Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Semih Yaşar

13 yıl önce - Pts 22 Eyl 2008, 11:04
Elektrik

Alıntı:
Ayrıca elektrik iletim hatlarındaki kaybı da dikkate alırsak(Yüzde 20 gibi) elektrik kullanmak daha verimsiz hale gelebilir.

Dediklerinizin çoğuna katılıyorum ama nakil hatlarındaki kayıplar %8-10 arası da olabilir, nakil
hatlarının kalitesi ve izolasyonu önemli. Ulaşım için gerekli olan enerji daha lokal santraller ile
sağlanırsa nakil hatlarının kayıpları da daha az olur. Dizel motorun termal verimliliği dediğiniz
gibi %45 civarı olabilir ama sabit devir ve ideal çalışma şartlarında sağlanabilir, otobüsün
servis güzergahında motor daha düşük ortalama verimle çalışır.

Ayrıca bu fizibiliteyi yaparken sadece elektrik enerjisinin üretimindeki verimlilikten çok elektrik
ve mazotun piyasa fiyatlarını baz almak daha doğru olmaz mı? Üretimdeki verimliliği ne olursa
olsun bugün bütün zamlara rağmen 1 kw.h elektrik 0,15 YTL, 1 litre mazot ise 2,8 YTL,
hesabı Türkiye koşullarına göre yapmalıyız.

recep demirbas
13 yıl önce - Pts 22 Eyl 2008, 12:56

Alıntı:

Ayrıca elektrik iletim hatlarındaki kaybı da dikkate alırsak(Yüzde 20 gibi) elektrik kullanmak daha verimsiz hale gelebilir.

türkiyede ve dünyada elektrik hatlarında %4-6 arası bir kayıp vardır mesafeden dolayı. gerisi kaçak elektrik kullanımından başka bir şey değil.

Mehmet Ali Karaca
13 yıl önce - Pts 22 Eyl 2008, 16:22

Troleybusların hız ve hızlanma değerlerinde sorun yok ise geriye yapım maliyeti kalıyor. Yapım VE işletme maliyeti kalıyor. Enerjiden kazanacaklarımız yapım maliyet farkını karşılıyacak mı?

Semih Yaşar

13 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2008, 22:25
troleybüs

Alıntı:
It costs approximately 20 cents per mile to power an electric trolley bus (ETB) compared with about 75 cents per mile for diesels averaged over TransLink’s entire diesel fleet.

Masstransit dergisinde yayınlanmış bir makaleden bu cümleyi aldım, mümkün olduğunca basit
ve kısa veriler vermeye çalışıyorum. Vancouver şehrinde 1948 yılından beri troleybüsler
kullanılmaktadır, toplu taşımadan Translink adlı işletme sorumludur. Translink'in
verilerine göre troleybüslerin 1 mil için ortalama enerji maliyeti 20 cent, dizel otobüslerin
1 mil için enerji maliyeti ise 75 cent olarak hesaplanmış. Bu rakamlar benim Metrobüs için yapmış olduğum enerji maliyeti hesaplarını doğruluyor. Ülkemizde akaryakıttan çok yüksek oranda vergi alındığı için, mümkün olan hatlarda İ.E.T.T'nin tekrardan troleybüs işletmesine geçmesi
hepimizin faydasına olacaktır. Kanada'da akaryakıt çok daha ucuz olmasına rağmen troleybüs
avantaj sağlıyorsa, ülkemizde iki katı avantaj sağlar.

Semih Yaşar

13 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 21:06
Bologna metroleybüs sistemi

İtalya Bologna'da 25 km uzunluğundaki Metroleybüs sistemi yakında devreye girecek.
İveco-civis marka troleybüslerin optik kılavuzlama özelliği var. Aşağıdaki fotoğrafta tercihli
yol 3 şeritli yapılmış gibi görünüyor.

Semih Yaşar

13 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2008, 13:18
mega troleybüs

Eğer Vezneciler- Edirnekapı arası Metrobüs yapılırsa görüntü muhtemelen aşağıdaki
gibi olur. Yolun sağ tarafından giden yüksek kapasiteli bir araç.

Semih Yaşar

13 yıl önce - Cum 16 Oca 2009, 13:57
lightram

Metrobüs hattımıza yakışacak bir araç, çift körüklü troleybüs. Arka camdaki reklama
bakılırsa tek rakibin THY diyor.

İSMAİL ÇELİK

13 yıl önce - Cum 16 Oca 2009, 15:45

Son fotoğrafın nereden?İbiş Otel yanında,ama Zeytinburne değil tabiki.

aliibili
13 yıl önce - Cum 16 Oca 2009, 15:51

Metrobüs hattı için araç bu.
Hem elektrikli hem de çift körüklü.

Kaymaklı ekmek kadayıfı gibi.

OzanEmre

13 yıl önce - Pts 19 Oca 2009, 00:24

Alıntı:
Son fotoğrafın nereden?İbiş Otel yanında,ama Zeytinburne değil tabiki.

İsmail Abi orasıda sahil yoluna benzemiyor zaten Google ile aramamda İsviçre-Bern veya Çek Cumhuriyeti-Kriens olabilir.

Araçla ilgili bilgi içinse http://www.hess-ag.ch/index.php?id=275 adresindeki siteden yararlanabilirsiniz.

En son OzanEmre tarafından Pts 19 Oca 2009, 12:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 9
« önceki   123 ... 891011   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM