Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
halily

14 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 16:12
Gömbe


Gömbe, Elmalı ile kaş arasında bulunan bir kasaba. Serin yaylasında yöreye özgün tadında yetişen elmaları genellikle ihraç edilmekterdir. Gömbe de  kilise kalıntılarına da rastlanır. Gömbe Yaylası, hemen içinden geçen Uçarsu ile tanınıyor. Yaylasının hemen üst kesimindeki krater gölü  Yeşil Göl görülmeye değer bir yerdir. Genellikle yaz aylarında yörükler bu göl etrafında yaylarlar. Tatil için Gömbe yaylasını seçen ve krater gölüne günübirlik yürüyüş yapmak isteyenler, gölün çevresindeki yörük çadırlarını ziyaret ederek, yörük kültürünü daha yakından tanıyabilirler.

 

(+)


kaş tarafindan yaklasık 70 km kadar uzak olan gömbeye sinekçi belini geçince ulaşırsınız.

 

(+)

 

(+)karlı dağların eteğindeki çayboğazı barajı DSİ tarafında halen inşaatı sürmektedir ve su toplanmaya başmıştır.

 

(+) 

(+)


demirtepeismail
13 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 01:09
Gömbe Ulaşım Bilgileri


Yeni yapılan yolun Gömbe beldesi içinden geçmemesi Gömbe'nin hareketliliğini durdurdu artık yazın bile hareketli değil.Eskiden benim çocukluk yıllarımda yapılan güreşlere Antalya'nın en doğudaki ilçelerinden bile izlemeye gelirlerdi.Geçen yıl Gömbe-Kaş arasındaki karayolunda iyileştirme çalışması yapılacağı söylenmişti ;umarım gerçekleşir bu çalışma .Yolun mevcut durumu ile ulaşım oldukça zor şartlarda gerçekleşiyor.Yazın çıkan orman yangını Kıbrıs Deresi kesimindeki birçok anıt ağacın kül olamsına ve doğal dengenin kısmen bozulmasına yol açtı.Bu bölümle ilgili fotoğraf çekimi yapıp ilerleyen günlerde paylaşmayı düşünüyorum.

Gömbe'ye ulaşım Korkuteli-Elmalı  üzerinden  Finike-Elmalı -Akçay beldesi güzergahından , Kaş-Kasaba üzerinden  sağlanabilmektedir. Alternatif bir yol olarak da Elmalı'dan Fethiye'ye giden bir yol da var ama bu yolu hiç kullanmadım Tatilcilerin kullandığı güzergah daha çok son yıllarda yolun genişelyip kısalması nedeniyle.

Gömbe-Sinekçi-Sütleğen-Bezirgan-Kalkan yoludur. Bu yoldan Fethiye -Saklıkent-Marmaris yönüne gitmek daha kolaydır. İyi akşamlar dilerim


demirtepeismail
13 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 01:35
Yeşilgöl Fotoğrafı
(+)
demirtepeismail
13 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 01:38
Uçarsu şelalesi
(+)


demirtepeismail
13 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 23:43
Gömbe Yayla Çukurbağ Köyünde bulunan doğa harikası Yeşilgöl
(+) 

(+) 

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ANTALYA