Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Necdet Cevahir
12 yıl önce - Pzr 02 Mar 2008, 04:54

Bu Renault'un plakası dikkatimi çekti. Siyah zemin üzerine beyaz basılan ve üzerinde İST. yazan eski plakalardan gibi geldi bana. Fotoğrafı büyüttüğüm halde tam emin olamadım. 1962 yılında yeni plakalar verildiğine göre fotoğraf üstadın dediği gibi ya 60 yada 61 olmalı. Birde arka binada Tamek reklamı görünüyor. Merak ettim sitesine baktım,Tamek 1955 yılında faaliyete geçmiş Türkiye'de.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 02 Mar 2008, 05:02

Alıntı:
Bu Renault'un plakası dikkatimi çekti. Siyah zemin üzerine beyaz basılan ve üzerinde İST. yazan eski plakalardan gibi geldi bana. Fotoğrafı büyüttüğüm halde tam emin olamadım. 1962 yılında yeni plakalar verildiğine göre fotoğraf üstadın dediği gibi ya 60 yada 61 olmalı.

Doğrudur... Resmin, siteye vermediğim geri kalan kısmında ardarda kuyruk olarak durmuş vaziyette, geçidin tamamlanmasını bekleyen en az 11 troleybüs saydım. En iyi ihtimalle 27 Mayıs 1961 tarihinden sonra... Troleybüslerden birisi Atatürk Bulvarı'nın önünden gelip Pertevniyal'in yanından Aksaray'a kıvrılırken yolda takıldığına göre "55" numaralı Aksaray-Şişli troleybüs hattı da açılmış. Yani, 30 Ağustos 1961 sonrası... Zaman aralığımız en iyi ihtimalle: Eylül 1961>

Akın KURTOĞLU

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Pzr 02 Mar 2008, 05:22

Kesinlikle doğru Giysiler bana yazlık gibi geldi. Asker, zabıta ve bu fotoğrafta olduğu gibi sivil savunmada görev alan personelin büyük çoğunluğu yönetmeliğe göre ekim sonunda yazlık giysilerden kışlığa geçtiğine göre fotoğraf 61 Eylül veya Ekim ayı olmalı..

0345 özer er

12 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 02:11

bu minibüsün adı balta burun,yada diger adıyla domuz burun,benim ilk arabam ama malesef resmi yok.o zamanlar çiftlik hattında 6,7 tane vardı herhalde,benim araban nar çiçegi renginde idi.aslında hiç iyi bir araba degildi,benim yürür aksam degişikti,dingil enter,defransiyel enter,şanzıman 309 mercedes,şaftı ise man 520 hn idi bazıları inanmaz.ha motoru ise fiat 50 nc traktör tipi idi hey gidi günler.bi özelligi ise bu arabayı deviremezsin.

yılmaz büktel

12 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 02:16

şimdiki iveco ve isuzu midibüslerin özelliği ise çok kolay devrilebilmesi(küçük lastik, büyük gövde nedeniyle)

Serhat Atan

12 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 14:02

O zamanlar için iyi bir araçmış ama çok da fonksiyonel bir yanını göremdim ben fotolarda.Ayrıca yeni resim de yükleyememiş barkadaşımız;ona da bir yardım edelim

0345 özer er

11 yıl önce - Cum 07 Ksm 2008, 19:24

(+)

işte benim balta burun reno 1984 yılında devrilmişti ancak bu resmi var.begenilmezse silinebilir

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Prş 15 Ekm 2009, 05:47

Hayırdır inşallah!... Bu Renault-Goelette konvoyu da ne ola ki acaba? Tahmini olan var mı?

Akın KURTOĞLU

tarık_34

10 yıl önce - Prş 15 Ekm 2009, 10:27
tahmin

Fotoğraftaki araçların hat tabela renklerinin mavi olması bana G.O.PAŞA - H.MEYDANI hattını anımsattı. O yıllarda hatırladığım kadarıyla mavi renk kepleri Taşlıtarla ile Esenler hattı minibüsleri kullanıyordu. Bu konvoy ise sanki birşeyi boykot ediyorlar gibi geldi bana, saygılar

tarık_34

0345 özer er

10 yıl önce - Prş 15 Ekm 2009, 13:06

bu balta burunlar birşeyi boykot ediyorlar ama neyi.taşlıda bu kadar baltaburun varmıydı,tarık bey sen daha iyi bilirsin.bu kadar balta burunu bir arada görmedim.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM