Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kemal Çevik
15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 14:11
İstanbul'da Otobüse Öncelik

Ulaşımcı (olan olmayan) arkadaşlar,

Bugün Sabah gazetesinde köşesinde Hıncal Uluç
demiş ki

http://www.sabah.com.tr/yaz02-10-120.html#

Alıntı:
BUNU Londra, Paris, New York belediyesinin bir otobüsü yapsa, o şöför ne olurdu"

Ben de  mail ile dedim ki

Alıntı:
Hıncal bey,

"Bu kentlerin belediye otobüslerinin şöförleri, böyle bir şeyi yapmayı akıllarına bile getirmezlerdi ki.." diyorsunuz  diğer şehirleri bilemem ama şu sıralar çalışmakta olduğum  Paris'te bir RATP sürücüsü bunu ÖZELLİKLE yapar, yapabilir.  Bekleyen sıranın en önüne geçer, sağında ikinci şerit oluşturur, kavşağa girmeden kenarda bekler, ışık yeşil olunca bekleyenlerin önüne atlar vs.. Diğer araçlar da bu otobüse yol verirler, ya da aynı yöne gitmiyorlarsa arkasında uslu uslu beklerler. Çünkü şehirde kavşaklarda öncelik toplu taşıma yapan otobüsündür, özel araçların değil.

Paris'ten selamlarımla.

Gazete, ya da sayın Uluç sözlerimi dikkate alır mı bilemem, ama benim bildiğim birçok şehirde öncelik her zaman otobüsündür. Tabii ki cankurtaran, itfaiye araçları ile karşılaştırmıyorum.  Duraktan kalkan otobüs işaretini verdi mi arkadan gelen trafik durur, o da rahat rahat cebinden çıkar. Sola  ya da sağa dönmek için bekleyenlerin yanında ek sıra oluşturabilir, yanlarından gelip önlerine dönebilir. Otobüsün peşine takılan birkaç açıkgözü saymazsak diğer araçlar buna izin verirler, çoğu zaman yazılı olmasa da kuraldır: Otobüs önce geçer.

Örneğin Paris'te bizim nedense unuttuğumuz döner kavşaklardan ( göbek) çok miktarda var. Sola dönecek otobüs eğer dönüş şeritleri dolu ise, düz geçenleri bekleyen sağdaki araçların önünde durur, geldiği yöne kırmızı, kapattığı yöne yeşil olunca da önünü kestiklerinden önce kavşağa girerek yoluna devam eder, kimse de hesabını sormaz bu otobüsün ve toplu taşıma kullanan yolcunun hakkıdır.

Özellikle sitedeki IETT sürücüleri bu konuda ne diyecekler acaba?
Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 23:09

"Otobüse Öncelik"... İstanbul için ne kadar eğreti ve komik duran bir cümle... Hareket halindeki bir otobüsün önüne sağ ve sol şeritlerden hızla gelip yerleşmeye çalışan araçlar, duraktan çıkmak için sola hareketlenen otobüse uzun süre yol vermeyen kamyonetler, minibüsler... Ne ararsanız var burada... "Medrano Sirki İstanbul'da"

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 19:19

http://www.sabah.com.tr/yaz02-10-120.html#

İki gün teknik bir arızadan dolayı internet'e giremedim. Dolayısı ile Hıncal Uluç'un yazısınıda okumadım.
Kemal Bey linki yeniden verirseniz hem okuyup hemde Hıcal Uluç'a bir dipnot da ben göndermek istiyorum.

Trafik kanunlarımıza göre toplu taşıma araçlarının %65 geçiş üstünlüğü var , bu kanun yıllar önce vardı şimdi varmı bilmiyorum. Türkiye'de %100 geçiş üstünlüğü olan ambulansların bile önü kesiliyor , emniyet şeridi ihlali yapılarak belkide bir cana kastediliyor...

Bostancı'da çarşamba pazarınını herkes bilir az çok...
Şimdi artık meşhur Bostancı Çarşamba pazarı yok !!!
Neden mi ?
Bir çarşamba günü aniden hastalanan bir vatandaşımıza hastaneye gitmek için ambulans çağrılıyor.
Ambulans pazar yüzünden sokağa giremiyor ve vatandaşımız hayatını kaybediyor... (Allah Rahmet Eylsin)
ve Toplanan imzalar ile pazar kapatılıyor.

Hıncal Uluç'un yazısını okumadım , konu tam anlamı ile böyle mi ? Kemal Bey bilemiyorum ama Türkiye'de özellikle biz İETT Şoförleri trafikte bir çok şehir magandasının , trafik canavarlığına rastlıyoruz...
Akın Bey'in de dediği gibi
Alıntı:
Hareket halindeki bir otobüsün önüne sağ ve sol şeritlerden hızla gelip yerleşmeye çalışan araçlar, duraktan çıkmak için sola hareketlenen otobüse uzun süre yol vermeyen kamyonetler, minibüsler... Ne ararsanız var burada... "Medrano Sirki İstanbul'da"

Gerçekten ne ararsak var !!!

Mustafa Kumbar

cihanist
15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 19:29

İstanbulda kesinlikle toplu taşıma araçlarına öncelik verilmiyor. Kaç defa İETT şöförü, yol yüzünden kavga etti şahitim. Hatta en son ramazan ayında maganda biri, bulunduğumuz otobüsün camına vurarak kırdı, İETT şoförüyle geldi yumruklaştı, hem de bu kişi haksızdı ve aracında kadınlar yani ailesi olduğu halde bu ahlaksızlığı yaptı. Bunlar şehirli olamamanın verdiği zavallı durumlar. Zaten şehirde ne kadar sorun varsa hepsinin sorumlusu köyden büyük şehire göç. Çoğu kişi kendi köyünün bağlı olduğu şehri bile doğru düzgün görmeden büyükşehire göç ediyor.

Gelelim diğer bir hususa, minübüsçülerin hemen hemen hepsi, Halk otobüsülerinin çoğu ve İETT şöförlerinden bazıları da inanılmaz şeyler yapıyorlar yolda. Bu yüzden de diğer sürücülerin bu araçlara anlayışlı davranması pek beklenemez.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 23:24

Cihan'ın da altını çizdiği gibi, üstü örtülü bir rekabet var galiba değil mi İstanbul yollarında? İki taraf da üstünlüklerini kabul ettirme çabasında. Küçük araçlar pratik ve çevik olmalarının verdiği avantajla yol kapma telâşındayken, büyük araçlar (otobüsler ve midibüsler), hacimlerinden ötürü, yolun kendilerinde olmasını istiyorlar.

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

15 yıl önce - Cmt 10 Şub 2007, 23:38

İlk ehliyetimi aldığımda (Trafikten alırdık eskiden , şimdiki gibi kurslar yoktu.) Babamın ilk nasihatları idi :

-Asla yol benim zannetme !
-Yavaş ve dikkatli git !
-Öğrenci taşıyan araçlara özellikle yol ver !
-Toplu taşıma araçlarına saygılı ol , uzak dur mesafeni koru !
(Bunun nedenini içerisinde olan yolcuya saygıdan ileri geldiğini söylerdi.)
-Asla büyük araçların sağından geçme !

Yani minibüscünün tipi ofsayt , halk otobüsü yolda yavaş ilerleyip illah dedittiriyo , iett hızlı gidiyo vs. ne olursa olsun toplu taşıma araçlarına saygı içerisinde olan yolculardan dolayı olur ...
Onlar üst-üste , nefes-nefese giderken sizin rahat-rahat gitmeniz doğru değil.

Eee birazda birbirimize saygılı olursak bu işi köşe yazılarına taşımadan hallederiz !

Olmaz olmaz demeyin bırakın birgün şehir magandasına yol verin bakın göreceksiniz hayat başka güzel olacak sizin için...
Maganda yaptığı ile kalmaz , çekirge misali üçüncüde mutlaka yakalanır...

Mustafa Kumbar

Kemal Çevik
15 yıl önce - Pzr 11 Şub 2007, 00:16
Bu da Sabah'ın hatası

Alıntı:
Kemal Bey linki yeniden verirseniz hem okuyup hemde Hıcal Uluç'a bir dipnot da ben göndermek istiyorum.

Mustafa Kaptan,

Sabah'ın en son günkü sitesinden yazarlar, Hıncal Uluç seçip, o günkü yazılar sayfasının  en altından 9 şubatı seçmek gerekiyor.

Yazıya ulaşmak isteyen tüm arkadaşlara duyurulur

Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 11 Şub 2007, 16:33

Bir zamanlar İstanbul'da varolan tercihli otobüs yolları hep tu-kaka oldu. Ama şu andaki haliyle çok daha rezalet toplutaşıma akışı Hiç değilse özel araçlar tarafından yola tecavüz olayları az miktarda yaşanırdı (Son yıllarında fütursuzca tercihli yola girenler hariç).

Akın KURTOĞLU

kkerem
15 yıl önce - Pzr 11 Şub 2007, 17:48

Merhaba;
Hıncal Uluç, otobüsün önceliğinin olup olmamasından bahsetmemiş ki. Trafik kurallarına uymamasından bahsetmiş:

Alıntı:
Biz Nispetiye Caddesi'nden sola dönüp Tepecik yoluna girmek için altı yedi araba sıraya girmiş, yeşili bekliyoruz.. Bu Belediye Otobüsü, yani kurallara en uyması, örnek olması gereken araç, bizi eşek yerine koydu, sağımızdan geçti, en ileride durdu, ikinci şerit yapıp Nispetiye trafiğini de keserek.. Çok da durmadı.. Durum uygun olunca, kırmızıda bastı gitti.

Paris'te neler olduğunu bilmiyorum ama, ülkemizde, yanlış şeritten kavşağa girmek de trafik suçudur, kırmızıda geçmek de. İster toplu ulaşım aracı olsun, ister olmasın...

Ama tıpkı Paris'te olduğu gibi, bizim ülkemizde de hiçkimse, otobüs ya da minibüs şöförü, araç sürücüsünü eşşek yerine koyup kuralları ihlal edince, ses çıkartmaz. Herkes alışıktır çünkü. Alışık olmayanlar ise, trafikteki zamanlarının yarısını korna çalarak geçirir. Sonunda da birgün dayak yer. : )

Otobüs sürücüsü kırmızıda geçmiş, daha ötesi mi var? Bunun geçiş önceliği ile alakası kalmamış artık : )

İyi günler.

Kemal Çevik
15 yıl önce - Pzr 11 Şub 2007, 18:03
Doğru,

Alıntı:

Otobüs sürücüsü kırmızıda geçmiş, daha ötesi mi var?

Ben de zaten kırmızda geçer, geçsin demedim ki, ama sola dönüş şeridinin yanında ikinci şerit yapıp beklemesine izin verilir dedim.

Kırmızıda geçmeye hiçbir yer, hiç bir zaman ve hiçbir araç için  onay vermek mümkün değil, ama otobüslere Istanbul'da  da trafikte öncelik vermek gerekiyor diye düşünüyorum. Onlarca yolcusuyla otobüsü dönüş için bekletmenin bir alemi yok bence.

Kemal ÇEVİK

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM