Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Fırat Üniversitesi
« önceki   123 ... 676869   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
levent çlk

10 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 16:25

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ELEKTRON MİKROSKOBU LABORATUVARI HİZMETE GİRDİ

Fırat Üniversitesi Elektron Mikroskobu (FÜEM) Laboratuarı, hizmete girdi.
Rektör Prof. Dr. Feyzi Bingöl, yazılı açıklamasında, FÜEM Laboratuvarından yurt içi ve yurt dışı üniversitelerden, resmi kurum ve özel sektör kuruluşlarından bütün bilim adamlarının yararlanabileceğini belirtti.

Laboratuvarda alan etki yayımlamalı elektron tabancalarına sahip 1 adet JEOL JEM 2100F FE-TEM yüksek ayırma güçlü geçirmeli elektron mikroskobu (HRTEM) ve 1 adet JEOL JSM 7001F FE-SEM taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve bunlara bağlı elektron enerji dağılım x-ışını (EDX) spektrometreleri ile detaylı mikroyapı inceleme imkanı sunan cihazların bulunduğunu belirten Bingöl, şunları kaydetti:
``Mikroskoplarımızı çok tabakalı yapılar, süperlatisler, kuantum kuyuları, ince filmler, nano yapılar, süperiletkenler, seramikler, kompozitler, alaşımlar ve biyolojik numunelerin mikroyapılarını incelemede kullanmaktayız. Ayrıca laboratuvar bünyesindeki 1 adet GATAN 691 Argon iyon inceltici (PIPS) cihazı, metalurjik TEM ve SEM numuneleri için yapılması gereken inceltme ve parlatma işlemlerinin gerçekleştirilmesinin yanında kuantum kuyu, süperlatis, çok tabakalı yapılar ile ince filmlerden kesit-alan (cross-section) numunelerini hazırlamaya imkan tanımaktadır.``

Kaynak;Fırat Üniversitesi,Yerel Basın

levent çlk

10 yıl önce - Pts 28 Eyl 2009, 17:08
Geomatik Mühendisliği Kuruldu

Fırat Üniversitesi (FÜ) Mühendislik Fakültesi bünyesinde jeodezi ve fotogrametri (Geomatik) mühendisliği bölümü kuruldu.

(+)

Rektör Feyzi Bingöl, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitede eksik bulunan bölümlerin açılması noktasında gayret gösterdiklerini belirtti.
Üniversite bünyesinde geomatik mühendisliği bölümünün açılması için YÖK'e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini ifade eden Rektör Bingöl, bölüme mümkün olan en kısa sürede öğrenci alınması için çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Kaynak ;Fırat Üniversitesi

levent çlk

10 yıl önce - Sal 29 Eyl 2009, 16:21
Fırat Üniversitesine Yabancı Uyruklu Öğrenci İlgisi Arttı

Fırat Üniversitesi’nde 2009-2010 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Fırat Üniversitesini tercih eden yabancı uyruklu öğrenciler bugün eğitimlerine başladı.

Fırat Üniversitesini bu yıl tercih eden yabancı uyruklu öğrencilere, Fırat Üniversitesi Dil Eğitim-Öğretim ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Türkçe Hazırlık kursu verilecek.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, bu yıl Fırat Üniversitesine 53 Yabancı uyruklu öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek, bu öğrencilerin Nijerya, Azerbaycan, Suriye, Moğolistan, Türkmenistan ve Gürcistan’dan geldiği söyledi.

Rektör Prof. Dr. Bingöl, “ Fırat Üniversitesine kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerden, 12 öğrenci Eğitim Fakültesine, 5 öğrenci Elazığ Sağlık Yüksekokuluna, 12 öğrenci Fen-Edebiyat Fakültesine, 1 öğrenci İletişim Fakültesine, 1 öğrenci İlahiyat Fakültesine, 9 öğrenci Mühendislik Fakültesine, 10 öğrenci Teknik Eğitim Fakültesine, 2 öğrenci Tıp Fakültesine ve 1 öğrenci de Veteriner Fakültesine kayıt yaptırmıştır.

Fırat Üniversitesin tercih eden yabancı uyruklu öğrencilere Türkçeyi daha iyi öğrenmeleri noktasında Üniversitemiz Rektörlüğüne bağlı Dil Eğitim- Öğretim ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Türkçe hazırlık kursu verilecektir. Verilen kurs sonunda yabancı uyruklu öğrencilere yönelik olarak Türkçe Düzey Belirleme Sınavı yapılacaktır. Amacımız, yabancı öğrencilerimize Türkçe eğitimi vererek, derslerde hocalarının anlattığı konuları daha iyi anlamalarını ve hiçbir sorun yaşamamalarını sağlamaktır” dedi.

Kaynak;Fırat Üniversitesi

fdburak

10 yıl önce - Cmt 31 Ekm 2009, 03:33

eklediğim resimler uzantısında mıdır nedir yayınlanıyor görünüyor ama siliniyor neyse şu sınavlar geçsin de biraz uğraşayım şu resim işiyle:)

İSMAİL GÜN
10 yıl önce - Prş 05 Ksm 2009, 14:15

(+)

Veterinerlik Fakültesi

(+)

levent çlk

10 yıl önce - Cum 06 Ksm 2009, 18:48
YÖK Başkanı Fırat Üniversitesini Ziyaret etti

(+)

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Fırat Üniversitesini ziyaret ederek, Senato üyeleri ile bir araya geldi.
Fırat Üniversitesi Senato odasında yapılan toplantıda YÖK’ün son dönem faaliyetleri hakkında senato üyelerine çeşitli bilgiler veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Fırat Üniversitesi’nin aynı dönemde kurulan diğer üniversitelerden çok daha ilerde olduğunu ve bölge üniversitelerine de çeşitli bakımlardan katkı sağlayacak bir düzeyde bulunduğunu söyledi.
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bingöl, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a ziyareti anısına Elazığ yöresine ait kilim ile plaket takdim etti.

levent çlk

10 yıl önce - Pzr 08 Ksm 2009, 04:57
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Üniversiteyi Ziyaret Etti

Üniversiteyi ziyaretinden dolayı Cumhurbaşkanı Gül’e, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl tarafından Keban yöresine ait kilim ile el işlemeli tabak hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fırat Üniversitesinin, bölgenin eski ve köklü bir üniversitesi olduğunu belirterek, çeşitli alanlarda bölgeye ve şehre katkısı olduğunu ve bu katkının artarak devam edeceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Üniversitemiz Şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Gül Üniversitemiz Şeref defterine;

“Geniş akademik kadrosu, fakülteleri ve yüksekokullarıyla, bugün ülkemizin önemli yükseköğretim kurumları arasında yer alan Fırat Üniversitesi’nin Elazığ’ın, bölgenin ve ülkemizin kalkınmasına katkılarını artırarak sürdüreceğine inanıyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye yazdı.

levent çlk

10 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2009, 17:30
Kafkas Ülkeleri,Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye Araştırma İşbirliğini Geliştirme Toplantısı Yapılacak

(+)

Kafkas Ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde bilgi sistemleri konusunda ilgili grupları bir araya getirerek Bilgi Teknolojileri, Bilgi Altyapısı, Uzaktan Eğitim ve Kütüphane Sistemlerinin kullanımı, eğitimi ve üretimini tüm boyutlarıyla tanıtmak, tartışmak, tecrübeleri paylaşmak ve ortak politikalar oluşturmak amacıyla uluslararası boyutta “Kafkas Ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye Araştırma İşbirliğini Geliştirme Toplantısı” 12-14 Kasım 2009 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi`nde yapılacak.
Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın himayelerinde gerçekleştirilecek olan toplantıya, yurt içi ve yurt dışından 300’e yakın bilim adamı ile konusunda uzman kişi katılacak.Toplantıda davetli bildirileri, kurumsal katılımcı bildirilerinin sunumu, eğitim seminerleri, yapılandırılmış çalışma grubu ve açık oturum türü etkinlikler yapılacaktır.
Yapılacak olan toplantının programı:
12 Kasım Perşembe
09.00 - 10.00 Açılış Konuşmaları Prof. Dr. A. Feyzi BİNGÖL (Fırat Üniversitesi Rektörü) , Muammer EROL (Elazığ Valisi) , Prof. Dr. Mehmet AYDIN (Devlet Bakanı)
10.00 - 10.30 Türkiye’de ve Bölge Ülkelerinde Ar-Ge ve Yenilik Alanındaki Son Gelişmeler - Prof. Dr. Nüket YETİŞ (TÜBİTAK Başkanı)
10.30 – 11.00 Çay-kahve arası - Türk Kahvecisi MEHMET EFENDİ Ltd.Şti.
11.00 - 12.30 Uluslararası İşbirliğine Yönelik Tübitak Programları Tanıtımı
Oturum Başkanı :Prof. Dr. Bülent ŞEN
TÜBİTAK MAM Tanıtımı - Dr. Mehmet DEMİREL, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı
Akademik Ar-Ge Destekleri Tanıtımı - Dr. Ziya ÇETİNER, TÜBİTAK ARDEB Bilimsel Programlar Uzmanı
Uluslararası İşbirliği Programları Tanıtımı -Ayşe SAYIN ÜKE, Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı
Bilim İnsanı Destekleri Programı Tanıtımı -Burçin ALPARSLAN, TÜBİTAK BİDEB Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı
13.00 – 14.00 Öğle yemeği (Fırat Üniversitesi, Sosyal Merkez) – GEMİNİ Ltd. Şti.
14.30 - 15.30 TUBİTAK – ULAKBİM TANITIMI
Oturum Başkanı:Prof. Dr. Cem SARAÇ
TUBİTAK – ULAKBİM Tanıtımı
Grid ve Yüksek Başarımlı Bilgi Merkezi ,Black Sea Initiative (BSI) Project
TO-KAT Ulusal Toplu Katalog Projesi Prof. Dr. Cem SARAÇ (TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü)
15.30 – 16.00 Çay - Kahve Arası Türk Kahvecisi MEHMET EFENDİ Ltd.Şti.
BİLGİ MERKEZLERİ
Oturum Başkanı:Daire Bşk. Cabir BİNGÖL
16.00 – 16.30 Cahit Arf Bilgi Merkezi Hizmetleri - Dr. Elif Aytek GÜRSES (TÜBİTAK ULAKBİM Müdür Yardımcısı)
16.30 – 17.00Cahit Arf Bilgi Merkezi Ulusal Veri Tabanları - Ebru SOYUYÜCE AYDIN, Sibel TABANLIOĞLU (TÜBİTAK ULAKBİM)
17.00 – 17.30Açık Erişimde Uluslararası İşbirliği - Mehmet BOZ, Aytaç YILDIZELİ (TÜBİTAK ULAKBİM)
17.30 – 18.00 Görüşler ve Tartışma
18.30 Akşam Yemeği (Misland Osmanlı Lokantası) – MIKROBİLGİ A.Ş.
13 Kasım Cuma
UZAKTAN EĞİTİM
Oturum Başkanı: Doç.Dr. İbrahim TÜRKOĞLU
9.30 - 10.00 KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİ’NDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN VE “UZAKTAN EĞİTİM” SİSTEMİNİN UYGULANMASINDA KARŞILAŞILAN TEMEL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ - Öğr.Gör.Çağrı Ergezer (Kırgızistan - Calalabad İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi)
10.00 - 10.30 Uzman Yetiştirmede Uzaktan Eğitimin Rolü - Prof.Dr.Aloev Rahmatillo CURAEVİÇ (Özbekistan Milli Üniversitesi)
10.30 – 11.00 Çay/Kahve arası – Türk Kahvecisi MEHMET EFENDİ Ltd.Şti.
KÜTÜPHANE SİSTEMLERİ
Oturum Başkanı: Doç.Dr Dr. Mehmet KAYA
11.00 - 11.30 Milli Kütüphane Sayısallaştırma Sistemi - İlhan AKÇAL (Milli Kütüphane)
11.30 – 12.00 Üniversite Kütüphanelerinde İşbirliği - Prof. Dr. Hasan Sacit Keseroğlu (İstanbul Üniversitesi)
12.00 – 12.30 Trakya Üniversitesi’nin Sınır Ötesi Bilgi-Belge Yönetimi Ve İşbirliği Çalışmaları:“Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Birliği” Örneği - Ender BİLAR (Trakya Üniversitesi KDDB)
13.00 – 14.00 Öğle yemeği (Fırat Üniversitesi, Sosyal Merkez) – TÜRDAV
BİLİŞİM ALTYAPISI
Oturum Başkanı:Yrd. Doç. Dr. Esat GÜZEL
14.30 – 15.00 Kırgızistandaki Modern Kütüphane Uzmanlarını Hazırlamadaki Aktüel Problemler - Eldar ATTOKUROV (Kırgısiztan-Türkiye Manas Üniv.)
15.00 – 15.30 Üniversite Bilişim Altyapısı - Prof.Dr. Xelil İSMAYILOV (Bakü Devlet Üniversitesi)
15.30 – 16.00 Çay-Kahve arası – Türk Kahvecisi MEHMET EFENDİ Ltd.Şti.
EĞİTİM SİSTEMLERİ
Oturum Başkanı:Prof. Dr. Etibar PENAHLI
16.00 – 16.30 (Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Merkezi İlmi Kütüphanesi Hizmetleri) - Doç.Dr. Aliyeva-Kengerli AYBENİZ
16.30 – 17.00 Özbekistan Kimya Eğitim Sistemindeki Gelişmeler - Prof.Dr. Muhammedov Gafur İSROİLOVİÇ (Özbekistan Milli Üniv.)
17.00 – 17.30 Biyolojik Sistemlerin Özbekistandaki Önemi ve Gelişimi - Doç.Dr. Abdurahmanov TUHTASİN (Özbekistan Milli Üniv.)
17.30 – 18.00 Görüş - Öneriler, ve Kapanış
17.00 – 17.30 GALA yemeği (Akgün – Harput Salonu) – ELSEVIER
14 Kasım Cumartesi
08.30 – 21.00 Elazığ Tanıtım Gezisi
08.30 Fırat Üniversitesi – Atatürk Kültür Merkezi Önünde Toplanma ve Hareket
09:00 – 11:30 Keban Gezisi
11:30 – 12:30 Öğle yemeği (Fırat Alabalık Tesisleri, Keban) – YORDAM
14:00 – 17:00 Harput’taki Tarihi ve Kültürel Yerlerin Gezilmesi
17:00 – 19:00 Akşam yemeği (Mavigöl, Sivrice) –

Tolga Dt
Serhan Erbay
10 yıl önce - Sal 17 Ksm 2009, 12:20
İngiltere Bradford Üniversitesi İle Çift Diploma Anlaşması

Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile İngiltere’deki Bradford Üniversitesi arasında Bilgisayar Programcılığı ve Endüstriyel Elektronik programlarında çift diploma anlaşması yapıldı.
Program kapsamında Elazığ’a gelen Bradford Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler Sorumlusu Martin Binns, Elektronik programlar sorumlusu Bruce Stafford veBilgisayar teknolojileri programları sorumlusu Richard Hall, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl’ü makamında ziyaret etti.
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, 2008 yılı sonunda Yüksek Öğretim Kurulu tarafından başlatılan “Meslek Yüksekokullarında Çift Diploma(1+1) Projesi” kapsamında Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun projenin başlatılma aşamalarını geçtiğini belirterek, “Proje’nin amacı, Amerika Birleşik Devletleri, Britanya veya diğer ülkelerdeki “Community and Technical College”larla Türkiye’deki Meslek Yüksekokulları arasında karşılıklı anlaşma yaparak, Çift Diploma (1+1) programı uygulanabilecek alanları belirleyerek, Türkiye’deki meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin her iki ülkede de tanınan çift diploma almalarını sağlamaktır. Bu ziyarette misafirlerimiz okulumuz hakkında bilgi sahibi olmuş, ortak yürütülecek Çift Diploma (1+1) Projesi’nde öğrencilere verilecek müfredat karşılıklı belirlenmiştir. Öğretim dili İngilizce olacak bu programda, öğrenciler İngilizce dil hazırlık eğitiminden sonra, 1 yıl Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gördükten sonra 2. yılda İngiltere’de Bradford College’de öğrenimlerine devam edip, ön lisans mezunu olacaklardır. Mezun olan öğrencilere çift diploma (Fırat Üniversitesi ve Bradford Üniversitesi ön lisans diploması) verilecektir. İsteyen öğrenciler Bradford Üniversitesinin Mühendislik Fakültesine kayıt yaptırıp 2 yıl daha okuyarak lisans mezunu olabileceklerdir.
Proje kapsamında ve sürecinin gerektirdiği bir adım olarak Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda Bilgisayar Programcılığı ve Endüstriyel Elektronik programlarında akreditasyon için gerekli formlar EDEXCEL’e (İngiltere Mesleki Yeterlilik Kurumu’na) sunulmuş olup, önümüzdeki akademik yıldan itibaren bu iki programda Bradford Üniversitesiyle birlikte Çift Diploma (1+1) Projesi başlatılacaktır.
Çift diplomalı olma fırsatını yakalayacak olan Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri, uluslararası düzeyde tanınan bu diploma sayesinde çalışma yaşamında büyük bir avantaja sahip olup, mesleki ve teknik eğitim açısından başta ilimiz olmak üzere bölgemize ve ülkemize önemli faydaları olacaktır” dedi.
Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yasin Varol ise, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile İngiltere’deki Bradford Üniversitesi arasında yapılan çift diploma anlaşmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de yükseköğretime çok yoğun bir talep olup, özellikle lisans öğrenimi üzerinde büyük baskı vardır. Bu sebeple Meslek Yüksekokullarının daha cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Bu proje ile Meslek Yüksekokullarına gelen öğrencilere, öğrenimlerine yurt dışında devam imkânı sağlanarak Meslek Yüksekokulu programlarının cazibesi artırılacaktır.
Avrupa Birliği içerisinde uygulanılmasına başlanılan kredi transfer sistemine pilot anlamda da olsa başlanmış olacaktır. Eğitimde uluslararası rekabetin ayrılmaz bir parçası olan eğitim programlarının akreditasyonuna imkân verecek şekilde uluslararası nitelikte eğitim programları geliştirilecektir. Bu gerekçelerden projenin hayata geçirilmesi önem arz etmektedir” diye konuştu.
Kaynak;Yerel Basın

sayfa 2
« önceki   123 ... 676869   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET