Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
huseyinbilik
11 yıl önce - Çrş 14 Şub 2007, 20:51
Nevşehir - Ürgüp - Şahinefendi Köyü ve Sobesos Antik Kenti


Şahinefendi Köyü ilçemizin 23 km. güneyinde olup.doğusunda Hodul Kavak Köyü batısında Mazı Köyü , güneyinde Güzelöz Köyü ,kuzeyinde Mustafapaşaşa köyleri ile sınırlıdır. 2000 sayımına göre nüfusu795 kişi dir.

Köyümüz genişçe bir vadinin güney yamacında volkanik bir arazi üzer: de kurulmuştur.Bu vadi yamaçlarında çok sayıda peri bacaları ile süslüdür Peribaçalarının içine oyulmuş Kırkharamiler ve Altıparmak kiliseleri yanında çok sayıda mağralar vardır. Köyümüzün Kiliseler mevkii sit alanı iç cindedir.

Yine köyümüzde şans eseri bulunan Kapadokya 'nın başkenti olarak düşünülen SOBESOS adında yeni bir antik kent bulunmuştur. 2002 yılı İlKbaharında kazı çalışmalarına başlanmış olup ,kazı çalışmaları sonucunda paha biçilemeyen mozaik yerdöşemeleri, kilise ,hamam ve mezarlar bulunmuştur.Şu anda bir kitabeye rastlanmamış olup yaklaşık 1.650-1.700 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.Koruma altına alınmış olup kazının on ila onbeş yıl süreceği söylenmektedir.Şimdiden turist akımına uğramış tır.

Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Hristiyan lığın ilk yıllarında Romave Bizanslıların yaşadığı bilinmektedir. Köyde Türk yerleşimi Malazgirt savaşından sonra Battal Gazi tarafından gerçeki leşmiştir.

Köyün ilk adının SOVEŞE olduğu söylenmektedir, Rumcada orta alan anlamına geldiği rivayet edilmektedir.

Köyün ekonomik yapısı,tarıma özellikle patatese dayanmaktadır, yanı sıra buğday, yulaf, fasulye , nohut, mercimek, kabak elma, armut kayısı üzüm gibi ürünler yetiştirilmektedir.Patates ve buğday sulaması 150 ila 200 m. ye kadar olan sondaj kuyularından elektrik sistemi ile yapılmakta dır.Köydeki bahçelerde sebze ve meyve yetiştirilmektedir .Köyde eskiye göre

Kültür seviyesi yüksektir; okumuş kişilerin çokluğu köyün eğitime

verdiği önemi göstermektedir.Köyde ilkokul 1932 yılında açılmıştır.Bu üç sınıflı okulda uzun yıllar normal ve ikili öğretim yapılmıştır. Okulun yetersiz olması nedeniyle köylü devlet işbirliği ile 1983 yılında beş dersaneli yeni okul hizmete açılmıştır.Yaklaşık on yıl tam kapasite ile çalışmıştır. Daha sonra öğrenci sayısı giderek azalmıştır .Son beş yıldır birden beşe kadar birleştirilmiş sınıflarda iki öğretmenle eğitim ve öğretime devam edilmektedir.6.7. ve 8.sınıf öğrencileri taşımalı sistemi Mustafapaşa 2. öğretimlerine devam etmektedir. Köyde ulaşım sorunu yoktur.Köye üç ana yolla ulaşım yapılmaktadır. Şahinefendi -Ürgüp istikameti 23 km. Şahinefendi ve Kaymaklı istika meti lOkm. Şahinefendi Derinkuyu istikameti 30 km. Şahinefendi Yeşilhisar 30km. lik asfatlı, yollarla bağlıdır.

Köyün en bilinen yemekleri Mantı Kurufasülye ,Bulgur koftesi ,nohut yahnisi,Peravı,Kıymalı patates koftesi.Hecimekli pilav,yaprak dolması gibi yemeklerin yanı sıra Baklava,sütlü,kabak tatlısı gibi yiyeceklerdir

Köyün rakımı 1300 ila 1400 m. civarlarındadır.İç Anadolunun ortası: da yer alan köy kültürüne bağlıdır.Karasal İç Anadolu iklimi hüküm sürmek tedir.Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve kar yağışlı geçer.

Köyün çevresindeki doğal güzellikleri ve tarihi antik SOBESOS kent: ile büyük bir turim akınına uğrayacağı beklenmektedir.

Bilgiler: Şahinefendi İ.Ö.O.Müd. Hasan TATAR(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
huseyinbilik
11 yıl önce - Pzr 25 Şub 2007, 00:49
SOBESOS ANTİK KENTİ


ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ -SOBESOS-MOZAİKLİ YAPI KURTARMA KAZISI  

Toplantı Salonu

Yaklaşık 400 metrekarelik bir alanı kaplayan toplantı salonunun biri mozaikli, diğerinde mezar bulunan iki odası, bir de sütunları destekli, tabanı mozaik döşeli, duvarları siyah ana salonu bulunmaktadır. Yapının, 4. yüzyılın ortalarına ve 5. yüzyıla ait olabileceği tahmin edilmektedir.

Mozaikli Oda

Tabanında mozaikler bulunan mekanın tamamı temizlenmiştir. Çeşitli renklerden oluşan taşlardan yapılmış geometrik motiflerle süslü zeminde saç örgülerinden oluşan Sivastika, Meander ve Haç motifleri dikkat çekicidir.

Kuzey Oda Mezarı

Mozaikli odanın kuzeyindeki, üzerinde haç kabartması bulunan mezarı doğu-batı yönündedir. Haç kabartmalı kapağın hemen altında kötü kokunun yayılmaması için ikinci bir kapak daha bulunmaktadır. Etrafı kireç harçla kapalı her iki kapak açıldıktan sonra 1.70 m. uzunluğunda kefenle birlikte gömülü, elleri göbeğinin üzerinde, erişkin bir erkeğe ait iskelet açığa çıkarılmıştır. İskeletten doku örnekleri alınmış ve iskelet oldukça yıprandığı için kaldırılmadan yerinde muhafaza altına alınmıştır. Salondaki sonradan ilave edilmiş şapel ile hem zamanlıdır.

Şapel
Toplantı salonunun üzerine, doğu duvarına yakın biçimde sonradan salona ait malzeme ile yapılmıştır. Kaba bir işçilik gösteren şapel, kazı esnasında ele geçen sikkeye göre 6. yüzyılın ortasına tarihlenmektedir.


huseyinbilik
11 yıl önce - Çrş 28 Şub 2007, 21:09
SOBESOS ANTİK KENTİ


SOBESOS ANTİK KENTİ

Sobesos Antik Kenti, Ürgüp'e bagli Şahinefendi Koyünün hemen güneyinde, Damsa çayinın kaynak noktasina yakin yerde, koylülerce Örencik olarak adlandırılan bolgede yer alir. Vadi icinde yer alan kentin bulundugu alanın bir bolümu Taşkin ailesi tarafından kayısılık, bir bolümu de Pehlivan ailesi tarafından yoncalik olarak kullamlmakta idi.

2002 nin 3 Mayis günü, Hasan TAŞKIN'a ait kayisi tarlasinda defineciler tarafmdan yapilan kaçak kazi son-rasında Nevşehir Müze Mudurlügünce kurtarma kazisi calismaları başlatilmiştir. 2002-2005 yillannda yapilan kurtarma kazilan, müze arkeologlan Murat E. GULYAZ ve Sultan TUTAR ile orenyerleri gelirlerinden caliştinlan müze işgilerinin katılımı ile gergekleştirilmiştir.

Bu arada sahis mulkiyetinde bulunan ve toplam 25.000 m2 lik bir alani kaplayan taşınmazlar, Sayın Valimiz Alaattin TURHAN'ın talimati ile İl ÖOzel Idaresi tarafmdan 2005 yilmda kamulaştirilnuştir. Kazi alanının yolu, Şahinefendi koylülerinin muvafakati ile Nevşehir Köy hizmetleri tarafmdan açılmis, olup, 2005 yilmda da asfaltlama calismalan yapilmiştir.

Kazının finansi, Kültür ve Turizm Bakanhgi, Nevşehir Eski Eserleri ve Müzeleri Sevenler Dernegi ve Koç Allianz tarafından karşilanmaktadir.

Sobesos adının kokeni, Anadolu'nun yerli halki Luwi'lere dayanmaktadir.
Şehrin adının aslı  Swa, Assa/Assos ogelerinden turetilmis. Swassa olmali.Şehir sonraki yillarda adınin gecirdigi degişikliklerle Roma ve Bizans doneminde Sobesos/Sobessos olarak anılmiş, antik kentin 700 metre kuzeyinde yer alan koy ise, Osmanli Imparatorlugu donemi ve cumhuriyetin ilk donemlerine kadar Söveşe olarak anılmiş, daha sonra da adi Şahinefendi olarak değiştirilmiştir.

Sobesos Antik kentinde 2002-2005 yılları arasmda Nevşehir Müze Müdurlugu tarafmdan yapilan kurtarma kazilarmda, kayısılık tarlada Toplantı Salonu olarak adlandirdigimiz ve bazi bolümleri mozaikle kapli geniş bir mekan, yonca tarlasinda da Hamam yapisi ve kompleksi ortaya çıkarilmistir.

Kamulaştinlan alan icinnde yapilan sondaj kazılarmda da kent mimarisine ait temel kalınlarına rastlanmiştir. Kazi çalışmaları  devam ettikçe de diger mimari unsurlann ortaya cikacagi umut edilmektedir.
Halis YENiPINAR-Müze Müdürü
Kaynak:Nevşehir Dergisi 4.sayıhuseyinbilik
11 yıl önce - Prş 01 Mar 2007, 21:06
Şahinefendi-Sobessos Kazıları
(+)


huseyinbilik
11 yıl önce - Cum 02 Mar 2007, 14:53
Sobesos
(+) 

(+) 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler