Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
ELIF_74
10 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 18:18

Alıntı:
 halk pazarı gibi yerler inşa edilerek sokaklar bu işgal ve keşmekeşten kurtarılmalı. Ayrıca semt pazarlarının yanısıra pazarcılara ait kamyonetlerin park sorunu da önemli bir sorun.

.... gibi sorunların yanında
- itfaiyenin yangın tehlikesinde
- ambulansın acil hasta için pazar sokaklarına nasıl girmesi gerektiği de önemli sorunlardır

Beylikdüzü'nde oturuyorum. Beyliktdüzü'ndeki Beylik pazarı, Bahçeşehir pazarı, Yeşilköy pazarı .... gibi örnek pazarların;
- pazarcılar için,
- semt pazarlarının kurulduğu sokaklarda oturanlar için de kolaylık olduğunu düşünüyorum..

bülent yurtsever

10 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 20:56
pazarlar

ELIF_74 demiş ki:
 itfaiyenin yangın tehlikesinde
- ambulansın acil hasta için pazar sokaklarına nasıl girmesi gerektiği de önemli sorunlardır  

Bu sorunlar daha önce  başka başlık altında gündeme getirilmişti

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=323081#323081

KARTALLI
10 yıl önce - Çrş 18 Tem 2007, 17:04

semt pazarları semtlerin vazgeçilmezleri arasındadır bana göre pazarların kaldırılması doğru değil

Gokche

10 yıl önce - Çrş 18 Tem 2007, 17:30

Ben fatihte oturuyorum  belkide istanbulun en büyük semt pazarı çarşamba günleri burda kuruluyor.Belki biz büyük marketlerden ve mağazalardan alışveriş yapanlar için gereksiz bir ayrıntı gibi gelebilir semt pazarları ama birde sadece maddi gücü buralara yeten insanlar vardır işte bunlar için vazgeçilmezdir semt pazarları.Bana çocukluğumu hatırlatıyor ve kaldırılmaması gerektiğini düşünüyorum.Aslında bazen çıkıp gezmek hiçte fena olmuyo  

Reklamesut

10 yıl önce - Çrş 18 Tem 2007, 17:56

Alıntı:
biz büyük marketlerden ve mağazalardan alışveriş yapanlar için gereksiz bir ayrıntı gibi gelebilir semt pazarları ama bir de sadece maddi gücü buralara yeten insanlar vardır işte bunlar için vazgeçilmezdir semt pazarları.

Aynı ürünü bir zincir marketten aldığımda hep 2 katı para ödemiş oluyorum. Semt pazarlarında fiyat ucuz olur, üstelik pazarlık yapma şansım bile var.  Bence de kaldırılmamalı semt pazarları, ama belediye tarafından temizlik denetimine tabi tutulmalı. Açıkta peynir-zeytin satanlara dikkat edilmeli.

Buket_öz
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 23:10

Sayın Bülent Yurtsever; "bu kadar büyük market açıldıktan sonra semt pazarına ihtiyaç olmadığını" belirtmiş.

Bu konuda küçük bir araştırma yapmaya kalkarsak eğer, semt pazarlarının uzak kaldığı bölgelerde kurulan marketlerde sebze meyvelerin fiyatlarının ne derece yüksek olduğunu ve semt pazarlarının yanı başına açılan marketlerde ise sadece pazarın açıldığı günlerde halk günleri ilan edildiğini görürüz.

Pazarların tamamen kalktığı - kaldırıldığı bir İstanbul'da marketlerde ki sebze meyve fiyatlarının ne hal alacağını düşünmek bile istemiyorum.

Semt Pazarları hem ekonomik - hem de sosyal açıdan gerekli...

Buket_öz
9 yıl önce - Cum 08 Şub 2008, 12:40

İstanbul'da her hafta;

PAZARTESİ - 43
SALI - 48
ÇARŞAMBA - 57
PERŞEMBE - 59
CUMA - 54
CUMARTESİ - 52
PAZAR - 45

olmak üzere toplam 358 tane semt pazarı kuruluyor. Bu pazarlardan 40.000 - 50.000 pazarcı ekmek yiyor ve milyonlarca insan alışveriş yapıyor.

ELIF_74
9 yıl önce - Cmt 23 Şub 2008, 19:47
BEYLIKDUZU CUMARTESİ PAZARI

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ELIF_74
9 yıl önce - Cmt 23 Şub 2008, 19:55
BEYLIKDUZU CUMARTESI PAZARI

(+)

(+)

(+)

(+)

AĞAOĞLU

9 yıl önce - Pzr 24 Şub 2008, 00:13

Semt pazarlarına farklı bir yorum getirmek istiyorum.
Bir arkadaşımız demişki yaklaşık 40- 50 bin pazarcı var, ve bunlarında bir okadar geçimini sağlamaya çalıştıkları aileleri var. bu nedemektir biliyormusunuz arkadaşlar. Belediye başkanlığı seçimlerinde yaklaşık 200 bin oy demektir. öncelikle siyasiler burada bayaa düşünüyorlar. (benim fikrim salı pazarının kaldırılması yine ertelenecek yada sabit başka bir yere aktarılacak).
İkincisi ise Pazarcı arkadaşlar pazar yerlerini bedava almıyorlar benim bildiğim kadarıyla pazarına göre değişiyor ama salı pazarı gibi bir pazarda tezgah alabilmek için hayli miktarda ücret ödemeleri gerekiyor.
Ee arkadaş onca parayı vermişş pazar yerini almış, sende tutup elinden almışsın ben pazarları kaldırıyorum demişsin. (yine bir arkadaşımız espri ilede olsa, alışveriş merkezlerini kaldırın demiş, aynı hesaba geliyor onca para harcayarak açılan bir alışveriş merkezini ben kapatıyorum de bakalım ne yapıyorlar o belediye başkanına..???.
Şimdi arkadaşlardan birileri diyebilirki pazar yerlerini parayla devretmek yasak...........
evet yasaktır ama yine belediyelere kalıyor, olaya neden izin verildi bu vakte kadar.
yeni oluşan yerleşim birimlerinde hala neden birilerinin yeni semt pazarları açmalarına izin veriliyor ilerde aynı sorun olacağı bilinmiyormu??? ve neden oralardan tahtacı olarak yada ne biliyim çeşitli isimlerle birilerinin rant sağlamasına göz yumuyorlar.
yani arkadaşlar ben İstanbulda yaşamıyorum. bence kaldırılmalı ama kaldırılırken pazarcı arkadaşların kayıpları bir şekilde telafi edilmeli nasıl yapılır onu bilemem işte. okadarcığıda kaldıranlar bilsin.
sağlıcakla kalınız.
M. Ali

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet