Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Artık Mazide Kalan Bir Araç: Triportör
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
mertcand
12 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 21:38
Artık Mazide Kalan Bir Araç: Triportör

İşte bu triportör de babamın 2 sene kullandığı,babamı yollarda bırakan,1969 model,arçelik marka triportörü.Ancak babam sonradan başına çok çile olunca satmak zorunda kalmıştı.Seni çok özledik triportörümüz.

not:Resimler daha önceden fotoğraf makinemle çekilmiş olup dijital olmadığı için webcam ile tekrar çekilip siteye yüklendi.Bu nedenle görüntü kalitesi kötü olabilir.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 21:45

Üç tekerlekli olduklarından ötürü: "Tri-portör" adını almışlardı (Tri: Üç öneki). direksiyonsuz olup, bisiklet gibi gidonlar yardımıyla yürütülürlerdi. Gidon, sürücü mahallinin tam ortasına monte edilmiş olup, sürücünün her iki yanında da birer kişi oturablirdi. Açık, kapalı, brandalı kasa, PTT hizmet, yolcu taşıma (sınırlı), düz kasa gibi çeşitleri vardı.

Akın KURTOĞLU

:BARIŞ:

12 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 21:46

Acaba bahsettiğiniz şey (her neyse)  işte bu mu ??

askalender

12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 00:32

triportör benim çoçukluğumda çok kullanılan bir araçtı.Her yerde görebilirdik.Genellikle kısa mesafe servis aracı ,taşıma aracı hatta anadoluda bazı şehirlerdedolmuş olarak kullanıldığını duymuştum.O zaman hatırladığım kadarıyla Arçelik marka triportörler en çok gördüğüm markaydı.Çok sevimli bir görüntüsü vardı.Ayrıca adını şimdi hatırlayamadığım bir başka marka vardı ama o okadar sevimli değildi.
Birde son yıllarda BP gaz kurduğu dağıtım teşkilatında bu sistemi uyguladı yıllar sonra daha modern ve dizel triportörleri tekrar gördüm.Ama ömürleri çok kısa oldu.
Tüp dağıtımında kullanılan bu araçlar kamyonetlerle değiştirildi.Her gün su dağıtan gençlerin motor  kazalarına eminim şahid oluyorsunuzdur.Herbiri en az 3 4 su bidonunu aynı anda motorlarda taşıyorlar .Keşke bu su dağıtım işini gene o triportörlerle dağıtsalar.

simon

12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 00:43

Triportör ile ilgili bir fotoğraf da benden.

(+)

M.Ali Sade
12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 01:06

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=386297#386297

Bu adreste Türkiye'de üretilmiş triportörler hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Herkese selamlar...

Mustafa Onur Ertürk
12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 01:17

80'lerde hayli yaygındı bu triportörler. 5-6 yaşlarında çocukken mahalledeki arkadaşlarla birer ucundan tutup kaldırmaya çalışırdık.    Dişimize göre görüyorduk herhalde. Gerçi başaramamıştık kaldırmayı.  
Mavi bir Piaggio, Bizimkiler dizisinde bir süre oynamıştı. Halil Pazarlama'nın ilk aracıydı Renault Express'den önceki.
Arçelik, marka imajına zarar verdiği gerekçesiyle triportör üretimini durdurdu diye duymuştum.

Burç

12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 01:18

bizim için "mazide kalan" bu araçlardan New York'da yüzlercesi polis tarafından kullanılmakta.
New York'un trafiği Istanbul'dan beterdir ve gideceğin yere varsan da arabanı park edecek yer
bulamazsın. Kışları da motorsiklet kullanılamayacak kadar soğuk olur. Bu yüzden ideal bir çözüm
olarak bunları kullanıyorlar

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 01:23

Devrilme riski haricinde çok pratik araçtılar aslında. Hem de daha az yakıt harcadıkları için ekonomiktiler. PTT'nin Yıldırım telgraf dağıtım görevlileri baştanaşağı sapsarı renkli triportörlerle şehrin daracık sokaklarına bile ulaşabilirlerdi. Fatih Postanesi'nin önündeki kaldırıma burunlarını çevirerek parkeden 10 kadar triportör dururdu hep... Üstlerinde de siyah harflerle: P.T.T. yazardı. Kapılarının dışında da: "Resmi Hizmete Mahsustur" ibaresiyle birlikte...

Akın KURTOĞLU

Bunyamin Ekmen
12 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 10:41

Altınboğa markasıyla motor hariç yerli bir triportör üretildi bir ara.Sanırım 2001 yılında sıfırına 5.500ytl istiyordu.Üreten firmada Demirağ hirdolikti sanırsam.

Şu anda triportor üretimini bitirmiş olması lazım.Araçlarında 700cc civarında Kubota dizel motor kullanılıyordu.Yine yanlış hatırlamıyorsam 24 hp civarıydı.

sayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM