Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Geleceğin Meslekleri
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
bülent dizdar

7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 20:52
Geleceğin Meslekleri

Trend's Journal dergisine göre geleceğin en iyi 10 işi şu şekilde sıralanmış. Bu işlerin içinde mağazalarda alışveriş ortamı yaratan deneyim tasarımcılığı ilk sırada yer alıyor...

Deneyim Tasarımcısı
Perakende sektöründe çalışan bu yetenekli kişiler özellikle mağazalara gelen müşterilerin etkilenmesi üzerine odaklanıyor. Bunun içine çekici duvar boyalarının kullanılması, pencerelerin doğru yerlere açılması giriyor. Mağazada belli bir atmosfer yaratılarak, satılmak istenen eşyanın müşteri gözünde çekici olması sağlanmaya çalışılıyor.

Tıbbi Araştırmalar
Tıp, senelerden beri en popüler meslekler listesinde ilk sıralarda... İnsan ömrü uzarken, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarla savaşmak için gerekli araştırmaları yapanlar ise, tıbbın en popüler isimleri.

Web Tasarımcısı
İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler artık müşteriler tarafından yeterince ciddiye alınmıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor

İnternet Güvenliği
İnternet üzerinde kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması yüzünden güvenlik programları, gelecekte bu işle uğraşanlara inanılmaz paralar kazandıracak.

Şehir Planlayıcısı
Nüfusun artması, şehirlerde hayatı zorlaştırıyor. Her türlü etkinliğin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını sağlamak zorlaşıyor. Bu yüzden dünya çapında birçok şehir yeniden planlanmaya ihtiyaç duyuyor.

Medya Promosyoncusu
Bu mesleği normal halkla ilişkilerle karıştırmamak lazım. Sadece dedikodu, kulaktan dolma bilgilerin yayılmasını sağlamaktan ibaret. Özellikle internet yeni çalışma alanları. Böylece bir ürün piyasaya çıkmadan bile genel tüketici tarafından tanınmış oluyor.

Yetenek Avcıları
Eğlence dünyasının ihtiyacı olan yeni yüzleri ortaya çıkarmak... Bu iş basit görünmesine rağmen birçok neslin eğlence kültürünün ve tüketim eğiliminin şekillenmesini de sağlıyor.

Satın Alma Ajanları
Özellikle büyük mağazaların nelere ihtiyacı olduğunu, hangi ürünlere raflarında yer vermesi gerektiğini, hangi ürünlerin yeterince müşteri bulamayacağını belirleyen kişiler...

Sanat Yönetmenleri
Işık, boya, kamera... Tüm bunları yönetebilen. Hem sanatçı bir kişilik hem de popüler kültüre eğilim gerektiriyor.

Haber Analistleri
İnternet muhabirler için yeni bir çalışma alanını da ortaya çıkardı. İnternet üzerinde yeni tartışma alanları, haber merkezleri kuruldu.

Değişen dünya ile birlikte mesleklerin popülaritesi de değişiyor. Geçmişte doktor, mühendis, avukat olmak için çabalanırken, şimdi yukarda saydığım bu meslekler ön pilana çıktılar.

Hakan Aslantürk
7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 21:13

Bir kaç ekleme de ben yapayım, meslek olmasa da iş kolu ve kazanç kapısı diyebiliriz. Bunlar yitirmeye başladığımız bazı değerler üzerine giden işletmeler olacak. En açık örneği olarak simit evlerini gösterebiliriz. Simitler tablalardan bir anda 3 katlı 4 katlı simit saraylarına taşındı. Sonra gözlemeciler mesela, hep evlerimizde yapardık sonradan zor gelmeye başladı sanırım bunun üzerinde bir çok yer açıldı.

Bunun gibi evlerimizde artık yapılmamaya başlanan, bir yandan da özlediğimiz bir çok konu üzerinde yerler açılacağını tahmin ediyorum gelecekte.

bülent dizdar

7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 21:32

Aslında kreş ve anaokulu işletmeciliğini de günümüzün popüler mesleklerinden sayabiliriz. Bundan yıllar önce ataerkil bir aile yapımız vardı. evin erkeği işe gider, çalışır, kazancıyla bütün aileyi geçindirirdi. Evin hanımı da evde ev işleri ve çocukların bakımı ve eğitimiyle ilgilenirdi.

Gelişen dünya ile birlikte hanımlar da iş hayatına atılarak aile bütçesine katkıda bulunmaya başladılar. Haliyle çocukların eğitim ve bakımları kreş ve anaokullarına emanet edilir oldu. Bu sektörde böylece gelişti.

zihni usta
7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 22:15

gelecagin mesleklerinden bir tanesi ni ben söylemek isterim: atık madde bertarafı ve dönüşüm
teknolojisi bu iş kolları öyle yükselecekki yasalarla desteklenecek ve işi kuranlar çok iyi paralar
kazanacaklar.
birkaç örnek: araç lastiği dönüşümü atık su imhası  akü dönüsümü vs.

Aslı87_87
7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 22:49

Merhaba site dostları...

Gelecekte ilkin kalite mühendisleri yer alacak. Malum AB yolundayız, kalite kontrolüne öncelik veriliyor artık yaşamımızda ki bu tüm dünya ülkelerinde de böyle: temelde teknoloji yer alıyor.

Ayrıca yurt dışındaki yatırımcılara, yurt için finansman sağlamak amacıyla sermaye uzmanlarına ihtiyaç duyulacak ve bu yönde atılımlara başlanılacak.

Psikiyatristlik hız kazanacak; gün geçtikçe teknolojinin ilerleyişiyle insanların birbirleriyle daha az konuşup, paylaşımını da azalttığını düşünürsek bu mesleğin en ön sıralarda yer aldığını göreceğiz.

Bir diğeri de endüstri mühendisliği olacak gibime geliyor.

sevgiyle kalın...

kemalsoylemez

7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 22:57

Ayakkabı tamirciliği, marangozluk, sıhhi tesisatçılık, soğuk-sıcak demir ustalığı kısacası eskilerin zenaat dediği meslekler.
Artık liseyi bitiren gençler ya bir üniversiteye girip güzel güzel okuyor yada yıllarca şansını denemeye devam ediyor. Çalışmak gerekirse bir hamburgercide kasiyer veya büyük bir alışveriş merkezinde tezgahtar olmayı seçiyorlar.
Gün gelecek bu bahsettiğim meslek erbapları en çok kazanan ve aranan insanlar olacak.

BAHADIR

7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 22:58

Çalıştığım devlet kurumundan bildiğim kadarıyla söylüyorum ki Sosyal güvenlikle ilgili mesleklerin de gelecekte özellikle Türkiye'de AB uyum süreci çalışmalarının da etkisiyle çok önemli bir yere sahip olabileceğini düşünüyorum.
Şu anda SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) oluşumu devam etmekte. Bu oluşum tamamlanıp sistem belli bir süre oturduktan sonra devletin sosyal güvenlik işlerinden yavaş yavaş elini çekip tamamen özel sektöre  bu işi bırakması da olası. Türkiye'deki çalışan sayısı da düşünülürse pazarın ne kadar büyük olabileceği tartışma götürmez sanırım..

cansu

7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 23:00

Alıntı:
gelecagin mesleklerinden bir tanesi ni ben söylemek isterim: atık madde bertarafı ve dönüşüm
teknolojisi bu iş kolları öyle yükselecekki yasalarla desteklenecek ve işi kuranlar çok iyi paralar
kazanacaklar.
birkaç örnek: araç lastiği dönüşümü atık su imhası  akü dönüsümü vs.

Bence de bu teknoloji çok büyük bir önem kazanacak. Bir belgeselde Latin Amerika ülkelerinden birinin (hangisi olduğunu şimdi tam net olarak hatırlamıyorum o yüzden isim vermek istemiyorum) çöplerin dönüşümünden çok büyük para kazandıklarını ve bir çeşit enerji elde ettiklerini,bunu da şehirde kullandıklarını izlemiştim. Büyükşehirlerde yaşayan insanların önemli bir kısmı bundan büyük miktarda paralar kazanıyorlar ve hayatlarını böyle sürdürüyorlarmış.  

Ayrıca yine Asya'da hayvan dışkısının işlenmesiyle elde edilen enerjinin ısınmada ve mutfakta kullanıldığını izlemiştim.Hatta bu enerjinin havaya saldığı gaz hava kirliliğini azaltıyormuş.Şimdi maalesef net hatırlamıyorum ama bir çok istatistik vermişlerdi,örneğin yakılan kömürün çıkardığı kirliliği temizlemek için işte bilmem ne kadar bu işlenmiş dışkının havaya saldığı gaz gerekiyor gibi...Anlatan adam bu enerji süper ama yalnızca biraz fazla kokuyor demişti  

Fatoş

7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 23:01

Alıntı:
Web Tasarımcısı
İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler artık müşteriler tarafından yeterince ciddiye alınmıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor

geleceğin mesleği olduğu içinde önüne gelen herkes webmaster oluyor. bir şey anlasa da anlamasa da.. ve bu kişiler mesleğin kazanç değerini düşürüyor.. benim gözlemim bu..

Sezgin G.
7 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 23:08

Bence bircok meslek olabildigince internet araciligi ile olacak. Zaten artik Avrupa'da Yüksek Okul ve Üniversitedeki egitimler bilene internet üzerinden verilmeye baslaniliyor.
Buna 'blended learning' deniliyor, yani evden derslerine calisiyorsun okula gitmiyorsun ve internet ile email araciliyla docentlerle kendine ait okul tarafindan verilen websitesinden iletisim kuruyorsun. Yani okula sadece sinavlar icin gidiyorsun. Saygilar.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET