Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antalya Kemer - Göynük Kanyonu
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> ANTALYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Emre_Ün

11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 15:34
Kemer - Göynük Kanyonu


Sitede aradım ama Göynük Kanyonu ile ilgili bir başlık bulamadım. Göynük beldesi var ama kanyon un resimleri oda yoktu. Nihayet 10 mesajı doldurdum ve bu kanyonla ilgili başlığı açmak bana nasip oldu.

Öncelikle biraz bilgi:

Göynük kanyonu göynük beldesine çok yakın mevki olarak Antaladan gelirken göynüğe gelmeden hemen önce, yolun sağında kurumuş br nehir yatağı görürsünüz (kışın bilmem ama yazın kurumuş gözüküyor). Orası aslında kurumuş bir nehir değil göynük kanyonunu ta kendisi. Ancak suyu denize ulaşamıyor daha içerlerde bitiyor ancak yatakta ilerlerseniz mükemmel doğa harikası ile karşılaşacaksınız.
Araba ile göynük beldesinin içinden geçerek yada ana yoldan gelirken nehir yatağına gelmeden hemen sağa dönerek gidebilirsiniz.

Nehir yatağına paralel bir patika yol var arabalar ve yayalar gidebiliyor. Bir süre sonra su başlıyor (A noktası) ancak su ilk başta çok cılız. Araba ile belirli bir noktaya kadar gidilebiliyor (B noktası) burada aracı park edebileceğiniz az sayıda park yeri mevcut. Ayrıca bu B noktasına kadar giderken her an suyun içine girebilir yada sudan patika yola çıkabilirsiniz yani patika yol çok yüksek değil. Buraya kadar göynük kanyonu saklıkent yada körülü kanyon gibi bir kanyon değil suyu çok sığ ara ara yüzecek birikintiler var ama ıslanlmak istemezseniz bu da mümkün sürekli kuru yollar yada ayağınızı sokacağınız kadar sığ yol alternatifleri de var taşların üzerine basarakta ilerleyebilirsiniz.

B noktası nın yakınlarında bir köprü göreceksiniz (öyle doğa harikası beklemeyin bildiğimiz mealden bir köprü patika yolu izleyenler hiç suya girmeden nehrin diğer kenarına geçsin diye konmuş zira bu noktadan sonra patika yol (sadece yayalar için) nehrin dier tarafından devam ediyor.) Bu B noktasının bir özelliğide uzun bir süre (C noktasına kadar) bi daha patikadan suya ine yada sudan patikaya çıkma şansınız yok patika yol çok yüksekten devam ediyor. C noktasında tekrar su seviyesine iniyor.

C noktasından sonra kanyon artık tamamen suda ilerliyor artık kuru kalma şansınız yok yüzerek ilerleyeceksiniz. Sudan kaygan taşlara çıkmak çok çok zor olduğu için sürekli bir halat size kılavuzlık ediyor. Burası artık saklıkente benziyor derin bir yazık ve çok derin bir su. En sonunda yolun sonuna varıyosunuz (D noktası) burda bir şelale göreceksiniz. 2 m yüksekliğinde. Teoriik olarak devam etmek mümkün tepeden bir halat sarkmış ancak suyun debinine karşı gelip kaygan kayalara tırmanmak imkansız gibi.  


Genelde insanların tercih ettiği rota B nokasına kadar araba ile gidip C noktasına kadar yaya gidip ordan suya girmek D noktasından dönüp aynı yolu aynı şekilde takip etmek.

Ancak A dan B ye giden yolda oldukça güzel ben size orayıda görmenizi tavsiye ederim. B ile C arası aşılması çok zor engeller var ancak kanyonun tamamını görmenizi tavsiye ederim o nedenle C den B ye suyun akış yönünde ilerleyin sık sıkta arkanıza dönüp doğa harikasını seyredin

Tavsiye rota A-B (sudan) B-C (patika) C-D-C ( sudan), C-B (sudan) B-A (karadan.)


Ayrıca birkaç tavsiye daha:
-Mutlaka ayağınızda sandalet olsun çıplak ayak yada terlik bayaa sıkıntı oluyo.
-Giyinik gitmeyin giyinik giderseniz fazla ilerleyemezsiniz canınız mutlaka suya girmek isteyecektir mayo ile gidin t-shirt giyerseniz ıslanmasını göze alacağınız bir şey olsun.
-Telefon yada Foto-Makinesi yanınıza 1 den fazla almayın (bütün grupta) onuda sadece A - B arası gidiyosanız alın daha ilerdi gitmeyi planlıyosanız hiç olmasın yanınızda.  
-Cüzdan almayın (ıslanıyo) kimlikleri ve az miktarda parayı bi poşete sarıp sarmalayın mayonun cebi olan bir arkadaşa verin.


Burda koacağım resimlerin tamamı A ve B noktaları arası çekildi daha ileri resim yok. İlk gün bilemeyip giyinik gitmiştim yanımda makine vardı ama B den döndüğümüz için sorun olmadı. 2. gün B ye arabayı bırakıp C ye karadan gidip D den dönüp arabaya kadar sudan gitmiştik orda ne makine ne giysi yoktu iyi oldu


Bu kadar laftan sonra resmlere başlıyalım.
(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
En son Emre_Ün tarafından Çrş 07 Şub 2007, 15:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Emre_Ün

11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 15:36(+) 

(+)


Kanyon ve bendeniz

 

(+) 

(+) 

(+)


Kanyonda sık sık bu şekilde küçük şelaleler göreceksiniz B noktasına kadar hiçbiri saklıkentteki gibi zorlu değil çok rahat aşılıyor.


En son Emre_Ün tarafından Çrş 07 Şub 2007, 15:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Emre_Ün

11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 15:37(+) 

(+) 

(+)


Bu resim uzun süre bilgisayarımda duvar kağıdı olarak durdu. Gerçi alttaki tarihi kestiğim için resmin tamamı gözükmüyor.


 

(+) 

(+)
A.Rıza AVcan

9 yıl önce - Prş 06 Ağu 2009, 21:53
Kemer - Göynük Kanyonu
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


A.Rıza AVcan

9 yıl önce - Cum 07 Ağu 2009, 20:26
Kemer - Göynük Kanyonu
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANTALYA