Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
M.Ali Sade
10 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 00:16

Asan 70 arkadaşım,

Mesajındaki Dodge aracı, muhtemelen askeri fabrikaların birinde, ya da askeri II.kademede ,T214 ya da M37 modeli Dodge marka bir askeri aracın kendi orijinal kasasının atılıp ,şasesinden istifade ile üzerine 200 lük tabir edilen kasanın ve Dodge kamyonunun  bir bölüm parçalarının "uydurulması" ile elde edilmiş bir araç.

İşte nette bulduğum M37 aracının aslı..

Yanındaki "Power Wagon" yazısı da 4x4 model 200 lük yerli Dodge kamyonetlere ait bir ayrıntı.

Ön siper camı ve koltukları orijinal Amerikan malı Dodge'a ait.

Ön panjur altındaki havalandırma ızgarası da A veya AS 600 modeli kamyonlara ait bir ayrıntı.Ama orijinal Dodge'ta bulunan çok uzun yapılı büyük radyatöre göre havalandırma yapmak icabettiğinden bu ızgara 200 lük Dodge'ta olmamasına rağmen mecburiyetten ilave edilmiş.

Çamurluklar da orijinal değil.Kaportacı işi düz saçtan kıvrılmışlar ve marşpiyelerle bitiştirilmiş.

Aracı esas ele veren yer ise jantları.Amerikan malı 600x16 ebatlı jantlar ve şase işin aslını ortaya koyuyor.

Aslında bence komik bir uyarlama.Hele ki kendi kaya gibi orijinal kasasına kıyılıp bu uyduruk malzemelerin kullanılması işi çok bozmuş.Bence siteden de böyle eleştiriler aldığı için kaldırılmış olabilir.

Herkese selamlar...

Not: Şunu da ilave edeyim.Chrysler Sanayii A.Ş.tarfından üretilen Dodge serisi kamyon modelleri:

1. 63 Dodge
2. 406 Dodge
3. 407 Dodge
4.  KEW Dodge
5. A 600 Dodge
6.  AS 600 Dodge
7.  AS 700 Dodge
8.  AS 800 Dodge
9.  AS 900 Dodge
10. AS 950 Dodge

En son M.Ali Sade tarafından Sal 30 Oca 2007, 11:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.Ali Sade
10 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 00:42

Geçenlerde Leyland Süper Comet'e ait bir broşürüm olduğunu ve bulabilirsem burada göstereceğimi yazmıştım.Broşürü buldum ama içerisinde bu iki resimden başka kayda değer birşey bulamadım.Birinci resim önden görünüş,ikincisi ise meraklı Wowcular için motorun kesiti.

Siyah beyaz resimdeki 4x2 model orijinal İngiliz imali Leyland'ı ise ayrıntıları çok daha güzel gösterdiği için yolladım.

Herkese selamlar...

celikf
10 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 14:31
W 300 (4x4)

Alıntı:
As (600 ?) Şimdiki As 950 Süper in Atası.. O zamanki adı As 407 de olabilir..Konuyla ilgisi olan arkadaşlardan bilgi rica ediyoruz..

Seri olarak üretilip, envantere alınmış bir araç değildir. 1966 yılında talep üzerine bir adet yapılmıştır. Modeli:  W 300 (4X4). AS 950 değilde, ASKAM tarafından üretimi devam eden 250 serisi araçlar bu aracın  standart türevidir.

Motoru; benzinli 6 silindirli, Chrysler 225.1. Gücü :  106 PS
Azami yüklü ağırlığı : 2960 kg
Dingil mesafesi       : 2903 mm
( Bu değerleri orjinal DOÇ M 37 ile karşılaştırılabilinsin diye yazdım.Çünkü ben de bu aracın M 37 olup olmadığını bilmiyorum.)

Kişisel tahmin ve kanaatim: Bu araç bir prototip olabilir. Seri üretiminden vaz geçilmiştir. Eğer bu sınıf ve türde bir araç ihtiyacı vardı ise, daha sonra belki Tuzla Jeep fabrikası yapımı Kayzer'ler ile de karşılanmış olabilir.

umit1
10 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 19:52

Alıntı:
Yanındaki "Power Wagon" yazısı da 4x4 model 200 lük yerli Dodge kamyonetlere ait bir ayrıntı

Meshur orijinal Dodge W300 "Power Wagon" nun gorunumu M37 den epeyce farklidir ve bilebildigim kadariyla Turkiyede imal veya monte edilmemistir.
Ekteki  bir orijinal W300 "Power Wagon" resimleri bu ikisinin arasindaki farklari gosterir.
Not:Resimdeki arac 40 yasindadir ve soylemeye gerek bile yok ama "plastik"ten yapilmamistir.

M.Ali Sade
10 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 20:48

Yukarıdaki uyduruk arabadaki yazı karakteri yerli 200 lük Dodge'lardakiyle aynı.Hatta 4x4 modeli olan yerli Dodge'lardan halen bile Jandarmada kullanılanları var.Ümit1 arkadaşımızın gönderdiği ile ise orijinal Amerikan imali ve  farklıdır.

celikf
10 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 09:32
W 300 (4X4) HAKKINDA

W 300 (4X4) araca ait yazdığım bilgiler daha önce tarafımdan temin edinilmiş ve evraka dayanan fabrikasına ait belgelere dayanıyor. Bu aracın sivil versiyonu da var. Tabiki (4X2) olarak. D 300 modeli.
W 300'ün 1 (bir) adet üretildiği bilgisi de fabrikasına aittir.
Bazı temel teknik bilgileri yazmıştım. Arzu edilmesi halinde daha fazla teknik bilgi verebilirim.
W 300 ile D 300 çekiş dışında aynı alt yapıya sahip olarak görünüyor.
Her ikisinde de 6 bijonlu jant kullanılmış. Amerikan malı olan araçlara ait diğer iki resimde ise Jantlar 6 bijon değil.
Selamlar.

Bunyamin Ekmen
10 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 13:23

Arkadaşlar bu As 600 700 800 850 900 950 olayı nedir acaba

Oldum olası merak ederim bu numaralandırma neye göre yapılmış vede bu araçların motor güçleri nedir?

volkanaktoprak
10 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 14:34

100'lük dodgenin orjinal hali. (üstteki tam orjinal deği ön panjur ve far grubu değişmiş)

Askam'ın ürettiği fakat kullananların pek de memnun kalmadığı burunsuz dodge grubundan bir araç.
bu kamyonların suanda üretilen MAN motorluları daha iyi diyor kullanıcıları

Mercedes-Benz Aksaray fabrikasında üretilen AXOR

En son volkanaktoprak tarafından Çrş 31 Oca 2007, 18:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

celikf
10 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 16:28
KEW

Alıntı:
Not: Şunu da ilave edeyim.Chrysler Sanayii A.Ş.tarfından üretilen Dodge serisi kamyon modelleri:
1. 63 Dodge
2. 406 Dodge
3. 407 Dodge
4.  KEW Dodge
5. A 600 Dodge

4. sırada yer alan Doç'lara neden "KEW" kodu verildiği konusu enteresan bir konudur.
İngilterede çeşitli dönemlerde çeşitli  KEW DODGE'ler üretilmiştir. ( Burunlu, Burunsuz)
Chrysler Sanayi'nde de  D-406,D-407 serilerinden sonra KEW (= KN 700 ) tipinde kamyonlar üretilmiştir.
Örnek bir KEW doç için site adresi;
http://www.old-dodge-trucks.co.uk/dodge_kew.htm
KEW konusunu merak ettiğimden dolayı yakın çekim KEW logoso fotoğrafı :

(+)

KEW  aslı nereden gelmektedir?  Bu isim neyi ifade eder?  Bilen varsa yardımcı olsun.
Teşekkürler.

celikf
10 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 16:42
TOE burunsuz kamyonlar

Alıntı:
sadece TOE tarafından bir dönem üretildiklerini biliyorum. Bazı resmi kurumlarda burunsuz modelleride var ama bu modeller piyasada fazla tutmadı. yukarıdaki burunlular ise bir dönem yollarımızda sıkca vardı.
TOE mamulü İnternational Harvester burunsuz kamyonlar:
Sondan başa doğru gidersek ;
Son ürünlerden İH 1860 CO kamyonları, 6x2 ve 4x2 modelleri var.

(+)

İH 1860 CO’dan önceki model İH 1830CO kamyonları, 6x2 ve 4x2 modelleri var.

(+)

TOE ilk burunsuz kamyonunu hangi tarihte yaptı? Bilmiyorum.
Ancak 1830 CO modelinden önce burunsuz,   TOE üretimi  İH 1800 kamyon tipleri de var. Bu burunsuz tipler profil iskelet üstüne sac kaplama yapılmış kupa taşıyorlar. İnter kamyonların çok kullanıldığı İzmit, Bolu gibi ilerle Karadeniz bölgesinden bu konuda yardım ve bilgi bekliyorum.
Selamlar.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM