihi bir kent olan Kayserimizin hatıralarını canlı tutmak ve bizden sonraki nesillere bu fotoğrafları ve anıları ulaştırmak istiyoruz. İnsanlar eski fotoğraflarını niçin saklarlar ki?... Tabii ki yarınlara kalması için…” diye yazmışlar. Aynen katılıyorum. Geleneklerimizi, kılık kıyafetlerimizi, ecdadımızı, şehrimizi, yarınlara taşıma telaşında olan bizler için bulunmaz bir fırsat doğmuştur. Artık dedelerin ninelerin torunlarla ve bizden sonraki kuşaklarla bir araya gelme vaktidir.
Böyle iyi niyetli ve güzel çalışmaya Kayserili hemşehrilerimin ve Kayseri’de belki şu an oturmayan ama hayatının bir bölümünü Kayseri’de geçirmiş fahri hemşehrilerimizin gereken ilgiyi göstereceklerini umuyorum. Bize de bu anıları okumanın ve o anıların bir parçası olan fotoğraflara bakmanın tatlı lezzeti kalsın. Hayat, zamanın pençesinde bir ok gibi ileri fırlarken, hatıralar ve fotoğraflar bizim hafızamızı hep diri tutsun. Bunu bütün kalbimle diliyorum.


Neşe Akbaş

11 yıl önce - Cum 16 Şub 2007, 17:50

Bence iyi düşünülmüş bir çalışma... Kent hafızasını oluşturmak için de hepsi birer belge niteliğinde birçok fotoğrafa ulaşmak mümkün olur. Bir de bunların kitaplaştırıldığını düşünelim, çok harika bir şey olur.Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Cum 16 Şub 2007, 22:18

"Bir Anı Bir Fotoğraf" yarışmasına katılmak isteyenler için Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kendi sitesinde bir katılımcı formu yayınladı. Ulaşmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak katılımcı formuna ulaşabilirler:

http://www.kayseri.bel.tr/haber/haberler/fotograf ...arisma.htm


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pts 11 Hzr 2007, 23:22

Bir Anı Bir Fotoğraf yarışması sonuçlandı:
ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU
     Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 'Bir Anı Bir Fotoğraf Yarışması'nda dereceye girenler belli oldu. Yarışmada birinciliği 'Ayşe Baratalı'nın 'Ben ve Civcimlerim' adlı eseri kazandı.
     Jüri üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısıyla dereceye giren eserleri açıklayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın Türkiye'de ilk kez böyle bir yarışmanın düzenlendiğine dikkat çekerek, "Ülkemizde ilk kez 'Bir Anı Bir Fotoğraf' yarışması düzenleniyor. Genelde ya fotoğraf ya da öykü yarışmaları düzenlenir. Ancak, şehrin hafızasına kaynak teşkil edecek, nesiller arasında köprü kuracak ve kent kimliğine ışık tutacak böyle bir yarışma ilk kez yapıldı. Bundan sonraki yıllarda da devam ettirip tarihe tanıklık eden ve insanlarımızın albümlerinde saklı kalan fotoğrafları gün yüzüne çıkartmayı hedefliyoruz"  dedi.

                           BİRİNCİLİK 'BEN VE CİVCİMLERİM'İN
     58 eserin yarıştığı yarışmada ödüle layık görülen anı ve fotoğrafları da şu şekilde oluştu.
     1. Ayşe Baratalı 'Ben ve Civcimlerim'                  
     2. Vedat Doğan 'Kayseri'nin Son Su Değirmeni'    
     3. Osman Çelik 'Bastonunuzum Artık'                    
           
     MANSİYON
     1. Burhanettin Akbaş 'Saz ve Kız'                            
     2. Koray  Altınbıçak 'Erciyes'in Trampleni'            
     3. Selma Derici 'Bizim İnsanlarımız'        

İşte anılarla süslenen fotoğraflar:

 

(+) 

(+) 

(+) 


 

 


Suzi Dilara

1 yıl önce - Cum 29 Arl 2017, 20:34

KAYSERI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ katkılarıyla bu yıl 5. kez yapılan Ulusal yarışmanın duyurusu Burda

Gurmelerin gözünden Kaysericevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET