Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ismailkolkiran
11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 15:56
Kayseri : AB fonları Kayseri'nin çehresini değiştiriyor


KAYSERİ - Kayseri'de, kentin vizyonunu değiştirecek bir çok Avrupa Birliği projesi peş peşe hayat bulmaya başladı. AB fonlarından yararlanılarak hazırlanan projelerin çoğunun mesleki eğitim ve istihdama yönelik olması dikkat çekiyor. Bu projelerden Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) yürüttüğü YÖNCİZ'le ilin 2017 yılı meslek vizyonu belirlenerek, ihtiyaç duyulan mesleklerin tespiti yapılacak. 54 bin Euro tutarındaki, bir yıl sürecek proje çerçevesinde 600 firma ve bin 500 öğrenciye anket uygulanması planlanıyor. Yine KTO'nun yürüttüğü Edison Projesi, enerji tasarrufu konusunda 500 elektirik abonesinde bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Projenin toplam maliyeti 55 bin 854 Euro.
Kayseri Hafıza Merkezi

Erciyes Üniversitesi Araştırma Vakfı'nın üstlendiği Kayseri Hafıza Merkezi Projesi ise Kayseri'nin bilgi bankası niteliğini taşıyacak. Kayseri ile ilgili yazılmış sosyal, ekonomik, kültürel, nüfus bilgileri bir havuz oluşturularak internet ortamında hizmete sunulacak.

Diğer bir vakıf etkinliği olarak Melikgazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın hazırladığı 'İşsiz ve Muhtaç Gençlere Meslek Edindirme Projesi'ne AB 41 bin Euro destek veriyor. Proje kentin artan mobilya döşemecisi ve kaynakçı ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Proje kapsamında Merkez Endüstri Lisesi'nde 15 Şubat'ta başlayacak kurslardan 80 gençin yararlanması öngürülüyor.

Melikgazi Kaymakamlığı'nın öncülüğünde Mimar Sinan'ın doğum yeri Ağırnas Kasabası'nda başlatılacak 'Taş İşlemeciliği Kursu' AB'den 94 bin Euro kaynak aldı. Proje kapsamında ilk etapta 30 kursiyer eğitim görecek.

Kayseri Gönüllü Eğitimciler Derneği (KAYGED) de, kentteki makine sanayiinde çalışan personelin bilgisayar destekli makineleri kullanabilmesi için AB desteği ile ücretsiz kurs açıyor. AB destekli projenin bütçesi 56 bin Euro. Projeden toplam 160 kişi yararlanacak.

Hisarcık Belediyesi'nin 235 bin Euro bedelli projesi ise yine işşsiz genç kız ve kadınlara yönelik. Tekstil, halıcılık ve otel işletmeciliği alanlarında kurs alan kadınlar, eğitimlerinin sonunda özel işletmeler tarafından açılacak atölyelerde çalışarak pratik yapacaklar.


kaynak : dunya online


Fatih
11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 20:23

Genelde AB fonlarından bahsetmez kimse. Hani şu okuyamayan kızlara, özürlülere ya da evde oturmak zorunda bırakılan kadınlara ayrılan fonlardan. Aynı şekilde yine kentsel dönüşüm ve ar-ge bütçelerinede yüksek kaynaklar atıyor AB. Özellikle işim gereği her türlü detayını öğrendiğim ar-ge fonları. Bu fonların yüksek oranlarda hibe edildiğini söyleyeyim öncelikle. Herşeyden önce yatırıma değecek bir projeniz olmalı. Pek tabi aldığınız parayı ne için harcadığınız çok sıkı takip ediliyor.  Bizde başvuru o kadar azmış ki bize harcanan bütçenin yüzde onlarını bile kullanamıyormuşuz. AB'yi hep lanetli bir ittifak olarak gördüğümüzden olacak böyle fırsatlar barındırdığını ıskalıyoruz.
Olaylara hep tek taraftan bakmaya alışmışlara bir gerçek daha..cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET