Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
huseyinbilik
7 yıl önce - Çrş 14 Şub 2007, 20:39
Nevşehir - Ürgüp - Taşkınpaşa (Damsa)

Taşkınpaşa Köyü İlçemizin 18 Km Güneyinde olup güneyinde Şahinefendi kuzeyinde Cemil doğusunda Yeşilöz ve Akçaviran, batısında Mazı Köyü ile komşudur .Nufusu yaklaşık olarak 950 civarındadır.

Taşkınpaşa Köyü Damsa vadisinin ortasında yer almaktadır. Bu vadi yaklaşık olarak 15 Km kadardır. Ürgüp -Yeşilhisar yolu üzerinde yolun sağ tarafında yer alır. Köy adını Anadolu Selçuklu Beylerinden Emir Taşhunpaşa'nın buraya yerleşerek Bir Cami bir Medrese ve bir kümbet yaptırıp buraları ihya etmesi nedeni ile almıştır. 13.yy.'

Taşhun Paşa IV.Rukneddin Kılıçarslanın Komutanlarından olup Ürgüp ve yöresinin İslam laştırılmasına büyük emekleri olmuş bir kişidir. Yaptırmış  olduğu Cami ve medresenin taş iş çilikleri Selçuklu Taş  işçiliğinin nadide eserlerindendir.Caminin orjinal Mihrap ve mimberi İslami ahşap işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Halen bu mihrap ve mimber Ankara Etnog rafya müzesinde sergilenmektedir. Medrese ise Biltur Bakanlığı tarafından Restora edilerek şu anda Kütüphane olarak hizmet verilmektedir.

Köyde bu tarihi eserlerin dışında Taşhun Paşanın çocuklarına ait bir kümbet ve Kendisine ait ayrı bir Kümbet vardır. Ayrıca eski mezarlık içerisinde Kesikbaş  Türbesi bulunmaktadır. Köyün İçeribağlar Mevkiinde büyük bölümü yıkılmış kayadan oyma bir kilise bulunmaktadır.

Taşkınpaşa Koyununu sınırları içerisinden doğarak Taşkınpaşa,Cemil  ,Mustafa Paşa ve Ürgüp sınırları içerisinden geçerek Kızılırmak'a dökülen Damsa çayı geçtiği arazilere hayat vermek. te bozkır artasında Damsa vadisini yeşile bezemektedir.Damsa Baraj gölü    bu çay üzerinde su lama amaçlı inşa edilmiş yörenin en güzel mesire yerlerindendir.

Taşkınpaşa Köyü Güneybatısındaki İçeribağlar ve Kuzeyindeki Güllüceler Mevkiindeki güver cinlik ve peribacaları ile görülmeye değer harika doğa güzellikleridir.

Köyde tipik İç Anadolu iklimi hakimdir.Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer.Köyde patates başta olmak üzere tahıl,kayısı   ,üzüm elma,ve kıska(soğan)yetiştirilir. Köyün geçiminin tamamı tarım üzerinedir.   Son yıllarda hayvancılık özellikle süt inekçiliği gelişmiştir.Köyün denizden yüksekliği yaklaşık olarak 1200 Metredir.

Damsa Köyü tarihte bir çok ilim adamı yetiştirmiş   .Taşkıppaşa'nın inşa ettirdiği Medrese yörenin bir ilim yuvası olmuş ve çevresine uzun müddet ışık saçmıştır.Bu nedenle Osmanlılar dönemindede köyden sarayda çalışan kişiler olmuştur.Köyde okumaya ayrı bir önem verilmiş bu sebeble 1918 yılında ilkokul oçılmiş ve halen köyde İlköğretim birinci kademe eğitim yapılmaktadır.İlköğretim 2.Kademe 6-7-8.  sınıflar Mustafa Paşa Kasabasında taşımalı eğitim yapılmaktadır.

Taşkınpaşa'dan başka köyden askeriyede üzt düzeyde görev almış  Rıfat paşa(KQCATAŞKIN)ve Bahaddin ARIKAN Paşa  (Halen Hayatta) damsanın gurur kaynaklarıdır.Ayrıca ses ve saz sanatçısı Refik BAŞARAN'da damsanın yetiştirdiği önemli kişilerdendir.

Köyün en çok yapılan yemekleri arasında yaprak sarma, tandır fasulyesi,mantı,tatlı yahni pökmez,köftür,pelver sayılabilir.Köyün halen faaliyette olan iki adet camisi sağlık ocağı,kütüphanesi bir kahvehanesi iki bakkalı, üç sınıflı bir ilköğretim okulunda (şu anda iki öğretmen görev yapmıyor) bulunmak tadır.

Tarihiyle Turizmi ile tarımı ile çağdaş yaşam standartlarını yakalamış bir köy olan paşa köyü görülmeye değer şirin bir Anadolu köyüdür.

Bilgiler:Mehmet DÜNDAR
Türkan Diker İlköğretim Okulu Müd.

TARİHİ MEDRESE-KÜTÜPHANE

(+)

TAŞKINPAŞA CAMİİ VE KÜMBETİ

(+)

KESİKBAŞ TÜRBESİ

REFİK BAŞARAN MEZRI

huseyinbilik
7 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 00:57
Taşkınpaşa-Damsa

(+)

(+)

g_gürkan

7 yıl önce - Pzr 01 Tem 2007, 23:22

Ürgüpün bu güzel mesire alanından güzel kareler yakaladım bunuda görmeyenlerle paylaşmak istiyorum ürgüp şehir merkezine yaklasık 10-13 km uzaklıkta bulunan damsa barajı piknikçiler için görülmeye değer bir yer

(+)

(+)

(+)

Muhammed D.
6 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 19:18

Damsa Baraji:

(+)

(+)

Murat UZUN

5 yıl önce - Pzr 31 May 2009, 13:53

Bir damsalı olarak katkıları olan arkadaşlara çok teşekkür ederim

Köyümüzde nevşhehir taşıyla yapılan yapılan modern ve geniş bir ev