Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih civelek
15 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 12:14
Elazığ Havalimanı


Alıntı:
Elazığ Havaalanının yeni pistinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,  Vali Muammer Muşmal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, Elazığ Milletvekilleri Abdülbaki Türkoğlu, Zülfü Demirbağ, Şemsettin Murat, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve kalabalık bir  vatandaş topluluğu katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Havaalanı meselesinin Elazığ’ın uzun yıllar bekledikleri, siyasetçilerin hep sözünü ettikleri, ama bir türlü gerçekleştiremedikleri bir yatırım olduğunu belirterek, kendisinin, geçen yıl Elazığ’a gelişinde söylediği sözlerin ve güvenirliliğin burada pekişmiş olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.  

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, “Elazığ’a her gelişimizde, Bölge Milletvekillerinin öne sürdükleri havaalanı sorununu biz de bir incelemeye aldık ve gördük ki, manialar nedeniyle büyük uçakların inmesine elverişli değil.

Bir yıllık kısa bir sürede 22 Milyar YTL istimlak bedelleri ödenerek ihalesi yapılan havaalanının açılışını, inşallah önümüzdeki yıl Eylül ayında hep birlikte yaparız” dedi.

Vali Muammer Muşmal, Elazığlıların 66 yıldır bu günü beklediğini, tüm Elazığlılar ile birlikte bu güne ulaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, terminal binasının yapılmasını ve Elazığ’ın havaalanının havalimanına dönüştürülmesini arzuladıklarını ifade etti. Yapılacak havaalanın Elazığ ve çevre illerdeki vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar getireceğini belirten Vali Muammer Muşmal, emeği geçenlere teşekkür etti.

2007 Eylül ayında hizmete açılması planlanan 3000 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde olacak.
Elazig'in bir kismi daglik bir kismi duzluk olmasi lazim. Yazida da yazdigi gibi Elazig 3000 m'lik pist için elverisli. Bu konuda Google earth haritasi bulabilen arkadaslarimiz varsa, buraya aktarmalarini rica edecegim.

Sevgiler
cem


Erdal
15 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 12:56
Elazıg Havaalanı


DHL'nin sayfasında ki bilgiye göre;

Her iki başında doğal manialar nedeni ile "geliştirilmesi mümkün olmayan" 1720 m. Boyundaki mevcut pist yerine aynı yerde, farklı yönde büyük gövdeli uçaklara hizmet verebilecek konvansiyonel boyutlarda 3000x45 m beton kaplamalı yeni pist yapılacak. Yeni pistin yönü aşağıya iliştirdiğim resimdeki gibi olacak (kuzey (göl) güney yönünde.)(+)


Yeni pistin konumunu Google Maps'den de görebilirsiniz. Yeni pist yapılınca eski pist sanırım taxi ve depolama alanı olarak kullanılır.1720 mt'lik pisti zamanında dağa doğru yapan yetkililerimize ayrıca teşekkür ederim..!


Volkan Cordan

15 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 13:08

Öncelikle Elazığ iline hayırlı olsun yeni pist. Ancak bu gibi işler bir terminal binası ve de uzunca bir beton pist yapmakla bitmiyor.
Inşallah DHMI gereken seyrüsefer sistemlerini de yerleştirir, ki en fazla maaliyetli olanlar da bu sistemlerdir. Kaldı ki, o bölgenin coğrafi yapısı gereği bu sistemler son derece gerekli ve güvenli bir hizmetin verilebilmesinin ön şartıdır.

"Gerçekten ciddi bir projelendirme çalışması mı, yoksa yine bir seçim yatırımı mı?" sorusu hemen insanın aklına gelmiyor değil. Bekleyip göreceğiz!

Selamlar


Serhan Erbay
14 yıl önce - Pts 15 Eyl 2008, 22:12

Havaalanı inşaatında bir yılı aşkın gecikmeye karşılık nihayet sona yaklaşıldı.Elazığ havaalanı Uluslararası nitelikte Havalimanı oluyor.Pist genişliği 45 m uzunluk 3300 m olacak,pist ve apron inşaatı tamamlanmak üzere,önümüzdeki yıl yeni terminal binalarının ihale edilmesi planlanıyor.Türkiyenin en eski 6.havaalanı,ancak zaman içerisinde yetersiz hale gelmesi nedeniyle ihtiyacı karşılamaktan uzak olmuştu.Pistinin yenilenen ve değiştirilen yönü sayesinde,Elazığın ve bölgenin önemli bir sorununu çözülecek,İstanbul ve Ankara ile olan karşılıklı günlük birer olan sefer sayıları artacak,yeni yurtiçi ve yurtdışı hatlar açılacak,Elazığ ve çevresinin elazığa 140 Km mesafedeki malatya havaalanı ve 155 Km mesafedeki Diyarbakır havaalanını kullanma zorunluluğundan kurtaracaktır.Zira Elazığ ve çevresi havaalanı sorunu nedeniyle komşu illere gitmek zorunda kalıyordu.
Konuya ilişkin Kanaletv.nin haberini aktarıyorum.

Apron betonu bitti
Havaalanı pistinin Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Elazığ’ geliş tarihine yetiştirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Havaalanı Pist inşaatında çalışmalar tüm hızıyla sürerken tüm hesaplar 18 Ekim tarihine göre yapılıyor. Çift vardiya usulüyle çalışmalarını sürdüren AR – Yapı inşaat ekipleri Apron betonunu tamamladılar.

Halen yeni Pistle apron arasında bulunan taksi yolunun alt yapı sıkıştırılması yapılırken, diğer yandan ekipler Yeni pistin banket beton döküm işlemlerini sürdürüyorlar.

Yapılan yoğun çalışmaların ardından 18 Ekim tarihinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın uçağının yeni piste indirilerek, açılış yapılması planlanıyor.

Öte yandan Havaalanı çevre yolu ışıklandırma ve tel çit çekim işlerinin de yoğun bir çalışmayla sürdürüldüğü gözlemlendi.


neşetyıldız

14 yıl önce - Sal 16 Eyl 2008, 16:10

Elazığ ilimiz hızlı gelişen ve sanayileşen illerimizdendir.Havaalanın uluslaraarası olması sevindiricidir,çünkü Elazığ da her imkan var,sanayii,turizm,ticaret ve eğitim imkanlarıyla doğunun parisi diyebiliriz.Belediye çalışmalarıda göz kamaştırıyor.Elazığlılara hayırlı olsun.alfaromist
14 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 18:14
Ne gerek vardı


Elazığın yanıbaşında Malatya gibi bir büyükşehir varken ve Malatyanın da bir havalimanı varken ne gerek var o kadar paranın boşa harcanmasına.O para Elazığın daha öncelikli ihtiyaçları için harcanabilirdi.Yıllardır ülkemizin paraları böyle havaalanları stadlar vs ile çöpe gidiyor.Elazığ belediyesine hibe edilip alt yapı ile ilgili sorunlar giderilebilirdi mesela o para ile.

Serhan Erbay
14 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 21:47

Malatyalı arkadaşım Elazığda Havaalanı var ve zaten ulaşıma açık sorun havaalanının yönünün doğal maniaalar teşkil etmesi ve pistin kısalığı idi.Bu nedenle özel uçaklar gelemiyordu.Oysa yolcu potansiyeli ciddi anlamda mevcuttu.halihazırda hava trafiğinin yarısı diyarbakır ve malatya illerine kaymıştı.Yanlış olan Elazığa şuanda havaalanın yenilenmesi değil,çünkü Elazığ Havaalanı 1938 yılında yapılmış ve 1940 yılında hava trafiğine açılmıştır.Yani Malatya havaalanından eskidir.Yanlış olan Malatya havaalanının yeridir.Bugün İnönü üniversitesinden Beyler deresine devam eden yakın ve birleşik belediyelerle nüfusu 430.000 civarında bir Malatya ile doğusunda Keban barajı sahilinden başlayıp aralıksız devam eden güney batısındaki Malatya yolu üzerinde Hankendide sonlanan,yurtbaşı, yazıkonak,Akçakiraz, mollakendi,Altınçevre ve hankendi Belediyeleri ile birlikte 400 Bin nüfuslu bir Elazığın, ortasına yakın her iki şehire hitap edebilecek örneğin Malatya Kale civarında bir havaalanı yapılmasıydı.Böyle olsaydı (örneğin EL-MA )Havaalanı çevre illerle birlikte iki milyonu aşkın bir kitlenin kullanabileceği rahatlıkla Adıyaman,Tunceli,Bingöl illerinide kapsayacak bölgesel havaalanı olacaktı.Ama her ile bir havaalanı kampanyasında 81 ilin neredeyse tamamına havaalını yapıldığı bir furyada yolcu potansiyeli bakımından ilk 20 şehir arasında olan bir ile yapılan havaalanını çok görmemek gerek,Elazığa 140,Bingöle 285,Tunceliye 210 Km mesafede olan bir havaalanını kullanmak biraz zor.Nitekim yolcullar her seyahatlerinde yoldan şikayetçiler,Elazığın birinci sorunu Havaalanı ikinci sorunu batıya açılan yeni güzergah ihdasıdır.İnşallah Elazığ ve doğusunu keban ilçesi üzerinden,Yozgat Akdağmadenine bağlacak,uzunyaylanın mahrumiyeti ve iklim koşullarından kurtaracak,Batı illeri ile olan mesafeyi kilometre ve saat olarak kısaltılacak yolun yapımı proğrama alınır.Bu konudaki yoğun çabaların sonuca ulaşacağına inanıyorum.Bu yol Sivas yolu aracılığı ile Malatyanında ulaşım sorununu ciddi anlamda çözer.

Bangir
14 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 22:28

Alıntı:
Yaklaşık 80 Milyon YTL'ye Mal Olacak Elazığ Havaalanı'nın Temel Atma Töreni, Cumartesi Günü Yapılacak.
Yaklaşık 80 Milyon YTL'ye mal olacak Elazığ Havaalanı'nın temel atma töreni, Cumartesi günü yapılacak.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 80 Milyon YTL'ye mal olacak havaalanının 2007'nin Ağustos ayında hizmete gireceğini açıkladı. Cumartesi günü yapılacak Elazığ Havaalanı'nın pist temeli atma törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekileri Necati Çetinkaya, A. Baki Türkoğlu, Zülfü Demirbağ, Şemsettin Murat katılacak. Necati Çetinkaya, yapılan çalışmaların modern kentleşme sürecinin alt yapısını oluşturmaya yönelik olduğunu belirterek, hedeflerinin Elazığ'ı daha kalkınmış bir hale; sanayisiyle, ulaşım ve kültürel yapısıyla Doğu Anadolu'nun cazibe merkezi haline getirmek amacıyla olduğunu söyledi. Çetinkaya, "Elazığ Havaalanı pisti, 80 trilyona TL'ye mal olup 2007 Ağustos ayı içinde açılacaktır. Havaalanın tamamlanmasıyla işadamlarımızın dünya pazarlarına açılmaları için önemli bir kapı açılmış olacaktır. 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki pistin temel atma törenine bütün Elazığlılar'ı davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Burak Canpolat
14 yıl önce - Pzr 21 Eyl 2008, 18:10

Alıntı:
Elazığın yanıbaşında Malatya gibi bir büyükşehir varken ve Malatyanın da bir havalimanı varken ne gerek var o kadar paranın boşa harcanmasına.O para Elazığın daha öncelikli ihtiyaçları için harcanabilirdi.Yıllardır ülkemizin paraları böyle havaalanları stadlar vs ile çöpe gidiyor.Elazığ belediyesine hibe edilip alt yapı ile ilgili sorunlar giderilebilirdi mesela o para ile.


Arkadaşım Malatya'da havalimanı var diye bu durum Elazığ havaalanının yeniden yapılandırılmasına engel bir durum değil ki. Ayrıca Elazığ'dan Malatya havalimanına gitmenin tam bir işkence olduğunu gidenler iyi bilirler. Elazığ havaalanı 18 EKİM 2008 tarihinde Sayın Başbakanımızın Elazığ'a gelmesi ile birlikte ulaşıma açılacaktır ve alana inen ilk uçak Sayın Başbakanımızın uçağı olacaktır...

Hayırlı olsun ELAZIĞ, hayırlı olsun ELAZIĞLILAR

Burak CANPOLAT


Serhan Erbay
14 yıl önce - Cum 10 Ekm 2008, 17:52
Pist Tamamlandı Açılış 18 Ekimde


Elazığ Havaalanı`nın her türlü uçağın iniş kalkışına uygun hale gelmesini sağlayan, 3 bin 300 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki pistin inşaatı tamamlandı.
Yeni pistin Başbakan Erdoğan`ın Elazığ`a geleceği 18 Ekim`de uçağının piste inişiyle hizmete açılacağı belirtildi. AKP Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, havaalanının hava limanı olması için gerekli çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Bölgenin tek sivil havaalanı olması nedeniyle büyük önem taşıyan ve tamamlanıp hizmete açıldığı anda başta THY olmak üzere birçok özel havayolu şirketinin sefer düzenlemeyi planladığı Elazığ Havaalanı`nın önümüzdeki yıl içinde hava limanına dönüştürülmesiyle etkinliğinin arttırılması planlanıyor. 2007 yılı Mart ayında temeli atılan Elazığ Havaalanı yeni pisti 2007 yılı sonunda hizmete açılması planlanırken pist, yaşanan sorunlar nedeniyle 2008 Ekim ayına kalmıştı. Pistin hizmete açılması için güvenlik duvarlarının da tamamlanması gerektiği belirtildi.
Güvenlik duvarı yapımı işinin de kesintisiz bir şekilde devam ettiği, bu çalışmanın kasım ayının ortalarına doğru tamamlanmasının planlandığı öğrenildi. Güvenlik duvarı yapımının tamamlanmasıyla birlikte Elazığ Havaalanı`nın yeni pistinin hava trafiğine açılmasının önünde hiçbir engel kalmayacak ve pist uçuşlara açılacak. Elazığ Havaalanı pistinin büyütülerek her türlü uçağın iniş kalkışına müsait hale getirilmesiyle birlikte apron bölümü de genişletildi.
Böylece uçakların aprona yanaşmasındaki sıkıntı da ortadan kaldırıldı. Yeni pistin hizmete girmesiyle birlikte halen hizmet veren pist kullanılmayacak.
HAVA LİMANI SÖZÜ YERİNE GETİRİLECEK
Elazığ Havaalanı`nın hava limanı haline getirilmesinin sözünün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini belirten Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, üstyapı çalışmalarının 2009 yılı yatırım programına alındığını, bu konuda atılan adımların yatırıma dönüşmesi için ihalenin bu yılın sonunda yapılacağını söyledi.
Elazığ Havaalanı`nın hava limanı haline getirilmesi için yeni apron binası, gelen-giden yolcu salonu, kule ve diğer hizmet birimlerinin 2009 yılı içinde yapımına başlanıp aynı yıl içinde bitirilmesinin programlandığını belirten Öztürk, "Etüd ve proje ihalesini bu ay içinde gerçekleştirip, bu yılın sonuna kadar da bu çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Proje çalışması biraz zaman alabilir. Çünkü buraya büyük ve önemli bir proje uygulayacağız. Ulaştırma Bakanımızla bu konuda gerekli görüşmeleri yaptık. Projenin tamamlanmasının ardından 2009 yılı yatırım programında yer alacak olan bu çalışmanın ihalesini gerçekleştirecek ve yıl içinde de tamamlayarak hizmete açılmasını sağlayacağız.
Elazığ Hava Limanı`nın oluşması için öncelikli olarak kurulması gereken birimlerden biri de Gümrük Müdürlüğü`dür. Bu konudaki girişimlerimiz de sürüyor. İlgili bakanla görüşmelerde bulunuyoruz. Burada kalıcı bir müdürlük kurulması için gerekli hazırlıkların tamamlanmasına kadar geçecek süre içinde burada görev yapacak geçici bir gümrük müdürlüğü oluşturulacak.
2009 yılı için bölgedeki hac organizasyonunda Diyanet İşleri Başkanlığı`nca Elazığ Hava Limanı`nın kullanılması planlanıyor. Biz de çalışmalarımızı buna göre tamamlamanın çabasında olacağız" dedi.
Kaynak Yerel Basınsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM