Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karaman ile ilgili bilgiler


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Oguzhan34
11 yıl önce - Cmt 27 Oca 2007, 00:22
Karaman ile ilgili bilgiler


KARAMAN

GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 9.237 km²

Nüfus: 243.210 (2000)

İl Trafik No: 70

Karaman, İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, Konya-İçel-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. M.Ö.8000'lerden itibaren iskan edilen Karaman ve yöresi, yeraltı şehirleri, mağaraları, inanç merkezleri gibi turistik çekiciliklerinin yanı sıra yaylaları ve doğal güzellikleri, zengin el sanatları örnekleri ile de ziyaretçileri büyülemektedir.

Eski adı Larende olan şehir şimdiki adını Karamanoğlu Beyliği 'nden almıştır.
Karaman ilimiz çok değerli, ünlü insanlar ve Türk büyükleri yetiştirmiştir.
Karamanlı ünlüler :
Gönüller sultanı, sevgi ve hoşgörü aşığı Yunus Emre ,
Ünlü fermanıyla Türkçe'yi resmi dil olarak ilan eden  Karamanoğlu Mehmet Bey,
Büyük Türk denizcisi Piri Reis ,
Büyük Türk denizcisi Kemal Reis,
Osmanlı'nın manevi kurucusu  Şeyh Edebali,
Ünlü bilgin ve  şeyhülislam Zembilli Ali Efendi,
Şark Fatihi  Kazım Karabekir Paşa ve
ünlü şair  Bekir Sıtkı Erdoğan Karaman'ın yetiştirdiği ünlülerden bazılarıdır.

Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur.

Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş, M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır.

Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları OĞUZ’ların SALUR boyuna mensuptur. 24.Oğuz boyu şunlardır. 1.Kayı 2.Bayat 3.Alkaevli 4.Karaevli 5.Yazır 6.Döğer 7.Dondurga 8.Yaparlı 9.Avşar 10.Kızık 11.Beğdili 12.Karkın 13.Bayındır 14.Biçene 15.Çavuldur 16.Çepni 17.Salur l8.Eymür l9.Alayuntlu  20.Üreğir  21.Iğdiz  22.Büğdüz  23.Yuva  24.Kınık. Bu 24 boy 6 ata da birleşir. 1.Günhan 2.Ayhan 3.Yıldızhan 4.Gökhan 5.Dağhan 6.Denizhan. Şehir Klasik dönemlerde LARENDE Olarak bilinir. Larende, 1256 da Karamanoğulları devletinin başkenti olmuştur. Larende, Cumhuriyet Döneminde KARAMAN adını almıştır.

Karamanoğlu Mehmet bey Konya civarında Moğollarla yaptığı savaşı kazanarak Konya’yı moğal işgalinden kurtarmış ve Karamanoğlu Devletinin başkenti yapmıştır. O tarihlerde Anadolu Selçuklularının resmi dili Arapça, edebiyat dili Farsça idi. Yönetenlerle yönetilenler arasında dil konusunda büyük farklılıklar meydana gelmişti. Dil farkı büyük reaksiyonlar doğurdu. Hacı Bektaş Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre, Aşık Paşa, Sarı Saltuk ve Karamanoğlu Mehmet Bey başta olmak üzere daha birçok kültür tarihinin büyük simaları Türk kültür ve medeniyetinin tahrip edilmekte ve yok edilmekte olduğunu görerek, siyasi ve kültürel taarruza geçmişlerdir. Karamanoğlu Mehmet Bey  Türk Milliyetçilik tarihine altın harflerle yazılması gereken 13 Mayıs 1277 yılında yayınladığı bir fermanla Türkçe’nin zaferini sağlamıştır. Bu fermanla “Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya” diyerek Türkçe’den başka konuşulan ve yazılan dilleri yasaklamıştır.
Bugün Karaman halkının civar yerleşim bölgelerine nazaran daha düzgün bir lisan kullanmasını bu fermanda aramak lazımdır.

Karamanoğulları devletinin sınırları, en güçlü olduğu zamanlarda, Karaman, Konya, Sivas, Kayseri, Niğde, Adana, Antakya, Silifke, Anamur, Mut, Gülnar, Alanya, Gazipaşa, Antalya, Isparta, Beyşehir’e kadar uzanıyordu.

Karamanlılar kuvvetli düşmanlarının karşısında sarp yerlere bilhassa Toros dağlarına çekilerek korunurlar ve tehlike geçince tekrar İçel ve Larende (Karaman) tarafına geçerlerdi. Geçitler vasıtasıyla Konya’ya ulaşan ticaret kervan yollarını kontrol eden Karamanlılar, Ceneviz, Kıbrıs ve Malta tacirlerinden aldıkları vergiler ile mühim bir gelir temin ediyorlardı. Lamos, Silifke, Anamur, Manavgat gibi kendilerine ait limanlardan tahsil ettikleri gümrük resmi önemli gelirlerdendi. Karamanoğullarının Alaaddin Bey’den itibaren  gümüş sikkeleri görülmektedir.

Karamanoğulları Beyliği yıkıldıktan sonra, Osmanlılar'ın devlet politikaları sonucu, Karamanlılar, başta Rumeli olmak üzere imparatorluğun değişik bölgelerine yerleştirilmişlerdir. Zaman İçinde, bir kısım Karamanlılar da Kıbrıs adasına göç etmişlerdir.Ulu önder Atatürk'ün ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı(eski) Rauf Denktaş'ın ailesinin de Karamanlı olduğu bilinmektedir.Karamanoğulları Beyliği tarih sahnesinden silindikten sonra Konya, Osmanlı toprakları içinde önemli bir vilayet olmuş ve "Karaman Eyaleti" adını almıştır. İdarenin başında da, her zaman bir beylerbeyi bulunmuştur.
Larende (Karaman) ise, önce Konya Vilayetine bağlı bir sancak merkezi haline getirilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, ilçe merkezi olmuştur.
Karaman, Osmanoğulları döneminde, hiçbir zaman Karamanoğulları dönemindeki, parlak günlerine kavuşamamış, mütevazi bir Anadolu kenti olarak, Cumhuriyet dönemine kadar gelmiştir.Karaman 15 Haziran 1989 tarihinde Türkiye’nin 70. Vilayeti olmuştur.

Hıristiyan alemi tarafından kutsal sayılan ve antik şehir olarak bilinen DERBE kenti Avrupalı hıristiyan turistlerin dikkat ve ilgisini çekiyor. (Derbe Karaman’a bağlı Aşıran köyü yakınlarında yer alır) Hıristiyanların Hz. İsa Peygamber’den sonra kendilerine dini lider olarak bildikleri MICHAEL Derbe’de yatmaktadır. Burayı ve MICHAEL’in kabrini ziyaret edenler Hıristiyan inancına göre kendilerinin hacı oldukları edinilen bilgiler arasındadır.

Kaynak:
Selçuk Üniversitesi Karaman İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Karaman Valiliği
Karaman İl Kültür Müdürlüğü


Oguzhan34
11 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 03:00
Önemli Günler ve Haftalar


ÖNEMLİ GÜNLER ve HAFTALAR


TÜRK DİLİ BAYRAMI VE YUNUS EMRE’Yİ ANMA TÖRENLERİ:
Karamanoğulları Beylerinden Karamanoğlu Mehmet Bey 13 MAYIS 1277 yılında Türkçe’nin yeniden devlet dili olarak kullanılması için ferman çıkarmıştır.

Ünlü mutasavvıf ve Türk düşünürü Yunus Emre’nin ailesi ve kendisinin yaşadığı ve vefat ettiği, halen mezarının da Karaman’da bulunması sebebiyle, İl merkezinde 13-14 MAYIS tarihlerinde anma törenleri yapılır.

KAZIM KARABEKİR PAŞA’YI ANMA TÖRENLERİ:
Yer ve Tarihi : Karaman / Kazımkarabekir İlçesi. 26 Ocak  

İstiklal savaşımızın Unutulmaz kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa adına memleketi Karaman’ın Kazımkarabekir İlçesinde vefat yıldönümünde  anma töreni yapılır.

YEŞİLDERE YUNUS EMRE KÜLTÜR ŞENLİĞİ:
Yer ve Tarih: Karaman / Yeşildere Kasabası 29 Eylül

Yunus Emre’nin dedesi İsmail Hacı'nın türbesi Yeşildere kasabasındadır.29 Eylül'de Yunus Emre kültür şenliği düzenlenir.

ERMENEK SILAYA HASRET ŞENLİKLERİ:
Yer ve Tarih : Ermenek İlçesi.25- 28 EYLÜL

ELMA FESTİVALİ:
Yer ve Tarih : Merkez ilçe 26 EYLÜL

HIDRELLEZ ŞENLİKLERİ:
Yer ve Tarih: Ayrancı İlçesi. 6 Mayıs.

KİRAZ FESTİVALİ:
Yer ve Tarih : Başyayla İlçesi. 25 HAZİRAN

BAL BAYRAMI:
Yer ve Tarih : Sarıveliler İlçesi. 29 AĞUSTOS


Oguzhan34
11 yıl önce - Prş 24 May 2007, 12:40

Evliya Çelebi'ye Göre Karaman :

Evliya Çelebi, Karaman ve tarihi eserlerini incelemiş, Yunus Emre'nin de Karaman'da olduğunu belirtmiştir.
Karaman Kalesinden, Aktekke (Mevlana'nın Annesinin mezarının bulunduğu cami), Nuh Paşa camii, Dikbasan camii, Karabaş Veli Camii, Kirişçi Baba camii ve bunlardan başka çok sayıda cami, medrese, çeşme, han, hamam ve imaretlerden bahseder. Evliya Çelebi bu tarihi eserlerden başka, büyük bir cadde üzerinde 470 dükkandan bahisle, Karamanlıların tarihlerde yaşantılarını ve binlerce evliyanın mevcudiyetini ve Yunus Emre'nin merkadi-nin (Mezarının) Karaman'da olduğunu yazmaktadır.Oguzhan34
10 yıl önce - Pts 12 May 2008, 22:39

Karaman ve Çevresinin Coğrafi Konumu

Karaman 37.11 kuzey enlemleri, 33.15 doğu boylamları arasında İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin doğusunda Ereğli, güneydoğusunda Silifke, batısında Antalya yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1033 metredir. Yüzölçümü 9393 km2’dir. Merkez il nüfusu 106 bindir.
Toplam nüfus ise 220 bindir. Yüzölçümü bakımından Türkiye genelinde 34. Merkez ilçe nüfusu bakımından 27 ilden büyüktür.
Toprakların büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesinde, bir bölümü de Akdeniz Bölgesinde bulunmaktadır. İlimizin İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan karayolu ile demiryolu üzerinde bulunması, onu tarihsel konumuyla olduğu kadar coğrafi konumu hakkında da stratejik bir öneme sahip kılmıştır.

İlçeler içerisinde Merkez İlçe en geniş alana sahiptir. Topraklarının 2/3’si dağlıktır. Kent merkezi ovada kurulmuştur. Hemen güneyde Torosların uzantıları yer alır.

Karaman genelde ova görünümündedir. Ova merkez ilçenin kuzeyindedir. Ovanın yüzölçümü 1400 km2’dir. Ovanın doğu ve güney bölümü alüvyonlu toprakla batı ve kuzey batı bölümü kolüvyol toprakla kaplıdır.

İl sınırları içinde, Konya-Ereğli ve Karapınar’a doğru 1.000 m yükseklikte Karaman Ovası düzlüklerine geçmektedir. Alanı 600 km2 olan ovada tarıma engel olmayacak şekilde hafif dalgalanmalar bulunmaktadır. Diğer bir ova ise, deniz seviyesinden yüksekliği 1.010-1.026 m ve genişliği 375 km2 olan Ayrancı İlçemize ait Ayrancı Ovasıdır. Topraklarının %34’ü yani 320.772 hektarlık alanı çayır ve mera alanı olarak kullanılmaktadır. %222.8’i yani 209.190 hektarlık alan ise orman alanıdır.
Son yıllarda yapılan gölet ve sulama kanalları ile tarıma daha bir canlılık gelmiştir. Ovada kuru tarım yapılan bölümlerde tahıl türleri, sulu tarım yapılan bölümlerde ise sanayi bitkileri yetiştirilir.
İl içinde içinde dolanan akarsuların en önemlisi, uzunluğu 80 km olan Gödet Çayıdır. Ayrancı Barajını dolduran Berendi Çayı, 80 km uzunluğundaki İbrala Deresi , Deliçay ile 112 km uzunluğunda olan Ermenek Çayı önemli akarsulardır.
Egemen olan iklim yapısı genelde yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yapışlı olan karasal iklim yapısıdır. Son yılların yağış ortalaması 350 mm’dir. İlin batı ve güneyinde Orta Toros Dağlarının Göksu ve kolları tarafından derin bir şekilde yarıldığı, vadi tabanlarında ise Akdeniz İklimi görülmektedir.

Yıllar itibarıyla en yüksek sıcaklık 39 derece, en düşük sıcaklık —26,8 derece, ortalama yağışlı gün sayısı 71, bir günde yağan en yüksek yağış miktarı 89,8 mm, ortalama nisbi nem %63, ortalama yıllık yağış miktarı ise 346,3 mm’dir.

Anadolu’da medeniyetin gelişim safhalarında Karaman bulunduğu yer itibarıyla önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi geçit yeri olmuştur.

Hititler bütün komşularıyla münasebetlerinde Konya-Karaman yolunu takip etmişler. İranlılar ise Yunanistan’a olan seferlerinde ve İskender seferinde Karaman ovasından geçerek Suriye’ye ulaşmışlardır. Seferlerin buradan yapılmış olmasının sebebi Karaman’da bu devirde münbit bir arazi ve gelişmiş bir tarım hayatının bulunmasıdır.


Oguzhan34
9 yıl önce - Pzr 21 Eyl 2008, 21:26Türk Dil Parkı’ndaki Türk Dil Anıtı / Karaman


Karaman'da 13 Mayıs Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri her yıl Türk Dil Parkı’ndaki
Türk Dil Anıtı’na çelenk konulması ve Yunus Emre Türbesi’nin ziyaret edilmesiyle başlar.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler