Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet Kasım
15 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 13:13
[İST-C1.02] - Tünel, Galata Kulesi'nin Tam Altından mı Geçiyor?Osmanlı zamanında yapılan Karaköy-Beyoğlu Tüneli acaba GALATA KULESİ' nin altından geçiyormu ?
Geçiyor ise nasıl bir teknikle geçilmiştir.Yada Kuleden tünele gizli yada aşikar geçiş var mıdır ?


İşte google'da TÜNEL GÜZERGAHI ve KULE :

 

(+)NE DERSİNİZ ???


ömer
15 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 23:37

Bu sitede sanirim böyle bir forum vardi zaten.
Osmanli zamaninda yapilan savas aninda kacabilmek icin olan tünellerden birisi olabilir.
Bu tüneller okul veya hastane gibi binalarin altindan geciyormus.
Ama yaniliyo olabilirim.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 11:36(+)

Tünel'in tam güzergâhı, kırmızı ile çizildiği gibi zannedersem. Yani, kuleye bir miktar daha yaklaşıyor ama, tam altından geçmiyor. Aslında Tünel'in yeraltında katettiği derinliği bulmamız gerekli. Kulenin temellerinin ise ne kadar eksiye indiği konusunda doyrucu bir malûmat yok elimizde...

Mehmet de kırmızı ok işaretini tam yerine koymuş.   Kulenin tam noktasını ortofotoda seçemedim...

Akın KURTOĞLU


sabahattin kayış

15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 11:50

Alıntı:
Mehmet de kırmızı ok işaretini tam yerine koymuş.   Kulenin tam noktasını ortofotoda seçemedim...


Kırmızı ok sanırım, hemen orada gri bir yuvarlak ve siyah gölgesini gösteriyor, yani kırmızı ile çizdiğiniz tam teğet geçiyor, altından geçme ihtimali çok yüksek bu durumda..


Mehmet Kasım
15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 14:11

Abi geçiyor kesin Bağlantısı varmdır acaba Kuleyle...

Buyrun işte : 

(+)
Ahmet Tan
15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 17:08

Galata Kulesinin 5-10 metre batısından geçiyor olması lazım..
Tünel hattının, Neyzen Tevfik tarafından Galata Kulesinin (kibarca) 'fallus'u olarak tanımlanan Kuledibi Göz Hastanesi (eski İngiliz Deniz Hastanesi) tarihi kuleli binasının tam altından geçtiğine eminim.


sabahattin kayış

15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 17:13(+)

Bir de harita üzerinde hattı tek doğru çizgi halinde çizmişsiniz, hiç düşündünüzmü benim mavi çizgi ile gösterdiğim hat boyunca hafiften bir yay çizebileceğini, doğrusal bir hat olduğundan emin misiniz?En son sabahattin kayış tarafından Çrş 07 Şub 2007, 17:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 17:21

Evet, olayı 3 boyutlu düşündüğümüzde, kesinlikle kuşbakışı görünümü doğrusal ama; enkesitini incelersek, y=x grafiği gibi değil de, biraz daha orta noktasında aşağıya doğru hafiften bombeli, parabolik olduğunu görürüz. Topografyadan ötürü, tam bir yokuşaşağı yol takip etmez, çocuk parklarındaki kaydıraklarda olduğu gibi, bitim noktasına doğru bir farklılık vardır. Ayrıca hızın ivmelenmesi sırasında dengeyi sağlamak amacıyla da düşünülen bir yavaşlatma kontrolü de olabilir. Benzeri Kabataş tübünde de mevcuttur.

(Kaynak: funimag.com)

NOT: Mehmet Kasım; Tünel tarafında; platform daha soldan başlar. Gözünün önüne getir. Vagondan inince, 6. Daire-i Belediye tarafına bakan pencerelerin hemen yanından yürüyerek caddeye çıkılır. Karaköy tarafında da; binanın hemen köşe noktasının yanından kalkarlar.

Akın KURTOĞLU


alper kurbak
15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 17:37

Tünel'in Kule'nin yukarı tarafında, büyük hendek'e girerken sağda kalan, şimdi otopark olarak kullanılan boşluktan geçtiğini, buraya yüksek bir yapı dikmek isteyenlerin bu yüzden bunu gerçekleştiremediklerini duymuştum. Belki bu bilgi güzergahı bulmanıza yardımcı olur.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 19:29

Tünel'in çıkartmış olduğum teknik verileri şöyle:Maksimum %17 tırmanma açısına kadar ulaşan, ortalama açısı; %10 civarlarında seyreden, her iki istasyonu arasında; 62 metrelik bir seviye farkı bulunan bir sistem... Üstteki mesajda görülen enkesitte, yolun üzerinde varolan düzlük; Galata Kulesi'nin de üzerinde yeraldığı alanın konumu... Göz kararı orantıladığımızda, Galata Kulesi'nin zemini ile Tünel'in tavan duvarları arasındaki fark, ortalama; 15 metre kadar...Galata Kulesi'nin, altına denk düştüğü varsayılan tüple arasındaki temel mesafesi maksimum; 20 metre, minimum; 10 metre, tam ortasında ise; 15 metre civarlarında... Şayet tüp, tam kulenin altından geçiyorsa, ortalama; 15 metrelik bir temel, yeterli güvenlik mesafesini karşılar mı? Bu sorulara cevap bulmak gerekir...

Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM