Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

15 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 21:08
[İST-F2.66] - İstanbul'un İlginç Yaya Geçitleri

Gördügüm de ilk dedigim laf "vaaaayyy be, sirf gavur yapmiyormus"! Bu resmin cekildigi yer neresi, gören bilen var mi yada bu tür yaya gecitlerinin benzerlerini gören var mi? Cok hosuma gitti, sokak ve caddeler böyle kaplanirsa cagdas bir görüntü verir ve en önemlisi tarfik de pisikojik bir "baski" üretir, bunu görünce "noluyo ya" deyip durur söförler

[ "Istanbul'da bu tarzda yaya geçiti gören oldu mu?" şeklindeki başlık konunun gelişmesi nedeniyle daha genel hale getirildi.- kemalsoylemez - Sal 30 Oca 2007, 16:41 ]

Volkan Cordan

15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 02:06

O fotonun nereden olduğunu tam olarak bilmiyorum, ancak "renkli asfalt" uygulaması özellikle Istanbulda 2002 yılından beri var. Bu konuda faaliyet gösteren Istanbul Büyük Sehir Belediyesine ait olan ISFALT A.S. nin (www.isfalt.com) calismalari mevcut.

Ayrıca www.arkitera.com sitesinde şu bilgileri buldum:

Alıntı:
İSFALT, fizibilite çalışmalarını tamamlayarak renkli asfalt uygulama aşamasına geçti

Türkiye`de ilk kez İSFALT tarafından karışımı hazırlanan ve deneme serimleri yapılan renkli asfalt, artık yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

İstanbul`un caddelerinden sokaklarına; parklarından, site içlerine kadar her alan için renkli asfalt uygulamayı hedefleyen İSFALT, fizibilite çalışmalarını tamamlayarak uygulama aşamasına geçti.

Yaklaşık bir yıldır renkli asfalt uygulamak için çalışmalar yapan İSFALT, Türkiye`de ilk defa yapay bitüm "Mexphalte C" kullanarak renkli asfalt uygulamasını Capitol alışveriş merkezinin önünde gerçekleştirdi.

Her renkten asfaltı çok rahatlıkla üretebilen İSFALT, örnek çalışmalarının ardından istenilen kurum ve şahıslara renkli asfalt servisi yapacak. Renkli asfalt, normal asfalttan yüzde 30 oranında daha pahalı. Bu ise boyama maliyetinden ve asfaltın hammaddesi agreganın İstanbul`un dışından temin edilmesinden kaynaklanıyor. Bunun yanında çalışmalarda suni bitümler kullanılıyor, bu tür bitümlerin pahalı olması, renkli asfaltın maliyetini arttıran nedenlerden.

1999 yılı içinde deneme serimleri uygulanan kırmızı asfalt, 2000 yılında Mahmutbey Fabrikası`nda 1.817 ton üretildi. Araştırma ve geliştirme çalışmalarına öncelik veren İSFALT, üyesi olduğu Amerikan Asfalt Ensitüsü`nün uyguladığı teknikleri de kullanmayı planlıyor.

İSFALT`ın örnek renkli asfalt çalışması yaptığı yerler şöyle:

- İSFALT Genel Müdürlük bahçesi
- Yıldız Teknik Üniversitesi
- Yenikapı Deniz otobüs İskelesi
- Pendik Deniz Otobüs İskelesi
- Fatih Fevzipaşa Bulvarı
- Spor AŞ`nin tenis kortu
- Capitol Alişveriş Merkezi önü
- Gaziosmanpaşa Meydanı

Link: http://www.arkitera.com/v1/haberler/2002/10/23/asfalt.htm

Ancak yüksek maaliyet nedeniyle (%40 daha pahallı),artık yaygınlaştırma çalışmaları durmuş gibi. Daha ziyade sipariş üzerine özel sektöre hizmet veriliyor.

Selam

ömer
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 05:20

Gercektende vaybee denilecek bir yaya gecidi ,  ben isvicrenin basel kentinde oturuyorum ve böyle yaya gecidi görmedim. Helal olsun.

Umarim Istanbulda daha cok böyle yaya gecidi yaparlar.

Engin

15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 08:32

nişantaşında sanat adına çiçek desenleri şeklinde boyanan yaya geçitleri olabiliyor  

Cüneyt AKIN
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 09:18

Olması gereken bu... İstanbul buna layıktır... Ancak yol çizgileri içinde aynı duyarlılık gösterilmeli..

Burç

15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 09:32

(+) Osmanbeyde ilginç bir yaya geçidi

fotoğrafı 4-5 sene önce siteye koymuştum :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=774#774

"Sokak sanatı" uygulaması olarak yapılmış idi.

hturann
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 10:44

Okmeydanı SSK'nın önünde böyle renkli bir yaya geçidi var.

messiah_haktan

15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 15:16

hangi renkilen? Benim gönderdigimden mi yoksa cicekliden mi?

coskunorenli

15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 15:17

Tahminimce Okmeydanı SSK önü. Çünkü buna benzer bir yaya geçiti orda bulunmakta.

hturann
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 17:25

http://tkm.ibb.gov.tr/ozurlu.aspx
..
İlk etapta Okmeydanı ve Vatan Caddesinde uygulamaya sokulan Özürlü ve Trafik projemizde modern teknolojinin geldiği noktada özürlü insanların hareket kabiliyetlerini düzenleyen akustik enformasyonlar detaylı olarak incelenmiş ve çevresel etkilerin asgariye indirildiği sinyalize kavşaklarda özürlü geçişlerine yönelik trafik çözümlerinin hayata geçirilmesi planlanmıştır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM