Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 13:32
[İST-C4.23] - Cebeci Raylı Sistemi Edirnekapı'dan Sonra Topkapı'ya Kadar Uzatılıyor

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=23386

Mayıs ayında açılacağı ve Topkapıya uzatılacağı bilgisi:

alıntı:

Genel Müdür Öztürk, “Hattı Edirnekapı’dan Topkapı’ya uzatmak için Anıtlar Kurulu’ndan izin alındı. 31 Ekim 2007 tarihinde hafif metronun Edirnekapı – Topkapı kısmını da bitirmiş olacağız. Bu sistemi Topkapı’da cadde tramvayı ile Vatan Caddesi’nde de Hafif metroyla entegre ediyoruz. Topkapı’da ise metrobus işletmeciliğimizle entegre olacak Edirnekapı – Sultançiftliği Hafif Metrosu, bütün bu yönleriyle muhteşem bir proje olacak” şeklinde konuştu.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 23:42

Hiç değilse, hattın doğu ucu güdük kalmayarak bir aktarma merkezine bağlanacak. Bu da iyi bir gelişme... Kimbilir, belki ileride Surdibi'ni takip ederek bu hattı Yedikule'ye, denizyolu entegrasyonuna da dahil ederler...

Akın KURTOĞLU

Mahmuttan
15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 23:49

Sevindirici bir gelişme ama haberde hatalar var, İETT Genel Müdürü mü bunları söylemiş yoksa haberi yapanlarmı acaba, tramvay için günde 15 bin kişi kapasite demişler ne alakası var? Saatte tek yönde 15 bin kişi olabilir belki, şu anki tramvay hattı günde 220 bin kişi taşıyor, bu haberin hatalı olduğu ve düzeltilmesi gerektiği açık, ama benim asıl söylemek istediklerim başka, bu hattın açılışının aceleye getirildiğini düşünüyorum, malum seçim yılı seçimden önce açılabilecek tek yatırımda bu, ama çok eksikler olduğu özellikle yapılan tünellere yaya ve araç girişinin nasıl engelleneceği konusunda şu anda hiç bir gelişme olmadığı, yapılan iş her hali ile bir tramvay hattı iken işletmenin hafif raylı gibi yapılmak istenmesi ama tünel içlerinde herhangi bir sinyalizasyon ya da scada olmadığı, ve en kötü tarafıda arıza yapan bir aracın ne olacağı sorusu??? Yani bir araç Küçükköyde yolda kaldığında nereye çekilecek ne bir bakım alanı ne de triyaj sahası var, hattı yılsonunda Topkapı ya bağlamaktan bahsediliyor, peki bu durumda arızalı araç bu hattın bakım sahasına mı gidecek? (Nerede olduğunu bilen varmı?) Bu ve bunun gibi pek çok soru varken ortada açmak için acele edilmesi bence pek çok sorun ve telafisi imkansız kaza ve olayıda beraberinde getirecektir. Maalesef bu hat ile ilgili en başından beri ne kadar bardağın dolu tarafına bakmaya çalışsamda hep boş tarafını görüyorum ama bu işlerde Pollyanna çalıştırılmaz, yani ben olsam Pollyanna yı çalıştırmazdım.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 23:53

8 ay içerisinde kesinlikle tamamlanmayacağı âşikâr.. Bugüne kadarki tecrübelerimize göre, durum maalesef bunu gösteriyor. Belki 2 yıl içinde hat tam olarak Edirnekapı-Topkapı arasında tamamlanabilir ama...

Triyaj alanına gelince, çok doğru...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 00:34

Alttaki krokide kırmızı ile işaretlenen Cebeci raylı sisteminin, Edirnekapı'dan sonra Ulubatlı yoluyla Topkapı'ya uzatılması durumunda, diğer raylı sistemler ile ne kadar önemli bir entegrasyona dahil olacağını gösterelim:

Akın KURTOĞLU

mehmetkoru
15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 06:14

Alıntı:
yapılan iş her hali ile bir tramvay hattı iken işletmenin hafif raylı gibi yapılmak istenmesi ama tünel içlerinde herhangi bir sinyalizasyon ya da scada olmadığı, ve en kötü tarafıda arıza yapan bir aracın ne olacağı sorusu??? Yani bir araç Küçükköyde yolda kaldığında nereye çekilecek ne bir bakım alanı ne de triyaj sahası var, hattı yılsonunda Topkapı ya bağlamaktan bahsediliyor, peki bu durumda arızalı araç bu hattın bakım sahasına mı gidecek?

İBB metro tramvay işine bu LRT hattıyla başlamıyacak. en az 10-15 senedir LRT işletmesi yapıyor. Korkulacak bir durum yok. Bu zamana kadar benim hatırladığım kadarıyla cok büyük bir problem yaşanmadı. Yeterki İBB söz verdiği gibi zamanında hattı açsın. İşletmesinde evelallah hiç bir sorun olmaz.

aytekinn
15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 11:37

Alıntı:
Yani bir araç Küçükköyde yolda kaldığında nereye çekilecek ne bir bakım alanı ne de triyaj sahası var, hattı yılsonunda Topkapı ya bağlamaktan bahsediliyor, peki bu durumda arızalı araç bu hattın bakım sahasına mı gidecek? (Nerede olduğunu bilen varmı?)

Sultançiftliği cami durağının olduğu yere böyle bir depo ve bakım arıza alanı yapılıyor.İnşaat başladığında da böyle söylenmişti araçların bakımı ve deposu sultançiftliği merkezda olacak.Tabi herhafta birşeylerin değiştiği İstanbul büyükşehir belediyesi çalışanlarının bile en rezil işimiz diye bahsettiği bu hatta gene bir değişiklik yapılmadıysa (Ben hergün bu yolu kullanmama rağmen takip edemiyorum oluşan değişiklikleri)

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 11:53

Hattın inşaasında bin bir türlü problem yaşandığından , işletmesin de de problem yaşanacağından korkmak doğal tabi.Ama zamanla yoluna girer diye düşünüyorum.

Sirkeci-Topkapı tramayı da ilk açıldığında bu tarz korkular vardı ancak zamanla aşıldı rayına girdi.

Arıza anında depoya alınabilcek makas değiştirebilecek alanlar planlanmalıdır.Yaparlar sanırım.

Akın Hocamın entegrasyonla ilgili katkılarına bir ekleme yapayım :

EDİRNEKAPI'da alttan E-5' ten  geçecek METROBÜS ile entegre edilmesi güzel olur.

2007 ortalarında yada  sonunda böyle bir entegrasyon kısa vadede fena değil....

(+)

Metrobüs ilk etapta Topkapı'ya kadar.Sonra Mecidiyeköy'e.........

(+)

hakki
15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 18:05

arkadaslar kafama takilan bir soru var.edirnekapiya kadar olan bolum mayistami aciliyor yoksa mayista deneme suruslerimi baslayacak....veya hat bitti gibimide ona gore mayisa kadar denemeler yapilip olemi acilmasi dusunuluyor...son olarakta topkayi baglanti yapilirsa aradaki mesafeyi tam olarak bilemiyorum tabiki,bu hat yer ustundenmi yoksa altindanmi gidecek...bilgisi olan arkadaslara simdiden tesekkurler.

Mahmuttan
15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 18:23

Alıntı:
İBB metro tramvay işine bu LRT hattıyla başlamıyacak. en az 10-15 senedir LRT işletmesi yapıyor. Korkulacak bir durum yok. Bu zamana kadar benim hatırladığım kadarıyla cok büyük bir problem yaşanmadı. Yeterki İBB söz verdiği gibi zamanında hattı açsın. İşletmesinde evelallah hiç bir sorun olmaz.

İşletmeci kurumun tecrübesine bir dediğimiz yok (umarım burayıda Ulaşım A.Ş. işletir İETT ye vermek hatası yapılmaz, çünkü son dönemde İETT raylı ulaşım ile ilgili her işe elini uzatmaya başladı) ama benim söylediğim şeyi anlamıyorsunuz sanırım, tünel içerisinde ve oluklu rayda işletme yapılacakmış, daha önceki konularda eski ABB trenleri kullanılacak deniliyordu bu araçların aydınlatma sistemleri zayıf, heleki oluklu rayın içini hiç göremezsiniz, burada ray üzerinden araçları izlemiyor iseniz nasıl hafif raylı işleteceksiniz, yani sizin bu yolcuyu ortalama 50 maks 70km hızla taşıyabilmeniz lazım bunu yapmıyorsanız bu işletme tramvay olur, o zamanda çıkıp biz hafif raylı yaptık demesinler, İBB ve yetkilileri dahi yaptırdıkları şeyin ne olduğunu bilmiyor gibi bir durum var biri tramvay diyor öbürü hafif raylı, kusura bakmayın ama çok bilen arkadaşlar saatte 50 km hızla ilerleyen ve ağırlığı 35 ton olan iki vagonun karşıdan bir vagon gelirken raydan çıkması halinde olacakların sorumluluğu kimde olacak, bunun olması çok ama çok kolay, bunu önlemek için de tünel ağızlarına nöbetçi klubeleri koyarlar herhalde, çok fazla şey söyleyip te yol göstermiş olmaya gerek yok ama şu kadarını söyleyeyim Pazartekke de 6 yıl kadar önce kendi gözlerimle bir anda nasıl raydan fırladığını gördüm aracın hemde tramvay hattında, 1 yıl kadar öncede CNR Fuarın orda viyadüğün içinden kenardaki betonların üzerine inen çocukları gördükten sonra zaten ne yapılsa boş bu millete kanısına vardım, Allah tan bu durumu makinist görüp durmuştu, kabinin arkasında olduğunuz zaman telsiz konuşmalarınıda duyabiliyorsunuz, güvenliklere haber verildi ama o çocuklar yakalandımı bilmiyorum her ne ise, bunlar duyum bu önlemler olmadan hafif raylı olmaz, oy sevdası ile birilerinin canı yanarsa, can yakmayan koltuklarda oturanlar elbet bir bahane bulacaktır. Umarım alıntıdaki mesajı yazan arkadaş ta o karede yer alanlardan değildir. (Forumu takip eden pek çok belediye üyesi varmış ya, Sesimi duyan yokkkmuuuuu?)

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM