Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Buruciye Medresesi
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
tufanyıldırım

11 yıl önce - Prş 01 Şub 2007, 01:29
Sivas - Buruciye Medresesi


1271 M. yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptırılmıştır. İlmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmış ve devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bina olarak uzun yıllar kullanılmıştır.Sarımtırak renkli taşların oyma olarak yapılan giriş kapısı ve avlu karşısındaki iç cephe, devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerindendir.
      Yapı kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri açık avlu etrafındaki sütunlu revaklar ve bunların gerisinde bulunan hücrelerden oluşmaktadır. Giriş kapısının sol yanında mavi ve siyah çinilerle süslü türbe hücrede medrese binasını yaptıran Burucerdioğlu Muzaffer Beyin ve çocuklarının mezarları bulunmaktadır. Vakfiyesinden binada bir de kütüphane bulunduğu anlaşılmaktadır. Mukarnas kavsaralı bir nişin belirlediği taç kapıda dışa taşıntılı rozetler dikkati çekmektedir. Cephenin her iki köşesindeki demet payelerden oluşan köşe kuleleri yazı kuşağı ve pencereler cepheyi zenginleştirmektedir. Taş işletmeciliğinde ağırlığın taç kapıda yer aldığı görülür. yıldız, rumi ve geometrik motifler yüzeysel ancak bir dantel gibi işlenmiştir.(+) 

(+)

(+)

(+)
tufanyıldırım

11 yıl önce - Pzr 04 Şub 2007, 01:30(+) 

(+)


İsmail Erdoğan
11 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 11:25
Sivas-Buruciye Medresesi - yeni


BURUCİYE MEDRESESİ
1271 M. yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptırılmıştır. İlmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmış ve devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bina olarak uzun yıllar kullanılmıştır.

Sarımtırak renkli taşların oyma olarak yapılan giriş kapısı ve avlu karşısındaki iç cephe, devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerindendir.

Yapı kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri açık avlu etrafındaki sütunlu revaklar ve bunların gerisinde bulunan hücrelerden oluşmaktadır. Giriş kapısının sol yanında mavi ve siyah çinilerle süslü türbe hücrede medrese binasını yaptıran Burucerdioğlu Muzaffer Beyin ve çocuklarının mezarları bulunmaktadır. Vakfiyesinden binada bir de kütüphane bulunduğu anlaşılmaktadır. Mukarnas kavsaralı bir nişin belirlediği taç kapıda dışa taşıntılı rozetler dikkati çekmektedir. Cephenin her iki köşesindeki demet payelerden oluşan köşe kuleleri yazı kuşağı ve pencereler cepheyi zenginleştirmektedir. Taş işletmeciliğinde ağırlığın taç kapıda yer aldığı görülür. yıldız, rumi ve geometrik motifler yüzeysel ancak bir dantel gibi işlenmiştir.

KAYNAK :  http://www.cumhuriyet.edu.tr/sivas/sivas03.html(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
         Buruciye Medresesi'nden Kale Camiiseyfettindemirağ

11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 18:51
SİVAS MEDRESELERİ


Şifaiye Medresesi

İl merkezinde Selçuklu Parkı içerisinde, Çifte Minareli Medrese'nin tam karşısındadır. 1217 yılında Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Anadolu Selçuklu tıp sitelerinin ve hastanelerinin en eski ve en büyük olanlarındandır. 1220 yılında vefat eden I. İzzeddin Keykavus'un vasiyeti üzerine çok sevdiği Sivas'taki Şifaiye Medresesi'nin güney eyvanındaki türbede ailesiyle birlikte yatmaktadır.


 


m_emin
11 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 00:24

seyfettin demirağ,  

1. mesajınızdada fotoğrafını koyduğunuz eser, Şifaiye Medresesi değil, Buruciye Medresesi'dir.  
2. mesajınızdaki de Buruciye Medresesi değil, meşhur Çifte Minareli Medrese'dir.

Bilgileri yazarken lütfen dikkat edelim,
ayrıca, bu yapılar "Sivas" başlığı altında zaten vardı ...  


http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=7969&start=0
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27604

 site yöneticilerine duyurulur!

[ Mesajlar doğru başlıklara taşındı. Teşekkürler.- didem_ - Cum 01 Hzr 2007, 23:43 ]sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler