Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Fahriye
12 yıl önce - Sal 25 Ekm 2005, 19:44

(+)

Kaptanların çoğu bayan.

alabay

12 yıl önce - Sal 25 Ekm 2005, 21:19

Öyle mi? Vay! Çok güzel.
Bence Türkiye'de biraz az görünüyor henüz, yani İETT'de (İstanbul) meselâ hiç bayan şöför görmedim. İzmir'de metroyu bayan (da) kullanıyor. Hatırlıyorum, 94'te son Antalya'daydım, orada ilk kez bayan taksici görmüştüm. Aslında neden laik ve modern bir ülkede kadınlar böyle fonksyonlarda nadiren bulnunuyor?

B. Alabay
.

Behçet Uluvar

12 yıl önce - Çrş 26 Ekm 2005, 08:27

Otomobil, otobüs, kamyon kullanan = Şoför

Gemi, tekne kullanan = Kaptan

Bot, Deniz motoru kullanan = Reis

Uçak, helikopter kullanan = Pilot

Tramvay, treleybüs kullanan = VATMAN

Fahriye
12 yıl önce - Çrş 26 Ekm 2005, 10:21

Alıntı:
Tramvay, treleybüs kullanan = VATMAN

Bu, bayan olunca VATGIRL veya VATWOMAN  mı olmalı?

Lafın gelişi, kaptan demiştim; daha eğlenceli geldi bana. Siz, buyurun VATMAN deyin bayan sürücülere.

İngilizce watt: elektrik birimi, man: adam
wattman ise ingilizce değil(miş) ben de merak edip epey internette araştırdım.

O zaman sonuç: erkek veya bayan farketmez, tramvay sürücüsüne WATTMAN diyoruz.
Teşekkürler Selen, bizi bilgilendirdiğin için.

En son Fahriye tarafından Çrş 26 Ekm 2005, 14:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Selen
12 yıl önce - Çrş 26 Ekm 2005, 10:33

vatman :(isim- Fransızca wattman) Tramvay sürücüsü
"Yolda giderken / Vatman çan çalar, şoför korna."- B. Necatigil.
Kaynak: TDK Güncel Türkçe Sözlük

Erkan Cabuk
12 yıl önce - Pzr 04 Arl 2005, 07:36
Tramvay güzergahına kameralı kontrol

Tramvay güzergahına kameralı kontrol

Büyükşehir Belediyesi tramvay güzergahını kamerayla gözetleyecek.
Belediyenin Trafik Şubesi görevlileri, İki Eylül Caddesi ve çeşitli noktalara kameralar yerleştirdi. Yetkililer, böylece tramvay güzergahını daha rahat kontrol edebileceklerini belirterek, "Tramvaylara hasar veren ve raylara sabotaj amaçlı zararlı maddeler yerleştiren kişiler anında tespit edilecek " dedi.
Kaynak; http://www.sakaryagazetesi.com.tr/haber.asp?id=18 ...kategori=1

engin ertaş

12 yıl önce - Pzr 08 Oca 2006, 03:50

Avusturya da denenirken... Epey zaman önce... Hoşuma gitti buraya koyayım dedim...

engin ertaş

12 yıl önce - Prş 19 Oca 2006, 21:10
estram

Çok güzel estram resimlerinin bulunduğu bir link:
http://www.eskisehir-bld.gov.tr/fotograf/estrm/index.html

engin ertaş

12 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 01:51
estram

Estram işletme müdürünün geçenlerde çıkan bir gazetede yaptığı söyleşide yolcu sayısının beklenenden fazla çıkmasından dolayı sistemin yoğunlunun fazla olduğunu söyleyip bunu gidermek için yeni tramvayların alınacağını ve güzargahların 3 ana hat olan SSK-Otagar-Osmangazi Üniversitesi arasında yapılıp opera hattına sadece çarşı durağından aktarma yapılılacağını şöylemiş. Opera hattında kullanılmak üzere de ayrıyaten nostaljik tipte çift tarafında kapıları olan tramvaylar kullanılacakmış. Şu andaki hattın 30 tramvayı kaldırabileceğini söyleyip ancak 2007 yılından önce yeni tramvayın gelmesinin mümkün olmayacakmış. Bunun nedeni de üretici firmanın siparişlerinin 2007 yılına kadar dolu olmasıymış. Hatta uzatılacakmış ancak tam olarak nerelere uzatılacağı belli değil. Tabi bunların yapılabilmesinin en büyük engeli hükümetin kredi kullanımında büyük zorluklar çıkartması. Şu an içinden bundan dolayı birkaç belediye projesi bekletilmekte kazanılmış kredi hakkını belediye kullanamaktadır. Umarım ESTRAM plananlan şekilde daha da geliştirilir...

gusanmaz
12 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 13:06

Sevindirici bir haber.Fakat keşke o tramvaylar daha erken alınabilse.Birde sanırım tramvayın çalıştığı ilk günler 3 hat vardı.Yeni tramvaylar alındığında yeniden üç hatta hizmet vermesi bence akıllıca olur.Çünkü aktarma durağı tek durak olduğu için çok kalabalık oluyor.3. hat ta hizmete girerse çarşı durağının yoğunluğu azalır gibi.

Birde tramvaylar bir kısmı başka firmadan alınamaz mı acaba?Bu durumda uyumsuzluk mu olur acaba?

Son olarak Eskişehir'de yaşayan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum.
Duraklarda turnike sistemine geçileceği söyleniyordu geçildi mi?
Ayrıca son Eskişehire'e geldiğimde çarşı durakları uzatılıyordu uzatıldı mı,bu işin olumlu bir katkısı oldu mu?

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM