Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pts 22 Oca 2007, 23:26
[İST-A1.180] - İETT'nin Faaliyetlerini Anlatan Periyodik Bir Yayını Neden Yok?İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel) İdaresi, 1950'lerin ortalarına kadar belli aralıklarla faaliyet raporları yayınladı. Bu arada halkı da bilgilendirmeyi es geçmeyerek; 1 Ekim 1956 tarihinde, aylık bir dergi yayınlamaya başladı. Piyasada 100 kuruşa (1 lira) satılan "İETT Dergisi" 32 sayfa (2 forma) idi. Kapak sayfaları renkli, iç kısmı siyah-beyaz olan dergide, İETT'nin bir evvelki ay gerçekleştirdiği faaliyetleri (Elektrik, havagazı, tramvay, tünel ve otobüs bazında) halkın bilgilendirilmesi amacıyla işlenmekteydi. Açılan, iptal edilen, güzergâhları veya numaraları değiştirilen hatlar, yeni otobüs alımları, plantonluk bilgileri, tramvay şebekelerindeki değişimler, ücretler vs.. türündeki çeşitli bilgilerle donatılan derginin diğer sayfaları da dünyadan ulaşım, elektrik, havagazı hizmetlerinin anlatıldığı konularla doldurulmaktaydı.

Yayını 3 yıl civarında süren dergi, 35-36 sayı kadar çıktıktan sonra, 1960 ihtilâli döneminde yayın hayatına son veriyor ve 1990'ların sonuna kadar böyle bir dergi bir daha yayınlanmıyor. 99 döneminde ücretsiz olarak ve çok az sayıda basılan, lâkin sadece 3 sayı süren bir teşebbüste bulunulsa da bu da devamlı olamıyor.

Her ne kadar günümüzde Net ortamında güncel bilgilere ulaşmak olasıysa da, yine de basılı yayının tadı, stoklanması ve takibi bir başka keyiftir. İETT'nin yeniden böyle bir teşebbüste bulunması, dergiyi, bu konulara meraklı binlerce İstanbullu'nun vazgeçemeyeceği bir yayın konumuna yükseltecektir. Temennimiz, yakın bir gelecekte bu tarz bir çalışmayı İ.E.T.T. vasıtasıyla yeniden görebilmektir...

Arşivlerimizdeki eski İETT Dergileri'nin kapaklarından örnekler ("Rifat BEHAR Koleksiyonları"):


İç sayfalarından bir örnek:(+)

Akın KURTOĞLU


Ayhan
15 yıl önce - Pts 22 Oca 2007, 23:30

Evet ben de katılıyorum şayet kaliteli bir yayın olursa güzel bir arşiv niteliğinde olacak. Aslında kaynak hazır sitemiz aracılığıyla çok güzel yazılar , fotoğraflar derginin içeriğinde yerini alabilir.

simon

15 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 00:46

Bu ülkenin özellikle en önemli eksiklerinden biri arşivlemedir. En basitinden, özellikle devlet bazında "Aman alt tarafı fotoğraf olsa ne olur olmasa ne olur?" mantığıyla hareket ediyorlar ne yazık ki. Halbuki bırakın periyodik yayını geçmişte çekilen bir fotonun ne kadar büyük bir kıymet taşıdığının farkında bile değiller. Oysa, herhangi bir eski fotoğraf, geçmiş ile bugün arasında uzanan köprü vazifesini üstleniyor zaman geçtikçe.

Gerçi konudan biraz sapmış oldum ancak bir fotoğrafı ve ya geçmişten kalan o zamanın önem teşkil eden yazıları korumaktan ziyade  halkla paylaşmayı tenezzül etmemenin sonucudur. "Kimse merak etmez bunları, zaten edenlerin başka işi gücü yokmu?" diye de engin görüşlerini bildiren işgüzarlarda vardır muhakkak. 15 milyonluk bir şehirde böyle düşünen kişiler olsa da, 15 milyonun arasından bu konulara merak duyanların olduğundan bi haberdirler. Ancak daha duyalı kişiler olsada ne yazık ki azınlıkta kalıyorlar sanki.

İşin en enteresan tarafı böyle kıymetli arşivlerin devlet tarafından korunacağına, halk bir şekilde koruyup, en sonunda sitemizde (ve ya başka platformlarda) herkes eteğindeki taşlarını dökerek geleceğe ışık tutuluyor. Böylece site için önemli bir misyon haline geldi. Arşiv geçmiş ile gelecek arasında kurulmuş bir köprüdür. Ne kadar zengin olursa, o köprü, o kadar sağlam olur.

Birde her ne hikmetse özellikle devlet kurumlarında önemli ve de zengin bir arşivleme olsa da, halkla paylaşmak yerine sıkı sıkı saklamayı tercih ediyor. Her kurumun en azından sınırlı sayıda faaliyetlerini belirten yayınlar hazırlasa, bugünlerde birşey ifade etmesede bile gelecek için çok büyük bir kazanç olur.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 01:08

"Rifat BEHAR Koleksiyonları"ndan İETT Dergileri'ne birkaç örnek daha:(+)(+)


 

(+)
(+)
(+)


Akın KURTOĞLU


fatih küçük
14 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 14:08

fergi basılsa iyi olur lakin..
en iyisini yapana kadar simdilik en iyisi bu site "wowturkey.com" .  yok otesi...Ahmet Bengüer
14 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 02:59

Alıntı:
fergi basılsa iyi olur lakin..
en iyisini yapana kadar simdilik en iyisi bu site "wowturkey.com" .  yok otesi...


İETT'nin parasını dergiye harcayacağına birkaç tane otobüs yenilemesi ya da alması bence daha faydalı bir durum olabilir.Haberiniz varmıdır bilmiyorum ancak İETT şöförleri maaşlarını zamanında alamıyorlar.İşçisine şöförüne zamanında maaşını ödeyemeyen bir kurumun dergi çıkartarak parasını sokağa atmasına gerek yoktur.

Dergiyi kasasında para olduğu zaman çıkarabilir.


Enes A.
14 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 03:04

Çıkarılacak bir İETT dergisi alacağı reklamlar sayesinde bedavaya bile gelebilir.Biz bile okulda yapacağımız bu tarz bir olayda bulduğumuz sponsorlarla üstüne para alabiliyoruz.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 03:08

Alıntı:
İETT'nin parasını dergiye harcayacağına birkaç tane otobüs yenilemesi ya da alması bence daha faydalı bir durum olabilir

Otobüs yenilenmesi ile halkı bilgilendirici materyaller bastırılıp dağıtılması apayrı şeylerdir... Birisi kullanım anında faide sağlayan bir çalışma iken, diğeri kullanım öncesi kılavuz görevini üstlenecek ya da İdare ile ilgili çeşitli bilgiler verecek bir ön hazırlıktır.

Ayrıca, dergi basımı İdare için bir külfet de değildir. Bir otobüs çeyrek trilyon civarında para tutarken, bu parayla adıgeçen dergi aylar boyu ve elle tutulur bir adette basılıp dağıtılır. Mevzubahis kurum, bütçesi, duyanlarda dudak uçuklatacak derecede yüksek olan bir kurumdur... 1956-57 senelerinde şimdikinin 9'da biri filoya, 8'de biri hatta ve 10'da biri çalışana sahipken 3-4 yıl boyunca kesintisiz çıkartılabilmişse, şimdilerde haydi haydi çıkartılır. Bu tür çalışmalar o kurum/kuruluş için bir Prestij göstergesidir.   Bir firma ile anlaşılıp sponsor desteği de alınabilinir.

"Keşke, o yapılacağına bu yapılaydı" mantığı, bence bu tarz büyük kurumlar için çok zararlıdır. O da yapılması gereken bir mecburiyettir, bu da...

Akın KURTOĞLU


Ahmet Bengüer
14 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 03:34

Alıntı:
Bir firma ile anlaşılıp sponsor desteği de alınabilinir


Akın abi İETT'ye yük olmayacaksa bir sponsor ve reklam katılım bedeli alınarak İETT kasasından para çıkmayacak şekilde yayınlanabilir.

Aksi taktirde İETT'nin dergi çıkartması kurumda çalışan maaşlarını zamanında alamadıklarını söyleyen işçi personelin tepkisini çekebilir.Şu şekilde tepki verebilirler.Bizim maaşımızı zamanında yatırmıyorlar ama dergi çıkarmak için parayı buluyorlar gibi.


bakirradyo
9 yıl önce - Sal 30 Nis 2013, 00:07
İ.E.T.T DERGİ...


Bu bölümle ilgili Akın Beye sorum olacak eğer fark ederse lütfen cevaplayabilir mi.. İ.E.T.T Dergilerinden elimde mükerrerlerde olmak üzere 27.sayısına kadar tam sıralı ve 30.sayı birde 3 adet özel sayı bulunmaktadır derginin birçok sayısıda mükerrer olarak vardır.Ancak derginin kaç sayı çzıktığını bilmiyorum birtürlü de öğrenemedim bir duyuma göre 33 sayı ve de bazı sayılar harici özel sayılar çıkmış -3-sayı kadar bana kaç sayı tamamı oldugunu bildirirseniz birde benim elimdeki mükerrer sayılardanihtiyacı olan varsa vermeye hazırım lakih elimdeki eksiksayıları tamamlamak kaydıyla bilgi ve yardımınızı bekliyorum bir de İETT Dergi çıkarmasını isterim bunun için sokağa atılacak para görülmesi çok yanlış kurumun iç bünyesindeki olaylar onları bağlar bizler kurumun tanınması ve tanıtılmasına yardımcı olmak eskiyi yenilere göstermek için bu sevda içindeyiz.Kurumu karalamak yerine böyle güzide bir kurumu tanıtmak ve geleceğe her türlü belge obje ve emtia ile taşımak gerekir diye düşünüyorum.Ben bunu yapmaya çalışıyorum ve birçok obje ,tanıtım broşürü hat haritaları gibi,trdamvay ve otobüs emaye levhaları,bilet,jeton,galata köprüsü geçiş bilet ve jetonu,eski biletçi kutu ve çantaları,eski yıollara ait bütçe işletme raporları -1940,41.42.44,45-gibi yıllara ait,işçi ve memurs talimatnameleri mukavele ve şartnameler gibi.Benim elimden gelen bunlardır.Bunun için çalışan herkese saygılarımla......
  (+)   (+)   (+)   (+)   (+)
  (+)   (+)   (+)   (+)   (+)sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM