Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Karayolu ile Hac ve Umre
1234567   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Bunyamin Ekmen
7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 23:57
Karayolu ile Hac ve Umre

4 arkadaş bu yaz umreye gitmek gibi bir niyetimiz var.Otobüs ile umreye gidelim derkene bir arkadaş akrabam kendi arabasıyla gitti fln dedi.Acaba gidenler var mıdır,ne gibi zorluklarla karşılaşabiliriz?Bu arad gitmeyi düşündüğümüz araç Megane dci.

Umreye gidemesek bile 4 kafadar iyi gezebileceğimiz inancındayım ama o coğrafyalarda hangi ülkeler vize alır hangi ülkeler tehlikelidir pek bilgimiz yok.Bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim.

mehmetibrahim
7 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 00:15
Selamlar

Öncelikle Bu projenizin gerçekleşmesi için tüm kalbimle duacıyım.
Konuyu görünce dedim ki -demek ki bizim gibi bir kaç tane daha varmış- Bunu şundan söylüyorum bizde birkaç arkadaş umreye gitmeyi planlıyoruz ve biraz da araştırma yaptım. Mesela; Suudiarabistana kadar sadece iki ülke var Suriye ve Ürdün. Giderken geçilmesi mühtemel şehirler ise; Suriyeden Halep, Hama, Humus ve Şam Ürdünden ise Amman ve Maan. sonrasi Suudiarabistan zaten. Hataydan çıktıktan sonra Yaklaşık olarak 3000 km lik bir yol var. Teklike açısından için rahat olsun kardeşim çünkü yol üzerinde hiç bir problem yaşanmıyormuş ve kolay bir yolculuk oluyormuş. Vize noktasında da Suriyeye ve Ürdüne girilirken sorun yaşanmıyor ama Ürdünden Suud'a Geçilirken nasıl oluyor bunu henüz öğrenemedim kesin bilgiye ulaştığımda sana yazarım.
İşin güzen yanı arabanın diesel olması çünkü hataydan çıktıktan sonra mazot 20Ykr (200.000Tl) yani 50 ytl'ye tüm arap yarım adasını gezersin. Yalnız öncelikli olarak tavsiye edilen şey ise aracın klimalı olması çünkü çok ihtiyaç duyulacak.
Umarım gidebilirsiniz ve belli mi olur belki orada karşılaşırız.
Selamlar

memocan

7 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 00:30

Merhabalar

Sanırım bu konuda en doyurucu bilgileri ben geçebilirim. Ben karayolu ile gitmemiş olsamda babam son 10 yılda (belki daha fazla) araba ile gelip gitti. Babamda oturum vizesi olduğu için Suriye, Ürdün ve Arabistan dan kolayca vize alabiliyor. Ancak siz umre diyorsunuz bunu sorgulamak lazım Suriye ve Ürdün vizelerinizde sorun olmayabilir ancak Suud hükümeti için birşey diyemem. Arabistana 3 çeşit vize alınabilir. Hac vizesi, Umre vizesi ve ziyaretçi vizesi ... Hac vizesi sadece hac zamanı alınabiliyor. Ziyaretçi vizesi ise baya zor. Benim ailemde (annemde ve babamda) 20-23 yıllık oturum vizesi olmasına rağmen ben bugün gitmek istesem sorun çıkarıyorlar he deyince vermiyorlar. Karayolu için umre vizesi veriliyormu tam bilemiyorum bu konuda bilgi alabilirim.

Söylendiği gibi yol 3000 KM civarında. Kapılardan Suriye kapısı herzaman için çok sorunlu olduğunu söyler babam. Arabadan inersiniz ve arabanızın koltuklarına kadar sökülerek arama yapılır. Suriye görevlilerininde fazlaca rüşvet aldığını biliyorum.  Ceplerde bozukluk bulunması elzem bir durumdur

Neyse hele bir yol alalım rehberiniz olurum ben

loksuz
5 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 13:34
Karayoluyla Suudi Arabistan

Suudi Arabistana Umre için gidebilmek için iki temel güzergah var
1-Türkiye-Irak-Suudi Arabistan(Bu yol Iraktaki durumdan dolayı imkansız gibi)
2-Türkiye-Suriye-Ürdün-Suudi Arabistan(size bu yol hakkında bilgi vereyim)
Türkiye'den Suriyeye
a)Cilvegözü
b)Öncüpınar
c)Kamışlı
d)Yaylapınar kapılarından çıkabilirsiniz

Suriye'de yaklaşık 450-500 km yol yaparsınız. Güzegahınız İrbid Hama Humus Şam Darea'dır.
Yollar güzel ve bölünmüş yoldur. Öncüpınar'dan girerseniz Halepide görürsünüz.

Ürdünde iki güzergah var birinci güzergah Amman'a girmeden Hadise Sınır Kapısından Suudi Arabistana giriş 200 km civarı yollar geniş Bir kısmı(70km) çift yol diğeri ise geniş yol
İkinci güzergah ise Halit ambar kapısından giriş Amman-Müdevvere yolu yaklaşık 450-480 km(yolun toplam 360 km'si çift yol)

Birinci güzergahtan(Hadise) suudi arabistana gireseniz medine yaklaşık 1000 km qurayyat-sakaka-teyme-hayber-medinetül münevvereye ulaşırsınız. Yollar geniş önemli bir kımı duble yol sadece hayber-medine arası 150-180 km yol yapımı devam ediyordu.

İkinci güzergahtan(Halit ambar) suudi arabistana gireseniz medine yaklaşık 700 km tebük-teyme-hayber-medinetül münevvereye ulaşırsınız. Yollar geniş önemli bir kımı duble yol sadece hayber-medine arası 150-180 km yol yapımı devam ediyordu.

Başka bir deyişle Konya-Medine 2100 km. Mekke-Medine ise 400 km'dir. Yollar güvenlidir. Cilvegözü-Medine arası 24 saatte alınabilir. Gümrük formaliteleri dahil.

Vizeler:
Suriye Vizesi Ankara'dan aynı gün alınabilir. Ücreti 20 Avro tek giriş çift giriş ise 40 Avro. Gidiş ve dönüş için çift giriş almak uygundur. 2 fotoğraf+en az üç aylık pasaport gerekli. Suriye artık kapıdada vize veriyormuş 23 Dolar mukabili. Hiç almadım bilmiyorum. Suriye bazen çıkışta seyahat vergisi adı altında 12$ civarı para alıyor.

Ürdün vizesi:Ürdün Konsolosluğu aynı gün veriyor. Ücreti 33YTL. Sınır kapısındada alabilirsiniz. Sınır kapısında 10 Dinar yaklaşık 17 Dolar.

Suudi Arabistan vizesi:Bir seyahat acentası ile görüşmek gerekir. 40-100 Avro arası değişir diye düşünüyorum.

Araç için gerekli belgeler:
Türkiye'den çıkış için triptik 150 YTL. Araç ruhsatı gerekli. Bazı Sınır kapılarıda veriyor. www.turing.org.tr

Suriye girişi 4 kişilik araçlar için yaklaşık 65 Dolar civarı ücret alınıyor. Sigorta 1 aylık. Bir aydan erken dönülürse dönüş ücreti 20 Dolar civarı. Dizel araçlar için ekstra 100 Dolar alıyor.

Ürdün girişi
4 kişilik bir araç için 3 günlük siorta bedeli dahil 50 dolar civarı para alıyor.

Suudi Arabistan girişi
4 kişilik araç için yaklaşık 150 riyal(40 Dolar civarı) sigorta bedeli alıyor.

Benzin fiyatları(kurşunsuz) Suriye 1 dolar civarı Ürdün 1.20 dolar Suudi Arabistan 0.20 Dolar civarı

Allah işinizi rast getirsin. giderseniz o mubarek beldelere bizi de duadan unutmayın.

Bilgiler Temmuz 2008 tarihiyle günceldir.

En son loksuz tarafından Pts 13 Ekm 2008, 14:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

neşetyıldız

5 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 14:03

Aslında karayolu ile isteyen gidebilir, ama yol üzerinde bulunan,Suriye,Ürdün ve İsrail gibi ülkeler güvenlik şeridi oluşturmadığı için gidilemiyor.Yol,can ve mal güvenliği olmayınca hac ve umre olayı gerçekleşemiyor.

MertcanBilgili

5 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 14:21

Suriye girişlerinde pasaport kontrol aşamasında yaşları 10-12 arasında değişen çocuklara cep harçlığı verdiğiniz takdirde pasaportunuzu alır duvardan atlar halledilmesi gereken onay ve işlemleri halleder size geri getirir ve sizi 4-5 saatlik bir beklemeden kurtarır. Bu benim karşılaştığım ve uyguladığım bir olaydır ama derseniz ki ben o çocuklara güvenemem o zaman beklemekten başka çare yoktur.

loksuz
5 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 14:57
Karayolu ile Suudi Arabistan

Bilgi için
Yol güzergahı üzerinde İsrail bulunmamaktadır. Zaten pasaportunuzda İsrail vizesi ve/veya giriş damgası olsa Suriye'ye giremezsiniz.

Yol belirtiliğinin aksine çok güvenlidir. Gece ve/veya gündüz (Allah kaza vermesin) kaza hariç hiç bir hırsızlık, kap-kaç, soygun, vb. aklınıza gelen hiç bir olay yaşanmamaktadır.

Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan halkı hepsi çok saygılıdır. Çok yardımseverdir.
Ürüdün'de radar ve hız kontrolü yaygındır.

En son loksuz tarafından Pts 13 Ekm 2008, 14:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ferhatsefa
5 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 16:45

İstanbul,Ankara,Adana ve Hataydan otobüsle gitmek isteyenler pazartesi ve cuma hariç Has turizmin hergün seferleri bulunmaktadır..

Mustafa_ÜNLÜ

5 yıl önce - Cum 17 Ekm 2008, 04:53

Bu konuyu açanlar acaba bu planı hayata soktular mı???

Mustafa AĞIRBAŞ

5 yıl önce - Cum 17 Ekm 2008, 05:21

İnşallah gerçekleşmiş bir plandır. Keşke o kutsal toprakları gezmek,görmek bizede nasip olsa.
Arkadaşlar gidip geldilerse Allah umrelerini kabul etsin. Gitmedilerse Allah onları o kutsal mekana gitmeleri için yardımcı olsun. SAYGILARIMLA...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET