Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ismailkolkiran
11 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 15:54
Kayseri : Gıcık Tüneli'ne takılan Kayseri'nin GAP'ı 2008 baharına kaldı


KAYSERİ - Kayseri'nin GAP'ı olarak adlandırılan Develi 2'nci Merhale Sulama Projesi kapsamında Zamantı Irmağı'nın suyunu Develi Ovası'na aktararak 58 bin 681 hektar alanın sulu tarıma kavuşturması ve Sultansazlığı doğal SİT alanının su ihtiyacını karşılaması planlanan "Gıcık Tüneli"nin tamamlanması bir başka bahara kaldı. Teknik sorunlar ve ödeneklerin aksaması nedeniyle 20 yılda 9 bin 284 metrelik bölümü açılabilen, tamamı 10.7 kilometre uzunluğundaki tünelin, en geç 2008 yılı baharında tamamlanması öngörülüyor. Bugüne kadar 60 milyon YTL harcanan tünelin 1416 metrelik kalan bölümü için 2007 yatırım programından 11.7 milyon YTL ödenek ayrıldı. Tünel için OPEC Çevre Fonu'ndan sağlanan 22 milyon 720 bin dolarlık kredinin kalan kısmı da Zamantı Derivasyon Tüneli ve tünel çıkışına kurulacak elektirik santralinin yapımında kullanılacak. Projeye devlet bütçesinden ayrılan 18 milyon YTL ödeneğin 11.3 milyon YTL'si ise 2006 yılında harcandı.
Zamantı Irmağı Develi Ovası'na akacak

Devlet Su İşleri 12'nci Bölge Müdürü Sedat Özpınar, binlerce çiftçi ailesinin umudu olan Develi Ovası Sulama Projesi'nde, yavaş da olsa artık sona yaklaşıldığını belirterek, "Kayseri'nin GAP'ı sayılan Develi 2'nci Merhale Sulama Projesi'nde sona az kaldı. Projenin ana unsurlarından biri olan Gıcık Tüneli'nin bugüne kadar yüzde 87'lik bölümü tamamlandı. Bu yılın sonunda geri kalan yaklaşık bin 416 metrelik bölüm delinecek ve Ceyhan Nehri'nin bir kolu olan Zamantı Irmağı yön değiştirerek Develi Ovası'na akacak" dedi.

Sedat Özpınar, 2005 yılı sonuna kadar tünelin yüzde 86'sının açılmasının hedeflendiğini, ancak giriş ağzından çıkan suyun bu hedefe ulaşılmasını engellediğini kaydederek, "Gıcık Tüneli, Develi Sulama Projesi'nin temel unsurlarından biri. İlk etapta Ağcaşar ve Kovalı barajları yapıldı. Bu barajları, delinme işlemi biter bitmez ovaya aktaracağı Zamantı Irmağı ile Gıcık Tüneli takviye edecek. Projenin devreye girmesiyle bölgedeki barajlar ve yeraltı su kaynakları daha da güçlenecek ve 58 bin 681 hektarlık tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Bunun yanı sıra 17 bin 200 hektarlık alanı kapsayan Sultansazlığı doğal SİT alanının su ihtiyacı karşılanacak."


Sultansazlığı'nda kuraklık bitecek

Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri üçgenindeki yaklaşık 20 bin çiftçi ailesinin hayallerini süsleyen Develi Ovası Sulama Projesi'nin temelleri 1976 yılında atıldı. Projenin birinci etabındaki Ağcaşar ve Kovalı barajları ile sulama kanalları 1987'de tamamlanarak 18.5 bin hektarlık alan sulu tarıma açıldı. Bu sayede bölge çiftçisi yılda ortalama 15 milyon YTL gelir elde ediyor. Projenin ikinci etabı tamamlandığında sulanacak alan miktarı yaklaşık 58 bin hektara, yıllık gelir ise 40 milyon YTL'ye çıkacak. Proje, Türkiye'nin sayılı kuş cennetleri arasında yer alan ve RAMSAR Konvansiyonu'na dahil edilen Sultansazı Kuş Cenneti için de büyük önem taşıyor. Sayısı milyonlara ulaşan 264 kuş türü ile 400 değişik bitki türünün barındığı kuş cenneti, özellikle kurak geçen dönemlerde kuruma tehlikesi yaşıyor. Gıcık Tüneli tamamlandığında Sultansazlığı'na sürekli su verilerek kuş cennetinde ekolojik yapının korunması da sağlanacak.


kaynak: dunya online


Bahri Unlu
7 yıl önce - Çrş 27 Ekm 2010, 14:59
3,5 sene sonra yine ayni Tunelle ilgili haber. :)


KAYSERİ (İHA) - 25.10.2010 16:28 TSİ

Kayseri'nin Develi ilçesinde yapımı 18 yıl sonra tamamlanan Gıcık Tüneli'nin, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın canlı bağlantı ile katılacağı bir tören ile hizmete gireceği öğrenildi.

DSİ 12. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Gıcık Tüneli'nin hafta sonu düzenlenecek olan bir tören ile hizmete gireceğini açıkladı. Törene Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, Şanlıurfa'da düzenlenecek toplu açılış töreninde canlı bağlantı ile katılacağını bildiren Ali Fuat Eker, Gıcık Tüneli'nin bölge halkına büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

İÇ ANADOLU'NUN GAP'I
İç Anadolu Bölgesi'nin GAP'ı olarak nitelendirilen Develi II. Merhale Projesi ile Develi Havzasına yıllık ortalama 102 bin 835 metreküp su, Zamantı ırmağından regülatör, bin 100 metre yaklaşım kanalı, 10 bin 700 metre tünel ve 5 bin 350 metre iletim kanalı ile derive edilecek.

20 BİN ÇİFTÇİYİ İLGİLENDİRİYOR
1992 yılında yapımına başlanan ve 18 yıl sonra hizmete girecek olan tünel için son yıllarda bütçeden yeterli ödenek ayrılması sonrasında 10 bin 700 metrelik tünel açma çalışmaları ve beton kaplaması tamamlandı. Develi II. Merhale Projesi'nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar üçgeninde yaklaşık 20 bin çiftçiyi sulu tarıma kavuşturması ve sosyoekonomik durumlarına katkı yapması düşünülüyor.

YÖRE HALKI 'GICIK' İSMİNİ TAKTI
Yöre halkı tarafından 'Gıcık' sıfatı takılan tünelde 273 bin metreküp tünel kazısı yapıldı. Çalışmalar sırasında 35 bin ton püskürtme betan, 825 ton çelik kullanıldı.

Projenin devreye girmesiyle birlikte 58bin 680 metre karelik tarım arazilerinin sulanması ve bölgede bulunan barajlar ile yer altı su kaynaklarının güçlenmesi sağlanacak. Tünel kazı çalışmaları sırasında, çıkış ağzından çıkan 355 litre/saniye, giriş ağzından çıkan 250 litre/saniye yer altı suyu, pompaj ve tünel içine döşenen 4 bin 200 metre uzunluğundaki boru ile deşarj ediliyor. Tünelden çıkan su, yerleşim yerlerine içme suyu olarak da verilebilecek.

Zamantı tüneli, proje sahasında yer alan 301 kuş türünün barındığı ve zaman zaman kuraklık tehlikesi geçiren Sultan Sazlığı Kuş Cenneti'ne de su takviyesi yapacak, milli park statüsüne kavuşturulan bu yerin ekolojik dengesi de korunmuş olacak. Bu kapsamda, OPEC Çevre Fonu, projeye 22,72 milyon Dolar kredi sağlamıştı.
(AÖ-Y)
25.10.2010 16:28 TSİ


erkan_gs_mk

5 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 10:04

12.12.2012'de Basbakanimiz toplu acilislari yaptigi torende bu tunelden bahsetti. Tabii benim haberim yoktu. Bunu yazmak biraz gec oldu ama hayirli ugurlu olsun.



serkansarikurt
5 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 10:07

Kayserimizin GAP'ı hayırlı olsun..
Kuzeyden Yamula Denizimiz
Güneyden Zamantı nehrimiz
Ortada pırlantamız Erciyesimiz
Daha ne isteriz..



cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET