Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Burç

8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 07:57
İstanbul'un Semt Pazarları

Konuştuğum Pazarcılardan birisi bana dedi ki, artık Istanbul'da tüm pazarlar kaldırılıyormuş.
Gerçekten de Maltepe Pazarı kaldırıldı, Kadıköydeki Salı Pazarının kaldırılacağını duydum,
başka semtlerdekiler de kaldırılacakmış. Bana pek uygulanabilir gibi gelmedi.

Acaba bu gerçek olabilir mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?
Ben araştırdım ve bir bilgi bulamadım..

Murat Caner
8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 08:19

Maltepe pazarı trafiği aksattığı için kalktı. Maltepe'nin kuzeyinde bir yerde yakında kurulacaktır. Kaldırılmasaydı banliyö hattı kapanınca Maltepe'de kapanırdı.

Dogukan_92
8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 09:26

Bu haber doğrudur.
Pendik pazarıda kaldırılıyor.Fakat bu kaldırılma işlemi Pendikde tamamen yok etme şeklinde değilde,şu an greenpark otelinin yanında belirlenmiş boş bir alana (oldukça güzel bir proje )yapılacak olan mekana yine cumartesi günleri pazar kurulacaktır..
Mimari projesini gördüm oldukça hoşdu.
Zaten bu kararın uygulanması da gerekli.Cumartesi günleri Pendik merkez her anlamda felç oluyor...

recai metilli

8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 13:04

Benim bürom da  Kadıköy Salıpazarı içinde, biz de Salıpazarı'nın da kaldırılacağını duyduk, Bu Cuma günü daha küçük kapsamda her cuma olduğu gibi aynı yerde pazar kuruldu, önümüzdeki Salı günü durum netleşek. Ancak, gerçekten Salı günleri Kadıköy Altıyol'un trafiği felç ve harcanan benzin ve mazot'a yazık. Gelişmelerden haber veririm.

Zeynep Kalay
8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 13:17

Bence semt pazarları kültürel bir renk. Salıpazarı kaldırılırsa kadınlar ayaklanabilir ona göre.

Ancak çevrenin fiziksel ve gürültü kirliliği de yabana atılmamalı. Yıllardan beri bu tartışılır. Örneğin evi bizim gibi pazar sokağında olanlar özel günlerini (örneğin düğün,hastaneden çıkış,doktora gidiş ve benzeri) ve otopark kullanım zamanlarını pazara göre ayarlamak zorundaysanız problem yarattığı aşikar. Yangını ve özel sağlık problemlerini söylemiyorum bile.

Yani bu olaya bakınca bir yandan iyi olacak diyorum. Diğer yandan da sabit pazarların nedense aynı amaca hizmet etmekte zorlandığını düşünüyorum. Çünkü ulaşımı genelde zor yerlere konuşlandırıyorlar. Semt pazarlarını genelde ev hanımları tercih ettiklerinden  belediyelerin yer seçiminde çocuklu,yaşlı insanları da düşünmeleri şarttır.

Ne diyelim hayırlı olsun.

Zeki Varış

8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 14:04

İstanbulda'ki semt pazarları yıllardır tartışma konusu.Belediyeler bu konuyu artık ciddi ciddi düşünüyorlar ve çözüm üretmeye çalışıyorlar.Bazı belediyelerin bir kaç pazarı tek bir alanda birleştirme projeleride varmış ama boş alan yokluğundan hayata geçirilemiyormuş.
Zaten bir an için AB'ye uyum yasaları'nı ve görüntü kirliliğini'de bir kenara bırakacak olursak,Acil durumlarda Ambulans ve İtfaiye'nin zamanında müdahalede bulunamaması büyük sıkıntı.Şikayetler de daha çok bu yönde.
Zaman içinde,aşamalı'da olsa bu konuya mutlaka bir formül bulunması gerekiyor.Ama bu formül,bu sektör'den geçimini sağlayan bir çok vatandaşımızı mağdur etmeden,halkımızı'da bir takım nostaljik alışkanlıklarından mahrum etmeden yapılırsa daha doğru olur diye düşünüyorum.

muhammet3
8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 22:31

Sebze ve meyve hallerinden sonra şimdide semt pazarları!!

Bence çok güzel bir uygulama.
O zaman her semte veya mahalleye bir halk pazarı şart olacak..

recai metilli

8 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 07:06

Ve bugün Salı Pazarı kurulmadı. Gelişmelerden bilgi vereceğim.

Selcuk Aral

8 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 08:31

(+)

Hadi gelin *pazara gidiyoruz* (1) (Çrş 12 Tem 2006, 10:24)
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=289853#289853

Hadi gelin *pazara gidiyoruz* (2) (Prş 13 Tem 2006, 10:22 )
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=290491#290491

Bereket versin *Selcuk Abi* - *Eyvallah*, Bereket’ini gör, Birader ! (Cum 14 Tem 2006, 09:06)
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=291150#291150

Alıntı:
Sevgili WOW’cular !

Sizlere Kinaliada’nin haftalik pazarini bu derece *derinlerine inerek* teferruatli anlatmamin sebeplerinden biriside, cok yakinda bu yazimin bir belgesel yerine gececegine, *en gec sizlerin torunlarinizin ebeveyn olacagi günlerde*  bir zamanin mahalle bakkallari gibi *teker teker kaybolup* nostaljik olacaklarina, cok yakin bir tarihte, etrafimizi sadece büyük marketlerin *alis-veris merkezlerinin* cevirecegine inanmis olmam da yatiyor.

Ben *burada veya sizin orada* bu gibi yerleri, bütün avantajlarina, bütün rahatlik ve konforlarina ragmen: Insan iliskileri bakimindan cogu zaman *fabrikalardaki akord calismalara benzetiyor* ve oldukca *ruhsuz* buluyorum.

Yâni (Bereket versin *Selcuk Abi* - Bereket’ini gör, Birader !) gönül teati’sini, karsilikli degis-tokusu, alis verisi ne kaybetmek, ne de unutmak istiyorum.

Hoscakalin

NOT: Bana *Can sıktın artik ! Yeter !* demeyesiniz ! diye *son kisimdan önce* kendimde bu notu düsme ihtiyaci hissettim.

Pazar'da Pazarlık da - Mal secmek te serbest'dir !  yâni Türk dediğin: Malı ellemeden, Koklamadan satın almazzz... ! (Pzr 16 Tem 2006, 12:22 )
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=292447#292447

Sevgili WOW’cular !

Simdi icinizden biriniz cikip *Abi ne olursun, su benim falima bir bakiverirmisin ?* derse hic sasirmayacagim. Dün Istanbul’dan dönen Sigrid ile Daniel’in anlattiklarindan, daha sonra burada okuduklarimdan *Istanbul’un en büyük pazarinin kaldirilmis oldugunu* ögreniyorum.

Hatirlarsaniz bundan cok kisa bir zaman önce sizlere *Kinaliada’nin Pazari* hakkinda bir hayli uzun yazmis ve Istanbul’unun Karakterlerinden birisinin yasam savasi verdigini, cok yakinda bir nostalji olacagini haberdar etmisdim.

Lâkin bu yazilari kaleme alirken aklimin kösesinden bile bu kadar cabuk olabilecegi (ben daha cok sizlerin torunlarina anlatacaklari bir belgeseli hazirlamak istemistim) gecmememisdi. Yani bu benim yazim sonradan düsündügümde: Kendime infaza giden mahkûm’a verilen en son yemek gibi geliyor.

Böyle bir karar veren yetkililerin *hangi akla hizmet ettiklerini* anlayabilmek oldukca güc. Bana bir an Istanbul’u moder(e)n yapacagiz diyerekten *kesip-bicen*, *altini üstüne getiren*, tamiri mümkün olmayan hatalara *imza atmis* bir zamanlarin Demokrat Parti’sini hatirlatti.

Allah icersinde yasayan sizlere sabir versin ! Bakalim daha ne abuk-subuk kararlari görmek kismet olacak ?

Simdilik hoscakalin, sevgili WOW’cular !

NOT:  Biraz evvel Sigrid’e Recai’nin haberini *Salipazari dün kurulmamis !* verdigimde: Kurulmus en son pazarda bulunmus olduguna sevindigini belirtirken, kaldirilisini *yazik olarak* nitelendiriyordu.

bülent yurtsever

8 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 18:16
SEMT PAZARLARINI ARTILARI ve EKSİLERİ

Birçoğunuzun bildiği gibi YEŞİLKÖY ÇARŞAMBA PAZARI oldukca meşhur bir pazardır

Buraya civar illerden İstanbul'un çeşitli yerlerinden GÜNLÜK TUR lar bile düzenlenir.
Eskiden pazarımız sadce 1 ana cadde üzerindeydi ve çevreye pek zararı yoktu.

Sonraki yıllarda YEŞİLKÖY PAZARI tam 54 adet sokağımızı kilitledi. Araç giriş çıkışları yapılamadı . Evinizin önüne kurulan pazar tezgahı garajınızın girişini kapatmadan siz sabah 05.30 da evinizi terk etmek zorundaydınız , yada akşamdan arabanızı 4-5 sokak ileriye pazar kurulmayan yere çekecektiniz.

Pazar kurulan bu sokaklara giriş çıkış yapılamadı hastanız olsa ambulans gelemez , cenazeniz olsa cenaze arabası giremezdi. Hele birde en büyük felaket ; YANGIN olsa İtfaiye aracı Yangına müdahale edemezdi.

Böyle olumsuzluklar her pazar kurulan semtte muhakkak vardır.
Büyük uğraşlar sonunda YEŞİLKÖY PAZARI yerleşim alanının hemen dışarısında kapalı bir alana 1999 yılında taşındı.

Sorunlar bittimi? HAYIR.

Çünkü kapalı alana Pazar yeri yapılırken en büyük ihtiyaç olan OTOPARK sorunu unutuldu. Araçlar şimdi ana caddeye park ediyorlar Florya dan gelen Trafiği Kilitliyorlar.

Pazarlara eskiden TAZE MEYVE ve SEBZE almaya gidilirdi. Artık Büyük marketler açıldıktan sonra (Yeşilköy de 12 adet var ) meyvenin tazesini hergün oradan seçerek alma imkanı doğdu. Üstelik burada kendin seçip torbana koyabiliyorsun . Bir pazar tezgahında bunu yapmayı bir deneyin bakalım.

Şimdi YEŞİLKÖY PAZARI tekstil ürünlerinin ağırlıkta satıldığı bir Semt pazarı haline geldi.Amacından saptı.

Üstelik bu Pazarın Yeşilköy halkına hiç faydası yok. Pazar kalktıktan sonra oranın PİSLİĞİ bizim ödediğimiz vergilerimizle (YEŞİLKÖY Halkının ödediği Çevre Temizlik Vergisi ve Emlakvergisi ile ) hizmet gören Bakırköy Belediyesi tarafından toplanıyor.

Parayı kazanan Pazarcılar alışveriş yapan çevre il ve ilçe sakinleri PİSLİĞİ , ÇİLEYİ ÇEKEN bizler.

Üstelik Çarşamba Pazarının kurulduğu gün Hırsızların Yankesicilerin Kapkaçcıların Yeşilköyde cirit attıği birgün oluyor.

HUZUR RAHAT ve DÜZEN için üstelik de bu kadar BÜYÜK MARKETLER AÇILDIKTAN SONRA SEMT PAZARLARINA İHTİYAÇ YOK

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet