Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Yumurtalık
« önceki   1234 ... 727374   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
sayfa 3
Tuna Yersu
13 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 15:01

Adana Ceyhan' daki Yumurtalık kumsalı deniz kaplumbağası üreme alanı can çekişiyor..Çöplük gibi kullanılan ve koruma altına alınmayan bölgeye araçlar rahatlıkla girebiliyor..Bu durumda deniz kaplumbağalarının üreme şansı malesef kalmıyor..Bölge de acilen koruma ve düzenleme yapılması gerekiyor. Çevre bakanlığı tabelası paslanmış ve kullanılamaz durumda , ayrıca üreme bölgesi çöp torbaları ve atıklarla dolu. Sivil toplum örgütlerinin, üniversite ve okulların, ayrıca belediye,kaymakamlık ve çevre bakanlığının ilgisini bekleyen bölge iyi değerlendirilirse iztuzu sahili gibi popüler bir hale gelebilir. Aksi takdirde çok yakın bir gelecekte kaplumbağaların üremesi duracak ve bölge malesef kaybedilecek.

[Açılmayan fotoğraf silindi. - bülent dizdar - Pts 26 Şub 2007, 15:54 ]

Aksemseddin

13 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 17:13

Buna tamamiyle katılıyorum.Duyarsızlık var.Bir an önce gerekli tedbirlerin alınıp kaplumbağalara yumurtalama alanı açılması gerek.

bülent dizdar

13 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:03

http://suurunleri.cu.edu.tr/su/index.asp linki, çukurova üniversitesi su ürünleri fakültesinin linkidir. dekan yardımcısı cem bey ve eşi yar.doç. fatma hocam benim yakın arkadaşlarım. cem hocama hem bizim sitenin linkini hem de yumurtalık'taki bu durumu anlatan bir elektronikposta gönderdim. bu konunun takipçisi olacaklarına inanıyorum. saygılar.

Ulaştınız
13 yıl önce - Pzr 20 Ağu 2006, 00:29

yumurtalık sahili çok önemli bir yumurtlama alanı değildir son 25 yılda sadece 4 kaplumbağa yumurtlamıştır.

Tuna Yersu
13 yıl önce - Pzr 20 Ağu 2006, 13:37

Bir yerin (canlilarin) korunmasi icin 'cok onemli yer' olmasi gerekmiyor..Orada 1 kaplumbaga dahi yumurtlasa ben onu korumak icin elimden geleni yaparim..Ayrica dikkat edin oranin adi 'Yumurtalik'..Deniz canlilarinin yumurtlama bolgesi oldugu icin bu ad verilmis..Kaldiki o bolgede bircok deniz kaplumbagasi var halen, yumurtlama bolgeleri tahrip edilirse, copluge donerse,kumsal bira sisesi kiriklari ile dolu olursa,oradan araclarin gecmesine izin verilirse tabiki gelmezler hatta yokolurlar..Son olarakta onemli bir bolge degilse neden cevre bakanligi orayi ozel koruma bolgesi olarak ayirmis dusunmek lazim..Herneyse boyle bir yoruma cok uzuldum gercekten ama bu mucadeleden ben ve benim gibi dusunen cevre dostlari asla vazgecmeyecektir cunku her canlinin yasamaya, uremeye hakki var..

sayfa 3
« önceki   1234 ... 727374   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA